Zomrieš pri detskej hre a aj v prípade, že sa už hrať nechceš

Seriál Squid Game je späť.

Netflix má celkom krvavú predstavu o vianočných sviatkoch, pretože 26. decembra uviedol druhú sériu úspešného kórejského seriálu Squid Game.

V hlavnej úlohe sa ako hráč s číslom 456 vracia herec Lee Jeong-jae, ktorý v roku 2022 za úlohu v prvej sérii vyhral Emmy.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho postava sa volá Seong Gi-hun a v predošlej sérii hry o život vyhral. So zarobeným bohatstvom však nakladá svojsky: investuje do vyšetrovania hier, snaží sa presvedčiť bohatých mecenášov, aby ich ukončili, a keď to inak nejde, napokon sa do arény sám vracia.

No spoznávame aj množstvo nových postáv, nechýba tehotná mladá žena, transrodová žena, matka so synom či mladí súťažiaci, ktorí si toho ešte veľa nezažili.

Podarilo sa tvorcom naplno nás zaujať aj vedľajšími linkami a životmi jednotlivých postáv? Netrúfame si povedať.

Plné sústredenie si totiž zaslúžili predovšetkým jednotlivé hry a strategické (niekedy krvavé) dohadovania sa o tom, koľko imania už stačí a kedy je načase opustiť lotériu, v ktorej prehra znamená smrť.

Až zbytočne veľa času (doslova niekoľko hodín zo sedemdielnej série) scenár venuje iným zápletkám, ktoré napokon aj tak nedotiahne do konca.

Pestrofarebné peklo plné pesničiek a hier

Tvorcovia seriálov by si v nasledujúcom roku mohli uvedomiť, že šesť, sedem či osem dielov na sériu málokedy stačí. A ak aj stačí, tak len v prípade, že nemilosrdne vysekajú vedľajšie zápletky, ktoré nemajú čas poriadne rozvinúť alebo ukončiť.

Aj tvorivý tím stojaci za seriálom Squid Game sa to zrejme bude musieť naučiť až z diváckej a kritickej odozvy.

Prvá séria bola v tomto oveľa výnimočnejšia: sústredila sa len na gamblera Seong Gi-huna, ktorý neuveriteľným spôsobom porazil osud a šialené hry vyhral, ani sám poriadne nevedel ako.

Odišiel s majetkom, ktorý mu mohol splatiť dlhy a zabezpečiť celej rodine a blízkym nový život. Scény boli súvislé, pútavé, brutálne, každý diel bol nasiaknutý iróniou a neskrývanou kritikou kapitalizmu a túžby po majetku.

Bolo to mierne povrchné? Bolo. Pretože seriál si uvedomoval svoj časový limit.

Dvojke sa to nepodarilo. Začína sa vláčne, viac ako dva roky po skončení predošlej série. Akokoľvek sa snaží ukázať nám pozadie postáv, nedokáže zaujať.

To, že sa Seong Gi-hun chce pomstiť, chápeme už po prvých desiatich minútach, nepotrebovali sme k tomu tých ďalších 80.

Prvé epizódy však mali aj svetlé chvíľky.

Mimo arény napríklad spoznávame postavu, ktorá skončí medzi vojakmi, ktorí strážia súťažiacich. Nechýba ani spolupráca pomstychtivého Gi-huna s policajtom, ktorý sa snaží nájsť svojho brata, pamätáš si ho z prvej série.

Je to vítané osvieženie dynamiky, ceníme snahu tvorcov ísť aj pod povrch a nehovoriť len o následkoch hier priamo v aréne, ale aj o tých dlhodobých, ktoré znášajú príbuzní či preživší aj po rokoch.

Naozaj si seriál užívať začneme až v tretej časti, keď sa konečne vraciame na vražedný ostrov.

Aj v prvých epizódach uvidíš naháňačky, strieľačky, dokonca si zahrajú aj ruskú ruletu s úsmevom na tvári. Ale scény v Soule nie sú dôvod, prečo si človek zapína Squid Game.

Postupne sa ocitáš v známom farebnom pekle a nové postavy prinášajú nové možnosti. Niektorým budeš fandiť, iných prakticky hneď znenávidíš. A to je dobré, pretože ťa tým seriál skvele zabaví.

Chceš z kola von? Vyhraj voľby

Scény s hrami – niektoré už poznáš z prvej série, iné sú nové – sú napínavé, skvele nakrútené a tvoria emocionálne jadro seriálu. Súťažiaci majú možnosť z hier odstúpiť, hlasujú o tom každý večer.

Hry sa však skončia len v prípade, že si pekne demokraticky ich záver odhlasujú. Tí, ktorí majú zabíjania dosť, sú tak celkom prirodzene prehlasovaní tými, ktorí potrebujú alebo chcú mať viac peňazí.

Otázka znie, koľko miliónov bude stačiť skupine zruinovaných, zadlžených, chudobných a zúfalých ľudí? Veď keby vydržali ešte jeden deň, výhru im hoci aj strojnásobia. Koniec koncov, sú to iba „hry pre deti“.

Toto zmýšľanie chápeš a odsudzuješ zároveň, tvorcom sa dobre darí vykresliť etickú dilemu jednotlivých postáv. Bavia nás aj viaceré vzťahy medzi súťažiacimi, a tvorcovia načrtnú problém aj medzi zamestnancami.

Škoda len, že žiadna zo záporných postáv nemá poriadnu hĺbku. Výnimkou je postava, o ktorej ti bez spojlerov povedať veľa nemôžeme, ale stvárňuje ju herec Lee Byung-hun.

On a jeho kolega Jeong-jae Lee prakticky nesú celý seriál na svojich pleciach a podávajú fantastické herecké výkony, ktoré je radosť sledovať. Miestami naozaj nevieš, čo od nich očakávať a kam až sú ochotní zájsť.

Tempo posledných pár epizód je už vyváženejšie, no niekedy sa aj tak nahneváš, že kamera zdôrazňuje momenty, ktoré pochopíš na prvú. Naozaj nepotrebujeme, aby nám postava povedala, že kráčať dozadu bude v nejakej hre efektívnejšie, keď sa práve pozeráš na to, ako efektívne niekto kráča dozadu.

Hry postupne vyeskalujú do jednej hlavnej otázky. Gi-hun vie, teda minimálne si o sebe myslí, že vie, čo so sebou prináša prežitie hier. Podarí sa mu však presvedčiť spoluhráčov, že česť, život alebo pomsta sú viac než peniaze?

Finále série prináša zvrat, na ktorý ťa nič nepripraví. Nám posledná časť vyrazila dych, každých pár minút sme sa mračili a ukazovali prstom na obrazovku (ako DiCaprio v tom memečku) a seriál ukončili s nadšením. Aj množstvom otázok.

Druhú sériu Squid Game si od 26. decembra môžeš pozrieť na Netflixe. Tretia séria už bola potvrdená a mala by mať premiéru v roku 2025.

Načítavam video…

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO