Európska centrálna banka sa pripravuje na zníženie sadzieb

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) minulý mesiac dospeli k záveru, že pravdepodobne budú v pozícii, ktorá im umožní znížiť v júni úrokové sadzby. Inflácia v eurozóne je na dobrej ceste a smeruje k poklesu v budúcom roku na cieľovú úroveň banky, ktorou sú 2 %, ukázala zápisnica z aprílového zasadnutia. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

ECB minulý mesiac ponechala úrokové sadzby nezmenené na rekordnom maxime. Ale dala jasne najavo, že jej ďalším krokom bude ich zníženie. S najväčšou pravdepodobnosťou už 6. júna, za predpokladu, že údaje o mzdách a inflácii zostanú na svojej súčasnej, relatívne priaznivej ceste.

Je pravdepodobné, že Rada guvernérov bude schopná začať uvoľňovať menovú politiku na júnovom zasadnutí, ak ďalšie dôkazy dovtedy potvrdia strednodobý inflačný výhľad zakotvený v marcových projekciách, uvádza zápisnica ECB zo stretnutia 10. a 11. apríla, ktorá bola zverejnená v piatok.

Takmer hotová vec

Počas niekoľkých týždňov od aprílového stretnutia predstavitelia banky potvrdili, že zníženie úrokových sadzieb 6. júna je takmer hotová vec, avšak ďalší postup v prípade úrokových sadzieb po júnovom zasadnutí banky je neistý vzhľadom na kolísanie inflácie v eurozóne a možný odklad redukcie úrokov amerického Federálneho rezervného systému (Fed).

Zajímavost :  Maďarsko podpoří modernizaci starších rodinných domů

Väčšina predstaviteľov ECB však uviedla, že zníženie úrokov v júni nebude ojedinelý, jednorazový krok, aj keď načasovanie ďalších krokov by nemalo byť vopred určené, aby mala banka flexibilitu pre prípad náhlych zmien ekonomických podmienok.

Trhy teraz špekulujú o troch redukciách sadzieb ECB v tomto roku. Predpovedajú, že po júni bude s najväčšou pravdepodobnosťou nasledovať ich zníženie v septembri a decembri, keď ECB zverejní aj nové ekonomické projekcie.

Zajímavost :  Polícia ho obvinila z miliónového podvodu. Napriek tomu dnes ponúka rizikové investície

Stabilná inflácia

Inflácia v eurozóne zostala minulý mesiac stabilná na úrovni 2,4 %. Očakáva sa, že okolo tejto úrovne bude oscilovať po zvyšok roka, kým sa v roku 2025 vráti späť k 2 % cieľu ECB.

A hoci ECB verejne deklarovala, že jej politika nezávisí od krokov Fed-u, rozhodnutia prijaté americkou centrálnou bankou, najväčšou na svete, ovplyvňujú podmienky financovania na celom svete. Obmedzujú tak slobodu ECB, pretože zväčšujúci sa rozdiel v úrokových sadzbách oslabuje euro a zvyšuje rast cien importu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO