Dobrá správa sa zmenila na zlú. Na blokáciu predaja U.S. Steelu reaguje župan aj exminister

Všetci čakajú na ďalší vývoj.

KOŠICE. Dosluhujúci americký prezident Joe Biden v piatok 3. januára zablokoval plánované prevzatie oceliarní U.S. Steel japonskou firmou Nippon Steel za 14,9 miliardy amerických dolárov.

Prezident sa pri rozhodovaní o osude ikonickej spoločnosti so sídlom v Pensylvánii podľa vlastných slov snažil chrániť národnú bezpečnosť.

Predaj sa vo volebnom roku stal kontroverznou politickou témou.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Ako prezident musím zabezpečiť, aby teraz a v budúcnosti mala Amerika silný domáci oceliarsky priemysel, ktorý môže naďalej poháňať naše národné zdroje sily doma aj v zahraničí,“ citoval z piatkového vyhlásenia amerického prezidenta New York Times.

Súvisiaci článok Japonci mohli priniesť nový vietor, reagujú zamestnanci U.S. Steel na Bidenovu stopku Čítajte 

Vidia len politické dôvody

Biden sa rozhodol zablokovať dohodu aj napriek opačnému názoru niektorých vysokopostavených poradcov, ktorí sa obávajú, že by takýto krok mohol poškodiť americko-japonské vzťahy. Tento krok ostro kritizovali aj samotné spoločnosti U. S. Steel a Nippon Steel.

V pondelok podali dve žaloby proti rozhodnutiu prezidenta Joea Bidena zablokovať odkúpenie amerického výrobcu ocele japonskou firmou. Spoločnosti vo vyhlásení uviedli, že iniciovali právne kroky na americkom odvolacom súde vo Washingtone, v ktorých spochybňujú proces preskúmania akvizície.

Súvisiaci článok U. S. Steel a Nippon Steel napadli zablokovanie fúzie na súde. U Bidena vidia politické dôvody Čítajte 

Tvrdia, že ​Biden, ktorý odchádza z funkcie 20. januára, nesprávne využil svoj vplyv a zablokoval dohodu „z čisto politických dôvodov“. Žiadajú súd, aby zrušil Bidenov príkaz a nariadil nové preskúmanie navrhovanej fúzie.

Na kontroverzný krok reagujú aj osobnosti z východu Slovenska.

Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja

„Z môjho pohľadu je dôležité, aby zamestnanosť v rámci regiónu rástla, prípadne ostala aspoň zachovaná. Pretože čím vyššia zamestnanosť, tým vyššie platy i celková životná úroveň v regióne. U. S. Steel je najväčším zamestnávateľom v kraji. Z tohto pohľadu je veľmi dôležité, aby produkcia vo fabrike ostala zachovaná, ideálne sa zvyšovala. Keďže súčasní majitelia dlhodobo dokazujú, že nie sú ochotní investovať do inovácií vo fabrike toľko, aby si fabrika zachovala a zvyšovala produkciu, zväčšovala portfólio výrobkov a tým aj konkurencieschopnosť, bol jej predaj silnejšiemu hráčovi z oceliarenského sektora, s väčšou vôľou investovať, dobrou správou. Zablokovanie predaja tomuto záujemcovi preto považujem za zlú správu pre Košický kraj.“

Peter Kamarás, košický podnikateľ, ktorý obchoduje so železnou rudou

„Ja vidím ako najhoršie to, že zamestnanci U. S. Steel Košice nedostanú sľúbenú jednorazovú odmenu 3 000 eur. Ak to bola pravda, že padol taký sľub. Určite by si to zaslúžili všetci. Inak je to do veľkej miery nepodstatná informácia pre budúcnosť košickej huty. Oveľa dôležitejší je momentálny stav ekonomiky Európskej únie. Situácia v európskej ekonomike spôsobuje už dlhšie ako rok obrovské, až existenčné problémy európskeho hutníctva. Príliš ambiciózne zelené ciele Európskej únie pre európske hutníctvo tiež neveštia nič pozitívne do blízkej budúcnosti. Košická fabrika je jedna z dvoch preživších hút v okruhu 750 kilometrov. To ukazuje jej výnimočnosť, kvalitu jej zamestnancov a dáva jej nádej pre ďalší rozvoj. Či sa tá nádej naplní, nezáleží dnes od toho, kto je majiteľ, ale od oživenia európskej ekonomiky.“

Karel Hirman, bývalý minister hospodárstva, v súčasnosti riaditeľ Dopravného podniku mesta Prešov

„Zdôvodnenie Bidena, ktoré je v súzvuku aj s pozíciou nastupujúceho prezidenta Donalda Trumpa, je jemne povedané – zvláštne. Veď Japonci sú od ukončenia 2. svetovej vojny najbližšími strategickými spojencami USA minimálne v tichomorskej oblasti. A v kontexte narastajúceho súperenia s Čínou či čoraz vyzývavejšieho správania sa severokórejského diktátora je spojenectvo Washingtonu s Tokiom o to dôležitejšie.

Áno, výroba ocele patrí stále k strategickým odvetviam, hoci si to málokto uvedomuje. Ale význam U. S. Steelu už dávno nie je ten, čo kedysi býval. Korporácia sa v dôsledku viacerých faktorov prepadla za posledných cca 15 rokov z prvej svetovej ‚oceliarenskej‘ desiatky až do polovice tej tretej.

Uvidíme, čo teraz bude nasledovať. Deklarovaná snaha Bidena aj Trumpa vytvoriť na báze domácich oceliarenských koncernov opäť jedného zo svetových top gigantov, ktorý by mohol súperiť s čínskymi štátnymi kolosmi, alebo aj Nippon Steel, síce znie zaujímavo, ale určite to nebude jednoduché. Veď v USA je ešte stále demokratický kapitalizmus a nie socializmus či autoritatívny ‚riadený kapitalizmus‘ putinovsko-orbánovského strihu. Aspoň zatiaľ…

V nastávajúcej neistote a aj dosť právne a ekonomicky neprehľadnej situácii okolo (ne)predaja U. S. Steelu by bolo pre ďalší osud a perspektívu jeho košickej dcéry asi najlepším riešením, keby ju Američania predali. Niekomu, kto je na špici svetových metalurgických inovačných trendov, kto podniká v horizonte desaťročí, je finančne fit, chce byť ešte silnejším globálnym hráčom a v neposlednom rade pochádza z krajiny, ktorá patrí do ‚západného‘ spojeneckého tábora – teda Nippon Steelu. Nech sa Američania trápia sami so sebou. Japonci svoje ciele môžu zatiaľ realizovať na jednom z najväčších oceliarenských trhov, kde ešte nie sú priamo prítomní – cez Košice v EÚ.“

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO