Trhy pod lupou: Potáhne umělá inteligence trhy, anebo budeme v roce 2025 svědky splasknutí bubliny?
Závěr roku 2024 byl poklidný. Nic podstatného se neudálo. Některé světové burzy byly zavřeny již na Silvestra. Prakticky všechny trhy byly zavřeny prvního ledna. Díky tomu byl obchodní týden velmi krátký. Letos se nekonala žádná vánoční rallye ani rallye na konci roku.
Jestli za to může Jerome Powell se svým jestřábím výhledem na rok 2024, nebo investoři na odpočinku během svátků, není lehké určit. Kdo byl zainvestovaný po celý rok 2024, nemusel vůbec smutnit, že růst na závěr roku neproběhl. Jedinou podstatnou událostí, která rozvířila dění v závěru týdne, bylo zveřejnění počtu prodaných aut značky Tesla.
První pokles ročního počtu prodaných vozů u Tesly
Nový rok nezačal dobře pro akcie Tesla. Vedení Tesly zveřejnilo počet dodaných elektrovozů za čtvrté čtvrtletí 2024. Tesla dodala 495 570 vozů, což je o něco více než před rokem, kdy počet dodaných elektroaut dosáhl 484 507. Ale čtvrté čtvrtletí bylo velkým zklamáním pro analytiky, kteří počítali s tím, že Tesla dodá 507 000 vozů. Čtvrté čtvrtletí tak jen přispělo k smutnému prvenství.
V roce 2024 počet dodaných aut nevzrostl, ale klesl. V roce 2023 Tesla prodala celkem 1,81 milionu vozů, zatímco v roce 2024 prodala pouze 1,78 milionu vozů. Vzhledem k tomu, že akcie Tesla během roku 2024 přidaly více než 72 %, pokles počtu prodaných vozů zcela neodpovídá pozitivnímu scénáři.
Akcie Tesla se často profiluje jako růstová akcie. Díky tomuto označení je zařazena v několika tematických ETF. Avšak aby technologická společnost byla považována za dynamickou, musí vykazovat růst tržeb alespoň o dvacet procent meziročně.
Sice vedení Tesly výrazně vylepšuje své hospodářské výsledky prodejem emisních povolenek, ale ani to nedokáže skrýt, že poptávka po elektroautech dosáhla svého stropu. Důvodů je hned několik, od silné čínské konkurence až po zmenšení dotačních programů na elektrovozy z důvodu vysokých státních deficitů.
Dokáže Tesla prodat víc aut v roce 2025?
Vývoj akcií Tesly v posledních dnech vykazuje známky korekce. Technicky se definuje korekce jako pokles o 10 % z maximální hodnoty akcie. U akcie Tesla jsme tuto definici překročili. Od svého vrcholu 479 dolarů 17. prosince 2024 akcie oslabila o více než 20 %. I tak Tesle nakloněný analytik Dan Ives mluvil o zklamání, protože Tesla nepřekonala symbolickou hranici 500 000 dodaných vozů. Tento kritický tón ohledně Tesly je u tohoto analytika něčím nebývalým.
Jak však u akcionářů a investorů akcie Tesla bývá zvykem, tak se moc nezalamují přítomností a hledí s nadšením do budoucnosti. Akcie rostou, protože investoři očekávají, že Musk dokáže vytěžit z úzkého vztahu s prezidentem Trumpem něco pro akcie Tesla, a to jak pro další podporu elektroaut, tak i pro urychlení administrativních procesů při spuštění projektu robotaxi.
Navíc by na začátku roku chtěla prodávat nový levnější typ vozidla označeného pracovním názvem Redwood, který by měl podle Muska přinést nárůst objemu prodaných elektroaut o 20 až 30 %. Akcionáři mohou doufat, že tento model bude úspěšný, protože Wall Street počítá s tím, že Tesla by měla prodat v roce 2025 více než 2,1 milionu vozů. Kdyby byl počet prodaných aut menší, mohlo by dvě léta zklamání donutit investory k přehodnocení celého projektu. Od akcií Tesla se daleko víc očekává, než jsou zatím její reálné výsledky a vyhlídky.
Umělá inteligence potáhne trhy, anebo budeme svědky splasknutí bubliny v roce 2025?
Popularita umělé inteligence táhla technologické trhy v roce 2024. Hlavním symbolem tohoto růstu byla akcie Nvidia. Jak je však známo, společnost Nvidia „pouze“ dodává infrastrukturu pro umělou inteligenci.
Hlavní otázkou pro umělou inteligenci tak pořád zůstává, jestli se masivní investice do nákupu nových datových center jednou přetaví v zisky. Jako dobrý příklad nám znovu poslouží Elon Musk, který chce pro svůj superpočítač Colossus AI využít 100 000 procesorů. Je to megalomanský záměr, jak jsme u Muska zvyklí. Otázkou však zůstává, jaká bude rentabilita tohoto celého projektu.
Rok 2025 bude přelomový pro umělou inteligenci. Otázkou bude, jestli se najdou úspěšné samostatné komerční projekty založené na umělé inteligenci. Zatím jsme svědky toho, že velké firmy ji používají k optimalizaci vlastního fungování; typický příklad jsou Google nebo Meta, které ji využívají pro lepší fungování svých algoritmů.
Jinak řečeno, jedná se o vylepšení současné produktivity, nikoliv o revoluční řešení. Zde vyvstává otázka, zda nedojde k vystřízlivění v celé problematice. Osobně nečekám nějaký okamžitý krach, jako to bylo v případě internetové bubliny. Problém internetové bubliny byl v tom, že u internetových firem investoři začali ignorovat ziskovost firem.
U umělé inteligence je to však jinak. Firmy jako Microsoft mají velké zisky již ze stávajících oblastí podnikání a nehrozí, že tyto firmy zkrachují. Co však reálně hrozí, je, že tyto společnosti začnou méně investovat do nákupu infrastruktury. V tomto případě by byl hlavní prodejní tlak v celém polovodičovém sektoru. Firmy od ASML po TSMC až po výrobce čipů jako NVIDIA, AMD nebo Intel by se dostaly pod tlak. A na trh by mohla přijít korekce z polovodičového sektoru. To je však negativní scénář.
Prozkoumejte růstové akcie na platformě XTB
Pozitivní scénář ohledně umělé inteligence
Existuje i pozitivní scénář okolo umělé inteligence. Tento pozitivní scénář předpokládá využití umělé inteligence a robotiky mimo polovodičový sektor. Velmi často se mluví o tom, že umělá inteligence bude mít zásadní vliv na celý farmaceutický průmysl. Díky schopnosti zpracování dat umožní rychlejší vývoj léků. Mělo by dojít k výraznému zkrácení mezi jednotlivými fázemi schvalování nových léků.
Další možností je hledání nových molekul nebo navrhování optimálních léčebných procesů v závislosti na jedinci. Kdo věří v budoucnost umělé inteligence, tak právě farmaceutické společnosti nebo společnosti nabízející řešení za pomocí umělé inteligence by neměly chybět ve vašem portfoliu.
Další oblastí, kde se dá očekávat silné rozšíření umělé inteligence, je strojírenství. Roboti řízení umělou inteligencí by měli prakticky nahradit většinu lidské síly. Umělá inteligence pracuje dnem i nocí bez víkendu, takže výrobní závody by měly dosáhnout ještě větší produktivity.
Další obory, kde by se mohla projevit umělá inteligence, jsou vývoj softwaru nebo právní služby. Osobně se však domnívám, že tyto sektory již nějakým způsobem jsou v transformaci, akorát nikdo nedokáže odhadnout délku této transformace. A o to půjde v roce 2025. Budou mít investoři trpělivost čekat i další roky, nebo se začnou akcií těchto společností zbavovat?
Akciové indexy: Čínským akciím se vstup do nového roku nepovedl
Dalším tématem pro rok 2025 bude oživení čínské ekonomiky. Čínská vláda připravila masivní ekonomické stimuly, ale panují reálné pochybnosti, jestli se tyto peníze dostanou až do reálné ekonomiky. V Číně trpí především dva sektory.
Prvním je výroba. Čínským manufakturám a výrobním podnikům se pořádně nepodařilo dostat se z covidových let. Odložená spotřeba, jak jsme ji zažili na Západě, se v Číně neodehrála. Druhou slabinou Číny je nemovitostní sektor. Ceny nemovitostí v Číně i nadále klesají. Sektor stavebnictví se bude ještě velmi dlouho vzpamatovávat. Jestli naopak věříte v to, že situace v Číně se otočí, tak máte příležitost nakupovat francouzské firmy luxusního sektoru jako LVMH nebo Hermès ve slevě.
Burza v Šanghaji do nového roku vykročila levou nohou a odepsala přes 5,5 %. Hongkongský index Hang Seng odepsal 1,64 %. Japonský index Nikkei taktéž ztratil 0,96 %.
Evropským akciovým trhům se začátek roku taktéž nevydařil. Německý DAX ztratil 0,39 %. Francouzský CAC 40 odepsal 0,99 %. Výjimku tvořila londýnská burza, která si připsala 0,91 %.
Zámořské trhy taktéž držely krok a lehce oslabovaly. Průmyslový Dow Jones ztratil 0,60 %. Technologický Nasdaq odevzdal 0,55 %. Nejlepší performanci, i když taky zápornou, předvedl index S&P 500 se ztrátou 0,47 %. Jestli má platit pořekadlo „jak na Nový rok, tak po celý rok“, tak zatím rok 2025 nevypadá na akciových trzích moc příznivě.
Kryptoměny: Zaútočí bitcoin po novém roce na nový historický rekord?
V době psaní článku se cena bitcoinu pohybovala na 98 118 dolarech, což představovalo týdenní výkonnost ve výši 4,96 %. To představuje slibný začátek do nového roku. Stačí, aby bitcoin znovu posílil pouze o 1 900 dolarů a budeme zpět na 100 000 hranici. Hranice 100 000 dolarů tak zůstává pořád silná psychologická rezistence.
Bitcoin se tak veze na pozitivní vlně, která začala hned po Vánocích. Od Vánoc bitcoin posílil o 8,4 %. Uvidíme, jestli tento pozitivní elán brzo vyprchá, či nikoliv. Výhodou aktuální situace je, že důležitý support se nachází na úrovni mezi 90 000 až 91 000 dolary. Jestli se bitcoin bude obchodovat daleko od těchto úrovní, tak nehrozí žádná velká změna trendu v nejbližších dnech. V nejhorším případě půjde kurz bitcoinu do strany.
Závěr: Návrat do reality
Dva poklidné a sváteční týdny jsou za námi. Příští týden tak zažijeme opravdu ostrý start do nového roku. Hned na začátku týdne se dozvíme čísla inflace a míry nezaměstnanosti v Eurozóně. Pokud budou tyto čísla horší, než se čeká, tak nás čeká na evropských trzích pokračování špatné nálady. Evropští výrobci se budou muset vypořádat s dalším možným zdražením energií, a to zejména zemního plynu. Sice politici toto téma ignorují, ale jestli nás čeká chladný leden a únor, tak cena plynu může růst do značných výšek.
Taktéž se dozvíme počet otevřených pracovních míst v USA, tzv. JOLTS. Na závěr týdne se dozvíme ještě raport NFP. Pracovní trh má daleko větší šanci změnit rozhodnutí Fedu k více holubičí perspektivě než inflace. Fed je připraven přehodnotit svůj postoj k sazbám, jakmile se americká nezaměstnanost dostane přes práh 4,3 %. Vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti v listopadu byla 4,2 %, tak každé překvapivé číslo z amerického pracovního trhu může na trh přinést silnou volatilitu.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO