Kde v daňovém přiznání chybujeme? Komu se vyplatí paušální daň a co letošek znamená pro živnostníky?
Rok 2025 přináší novinky v oblastí daní, především živnostníci si výrazně připlatí. Například měsíční platba v prvním, nejnižším a nejvíce využívaném pásmu paušální daně, vzrostla ze 7 498 korun na 8 716 korun. Jde tedy o skokový nárůst o 1 218 korun.
Více peněz na odvodech zaplatí také OSVČ mimo paušální režim: vzrostly totiž minimální zálohy na sociální pojištění (4 759 korun oproti 3 485 korun v roce 2024) i na zdravotní pojištění (3 143 korun oproti 2 722 korun v roce 2024). Celkově to znamená měsíční nárůst o 1 695 korun.
Chyby v daňovém přiznání, za které platíme
Při daňovém přiznání navíc často děláme chyby, které nás mohou připravit o další peníze.
„Stává se, že lidé chybně identifikují možnost uplatnit nějaké osvobození příjmů a slevy jako je třeba prodej nemovitých věcí nebo prodej podílu na obchodních korporacích,“ uvedla v rozhovoru pro FLOW daňová poradkyně Monika Lodrová ze společnosti BDO, která působí na pozici vedoucí oddělení daně z příjmů fyzických osob.
Lidé si podle ní také občas pletou zálohy s paušální daní a nepodávají si daňové přiznání, i když tuto povinnost mají.
Paušální daň a komu se vyplatí
Možnost nepodávat daňové přiznání a s tím spojené celkové ušetření byrokracie je jednou z výhod režimu paušální daně, kdy živnostníci platí měsíčně fixní částku podle výše příjmů ve třech pásmech.
Existují však situace, kdy i účastníci v paušálním režimu daňové přiznání podat musí.
„Například v případě, že v průběhu roku nastoupí do zaměstnání na zaměstnanecký poměr nebo v případě, že měli ještě další příjmy mimo své podnikání – například z pronájmu nemovitosti,” uvedla Lodrová ve FLOW.
V rozhovoru také okomentovala, jakým skupinám živnostníků se paušální daň vyplatí, komu naopak ne. Fakt, zda se nám placení paušální daně vyplatí, si podle ní můžeme však nejlépe jednoduše spočítat na běžně dostupné daňové kalkulačce.
K režimu paušální daně mají živnostníci možnost přihlásit se do 10. ledna, pak už to není na rok 2025 možné.
Jak vyřešit daně?
V rozhovoru ve FLOW jsme probrali i vývoj a všechny změny, kterými paušální daň prošla od jejího zavedení v roce 2021 a také možnosti, jak z režimu vystoupit. S daňovou poradkyní jsme okomentovali i novinky, které se týkají změn plateb DPH. „Tam vznikl nový obratový limit 2,53 milionů korun a ještě jsou u DPH změny, které se týkají období, za které se počítá,” uvedla Lodrová ve FLOW a vše v rozhovoru podrobně shrnula.
Poradkyně okomentovala i novinky, které se týkají slev na manžela/ manželku, práce na dohodu, či placení nemocenské.
Komu se vyplatí paušály? Jak do režimu vstoupit, jak z něj vystoupit? Na co si dát pozor, když podáváme daňové přiznání?
Pokud se chcete zorientovat v největších změnách, které v oblasti daní přináší rok 2025, pak si pusťte náš rozhovor FLOW, kde jsme to nejdůležitější probrali podrobně s Monikou Lodrovou ze společnosti BDO.