3.5.2024 Přehled trhu: Bitcoin zápasí o záchranu u 60 000 USD. Zlato se připravuje na další cenový růst. Akcie posilují

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Bitcoin se nám po větším propadu pod supportní zónu začátkem týdne vrací k rezistenci kolem 60 000 USD. Překoná ji nahoru? Akciové trhy reagují na projev Jerome Powella a kroky Fedu pozitivně lehkým růstem. Zlato a stříbro nabízí první signály dokončení korekce.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se znovu zvedá zpátky k rezistenční zóně 60 000 až 61 000 USD. Altcoiny na to reagují pozitivně a některé získávají zpátky desítky procent. Na trhu nadále převládá silná spekulativní nálada navzdory silnějšímu prodejnímu tlaku. Níže na grafech se podíváme jestli bude tento růst příležitost pro prodej nebo konečně náznak pro další značný růst Bitcoinu a kryptoměnového trhu.

Makro kalendář a reportované výsledky

Nejžhavější události tohoto týdne bylo nepochybně zasedání americké centrální banky. Úrokové sazby ponechal Fed beze změny. To se v podstatě předpokládalo. Důležitější součást večera byl projev šéfa americké centrální banky Fed, Jerome Powella. Teď působil daleko víc nervóznější a nakloněný ponechání sazeb beze změny do konce roku, pokud to bude nutné.

Fed je nadále závislý na vývoji inflace, avšak nemá zas tak moc dostupných nástrojů pro zlepšení situace. Další zvýšení úrokových sazeb by mohlo znamenat výrazné zpomalení ekonomiky. Předčasné snížení může podnítit růst inflace. Do úvahy přicházejí jenom jiné nástroje pro kvantitativní uvolnění měnové politiky.

V úterý jsme získali nová data pro vývoj inflace v eurozóně. Situace vypadá stabilně s meziroční inflaci kolem 2,4 procenta. Jádrová inflace klesá z 2,8 na 2,7 procenta. Je dost možné, že pro další snížení pod cílovou hladinu 2 procent bude nutný další zásah v podobě navýšení sazeb nebo kvantitativního utažení centrální bankou. Pomoct může i lehce klesající cena ropy během posledního týdne.

Dále získáváme několik druhů dat pro stav amerického pracovního trhu. ADP zaměstnanost lehce roste nad očekávání avšak není to nic závratné. Podobně prvotní žádostí o podporu v nezaměstnanosti se trefují do odhadů kolem 208 tisíc. Pro náznak problému, by to muselo překročit alespoň dlouhodobý průměr kolem 220 – 230 tisíc žádostí. Negativně však vnímám růst nákladů na pracovní sílu (Unit labour cost). Ta roste mezi kvartálně o 4,7 procenta (místo očekávaných 3,4 procenta) a působí proinflačně.

Zajímavost :  Na Bitcoinu se tvoří známá formace. Pokud se vyplní, cena poletí výše

Výsledková sezóna přináší zajímavé informace od největších společností jako Amazon, Starbucks a McDonalds. Velká část stabilních zákazníků už nemá dostatek peněz na udržení předchozího životního standardu a začíná na Amazonu více vyhledávat slevy. Řetězce rychlého občerstvení pozorují pokles příjmů a nižší návštěvnost tradiční skupiny zákazníků. Domnívám se, že pokles úspor běžné americké nižší až střední třídy začíná být vidět.

Další zajímavý graf je vývoj vyhlášení bankrotů. S dlouhodobě vyššími úrokovými sazbami nastávají těžké časy pro malé a střední podniky. Právě ty mají největší problémy sehnat financování a můžou být roznětkou pro nárůst nezaměstnanosti. Velkým mezinárodním korporacím se vede (zatím) relativně dobře.

Akciové trhy rostou díky poklesu dolarového indexu

Akciové indexy nám reagovali na projev Jerome Powella lehkým růstem díky propadu dolarového indexu. Ten nám selhává v udržení stávající hladiny a patternu býčí vlajky. Pro udržení této teze potřebujeme udržet stávající úroveň kolem 105,3 bodů.

Akciové indexy ve středu reagovali značnou volatilitou a pohybem kolem +- 2 procent na obě strany. Od začátku týdne se teď držíme lehce výše. Investoři spekulují, že situace bude mnohem lepší, než co aktuálně vyplývá z výhledů pro vývoj úrokových sazeb. Nejpravděpodobnější je varianta ponechání nebo jednoho snížení. To znamená, že dolarový index i vývoj výnosů z vládních dluhopisů by měl ještě růst nahoru. Pokud se vývoj inflace nezlepší, tak se přikláním k horší variantě ponechání stávajících sazeb do konce roku.

Zatím nejpravděpodobnější variantou je z mého pohledu další pokles k úrovni kolem 4800 bodů. Tam se nachází předchozí vrchol z ledna 2022 a denní klouzavý průměr EMA 200 1D. Zároveň je tam první nevyplněný gap. Až moc zajímavých hladin, aby jsme se tam nepodívali. Nejdříve však musíme poklesnout pod 5 000 bodů čím se potvrdí hlubší pokles.

Pro srovnání aktuálního vývoje na grafu technologických akciových indexů si pomůžu grafem od Johna Hussmana. Nejlepší čas na paniku je v momentě, kdy jsou všichni optimističtí. Z tradingového pohledu je teď u indexu S&P 500 značně nevýhodný poměr možného zisku k potenciálním ztrátám. Tím pádem se držím dál a spekuluji maximálně na jednotlivé akcie, kde mi to dává smysl i z tradingového pohledu.

Bitcoin se vrací pod rezistenci 60 000 USD

Bitcoin nám začátkem týdne vyklesal po 56 600 a našel lokální support. Domnívám se, že z této lehce přeprodané zóny ho vytáhli spíše tradeři spekulující na růst než hrnoucí se Hodleři. Návratem pod rezistenci 60 000-61 000 USD se teď bude rozhodovat, jestli je na trhu dostatek zájemců pro další nákupy. V opačném případě byla celá struktura v bílém kanálu spíše distribuční zóna institucí a půjdeme výrazně níže.

Pod rezistencí se nám teď formuje pattern velmi nápadně připomínající rostoucí wedge nebo medvědí vlajku. Statisticky je tento pattern náznak konsolidace před dalším poklesem níže. Tím bychom se mohli konečně dostat ke nejbližší supportní hladině 52 000-50 000 USD. Předpokládám, že na tuto hladinu vyčkává většina velkých hráčů. Tím pádem budu nakupovat už lehce nad tím pokud se objeví na menším intra denním grafu konvergence indikátoru RSI. Třeba 1 až 4hodinový graf.

Využijte aktuálních slev a investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Zlato a stříbro se připravuje na další cenový růst

V sektoru drahých kovů poslední týdny pozorují změnu sentimentu. Rozjíždí se značné akvizice projektů, kdy producenti s rostoucími maržemi a zisky nakupují celé společnosti z řad explorerů a developerů. Na grafu nalevo můžeme vidět objem transakcí za rok 2023 ve srovnání s předchozím obdobím. Letos toho bude výrazně více. Zároveň pozoruji větší objem investic od velkých zajetých společností do explorerů a Joint-Ventures spolupráce.

Znamená to, že sektor explorerů je silně podinvestovaný a velkým hráčům docházejí zajímavé projekty, které by jim nahradili dožívající doly pro další těžbu.

Samotná cena zlata teď začíná stagnovat kolem 2 300 USD za unci, což mi indikuje, že velcí hráči shortující trh už neumějí stlačit cenu výrazněji. Poptávka po fyzickém zlatě z Asie je protlačí. Takže očekávám zformování konvergence na 2 až 4hodinovém grafu, následně potvrzení na 8hodinovém grafu. To bude pro mně signál pro otáčení nahoru k další růstové vlně. Samozřejmě u formování divergence může zlato ještě klesnout o nízké jednotky procent.

Otočení trendu a započetí další růstové vlny může poslat cenu zlata do zóny 2 600 až 2 700 USD za unci v průběhu pár měsíců. Nadále tedy pokračuji v akumulaci několika zajímavých společností. Pro zdrženlivější investory bez hlubších znalostí a času pro tento sektor je vhodný i nákup indexů.

Zajímavost :  Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

U stříbra můžeme pozorovat charakterem podobný i když daleko jasnější pattern klesajícího klínu. Statisticky se vyskytuje jako korekční/konsolidační struktura a má daleko vetší pravděpodobnost pro otočení trendu zpátky nahoru. V případy pokračování trendu nahoru můžeme už brzy vidět ceny nad 30 USD za unci. Mnoho společností najednou začne být profitabilních nebo se pokusí přijít s urychleným procesem náběhu do produkce. Ty nejkvalitnější depozita budou vykoupené velkými společnostmi.

Na 4 hodinovém grafu už můžeme sledovat první konvergence a pokus o proražení poklesové linie. Dnes se zrejmě objeví další snahy o proražení nahoru. V sektoru těžařů stříbra je výběr vhodné společnosti daleko obtížnější než u zlata. Není moc společností, které by měli svoje depozita čistě ve stříbru. Stříbro je aktuálně v drtivé většině (přes 75 procent produkce) z dolů zaměřených na zlato, měď a další kovy.

Tím pádem se musíte podívat do materiálů společnosti jestli svoje depozita uvádějí jako ekvivalent stříbra “AgEq” nebo uvádějí čisté množství stříbra a další kovy separátně. Pro expozici rostoucí ceny stříbra hledám společnosti, kde je zastoupení depozit alespoň 50 až 60 procent ve stříbru.

Prozkoumejte zlaté a stříbrné ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO