Megaúspech polície, kniha a teraz film. Skutočná kauza Fentanyl je 13 rokov bez trestu

Film Fentasy vychádza z príbehu z Bratislavy.

BRATISLAVA. Slovenský kriminálny triler Fentasy mal kinopremiéru 14. marca. Príbeh o producentovi drogy 50-krát silnejšej ako heroín vychádza zo skutočných udalostí.

Polícia v Bratislave v rokoch 2009 až 2011 zadržala výrobcov mimoriadne nebezpečného fentanylu. Bol to veľký úspech, traja podozriví skončili vo väzbe.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Denník SME po uvedení filmu takmer dva mesiace zhromažďoval informácie, ako vyšetrovanie prípadu spred 13 rokov dopadlo. Výsledok je, že páchatelia dodnes neboli potrestaní.

Ešte pred filmom vyšla kniha s názvom Prípad Agonista z roku 2014. Jej autor s pseudonymom Michal Čierny napísal aj námet k filmu.

Výrobca a díler fentanylu sa vo filme volá Peller. Druhou kľúčovou postavou je jeho frajerka Sofia. V knihe vystupujú ako Martin Blížik a Jana Slížová.

Film Fentasy režiséra Sama Vičana mal aj vďaka chytľavej téme s reálnym základom dobrú reklamu. Pútavý bol trailer k filmu s hitom Vaša Patejdla Ak nie si moja, v ktorom sa spieva “skúsme byť obaja vinní aj bez viny”.

V skutočnom príbehu z augusta 2011 je to inak.

Úspešný zásah polície

Dnes je syntetická droga fentanyl už pomerne rozšírená, ale v roku 2009 sa obchod s ňou na Slovensku ešte len rozbiehal.

V júli 2009 polícia obvinila štyroch dílerov, ktorí novou drogou zásobovali Bratislavu – troch mužov a jednu ženu. Bol to prvý veľký prípad obchodu s fentanylom na Slovensku.

“Je to nová droga, ktorá je veľmi účinná a už pri malom množstve môže dôjsť k smrti,” hovoril vtedajší policajný viceprezident Michal Kopčik.

Pri prehliadkach bytov a áut v Bratislave a Svätom Jure policajti našli zhruba 900 gramov drogy. Zaistili tiež dva samopaly, dve plynové pištole a 141 nábojov. Troch mužov zobral súd do väzby, žena zostala na slobode.

Načítavam video…

Pripomína to dej príbehu v knihe aj vo filme Fentasy, kde sa priateľka hlavného aktéra pod podmienkou imunity rozhodla vypovedať a dodať policajtom dôkazy.

Zajímavost :  Fico je mimo ohrozenia života, tvrdí Taraba. Operovali ho niekoľko hodín

Aj keď zadržanie dílerov fentanylu vtedy polícia považovala za významný úspech v boji proti drogovej kriminalite, ten hlavný prišiel o dva roky.

Film Fentasy v praxi

V auguste 2011 vedenie polície oznámilo, že odhalili laboratórium, v ktorom sa fentanyl vyrábal.

Úrad boja proti organizovanej kriminalite zaistil 4,3 kilogramu drogy a vyrátal, že by sa z nej dalo vyrobiť 24-tisíc dávok. Hodnotu na čiernom trhu vyčíslil takmer na 240-tisíc eur. Médiá hovorili o megaúlovku.

Vtedajší zástupca riaditeľa úradu Rudolf Cádra opisoval, ako v Bratislave nastal nedostatok heroínu a tak díleri začali prechádzať na fentanyl. „Používa sa ako náhrada za heroín, len je ešte silnejšia,“ hovoril pred novinármi.

Z našich databáz nevieme uviesť, či aj bola podaná obžaloba, alebo či je vec na nejakom súde. Je vysoký predpoklad, že áno.

Denisa Bárdyová, policajné prezídium

Priamo pri výrobe drogy zadržali dvoch mužov vo veku 30 rokov. Jeden zháňal chemikálie, druhý drogu vyrábal pre slovenský trh.

Policajný viceprezident Ľubomír Ábel hovoril, že im hrozí 15 až 20 rokov väzenia.

Bližšie informácie o prípade vtedy polícia zverejniť nechcela, keďže vyšetrovanie bolo ešte na začiatku. Potom zostalo ticho.

Rýchle vyšetrovanie

Na žiadosť SME policajné prezídium v marci vypátralo, že vyšetrovanie kauzy Fentanyl ukončili návrhom na podanie obžaloby ešte v júli 2012.

“Z našich databáz nevieme uviesť, či aj bola podaná obžaloba, alebo či je vec na nejakom súde. Je vysoký predpoklad, že áno,” povedala policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.

Predpoklad sa potvrdil. Obžalobu podávala Generálna prokuratúra na Okresný súd Bratislava I v septembri 2012. Z textu obžaloby, ktorú si redakcia vyžiadala na základe infozákona, sú už zrejmé aj ďalšie okolnosti prípadu.

K dvom obvineným počas vyšetrovania pribudol ešte jeden. Pred súd sa tak mali postaviť traja muži. V tom čase boli ešte všetci vo väzbe v Leopoldove, Ilave a Bratislave. Ich mená redakcia nezverejňuje, keďže platí prezumpcia neviny. Iniciály sú B. S., J. V. a M. D.

Trojica sa podľa vyšetrovateľov výrobou a predajom fentanylu zaoberala prinajmenšom od januára do augusta 2011, keď ich stopli policajti.

Fentanylom a heroínom zásobovali nižšie postavených dílerov v Bratislave a ďalších nespresnených mestách západného a južného Slovenska.

V pozadí stála “bližšie nestotožnená osoba albánskej národnosti”, ktorá obvinených naučila, ako sa fentanyl vyrába. Týždenne vyrobili približne päť kilogramov drogy za odmenu päťtisíc eur za kilo.

Detaily z vyšetrovania

Laboratórium mali v obyčajnom byte, v ktorom býval jeden z obvinených. Napísaný bol na jeho mamu. Drogu na základe objednávky navážili do množstiev 500- až tisíc gramov.

Ďalší komplic balíčky odviezol do “mŕtvej schránky” pri Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku. Odtiaľ si zásielku prevzal objednávateľ, aby drogy distribuoval ďalej “menším, presne nestotožneným, dílerom z Bratislavy a okolia”.

Pri prehliadke bytu 10. augusta 2011 policajti zaistili okrem drogy aj chemické sklo, chemikálie, digitálne váhy, magnetické miešače, mixéry a vyše 35-tisíc eur v hotovosti.

Zo 4,3 kilogramu zadržanej drogy by sa podľa obžaloby dalo vyrobiť až vyše 110-tisíc jednorazových dávok. Je to omnoho viac, ako polícia oznamovala pôvodne, keď hovorila o 24-tisíc dávkach.

Hodnotu na čiernom trhu prokurátor v obžalobe vyčíslili v celosti na 206 638 eur, pri predaji po jednotlivých dávkach to mohlo byť podľa nich až 1 104 590 eur.

Pri domovej prehliadke jednému z obvinených zaistili nelegálne držanú útočnú pušku. Ďalší mal v garáži tri samopaly, pištoľ, ručný granát so slzotvorným plynom a dve dvestogramové tritolové náložky (výbušniny).

Obžalovaní boli pre obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok a obchodovania s nimi, a dvaja aj pre nedovolené ozbrojovanie.

Zabrzdené súdy

Okresný súd Bratislava I tri razy obžalovaných oslobodil. Krajský súd verdikt trikrát zrušil a vrátil prípad na dopracovanie.

Posledný oslobodzujúci rozsudok je z januára 2015.

Súd prvého stupňa sa nevyrovnal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie.

Gabriela Kováčová, KP BA

Krajský súd ho zrušil v apríli toho istého roku. Presné dôvody rozhodnutia denník SME stále zisťuje.

“Súd prvého stupňa sa nevyrovnal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie,” povedala hovorkyňa bratislavskej prokuratúry Gabriela Kováčová. Výrok o oslobodení bol preto “predčasný a nedostatočne odôvodnený”.

Závažnosť pochybení dokresľuje aj skutočnosť, že krajský súd prikázal prideliť prípad inému senátu. Prakticky sa teda muselo začať konať odznova. Obvinení sa medzičasom dostali na slobodu.

Jediným úspechom justície vo fentanylovej kauze je doteraz odsúdenie dvoch obžalovaných za nelegálne držanie zbraní, ku ktorému sa priznali.

Ani to sa nezaobišlo bez komplikácií. Okresný súd im pôvodne vymeral podmienečné tresty. Krajský súd aj toto rozhodnutie zrušil a obžalovaných poslal do väzenia.

Zároveň okresnému súdu vytkol, že sa neriadil pokynmi, ktoré mu dal v predchádzajúcej fáze konania. Hlavná výčitka bola, že podmienečné tresty udelil v rozpore so zákonom.

B. S. a J. V. si už tresty za zbrane aj podľa informácií z prokuratúry odpykali.

Kauza Fentanyl je dnes na novozriadenom Mestskom súde Bratislava I. Hlavné pojednávanie malo byť 3. apríla, termín však zrušili. Jeden z obžalovaných sa totiž aj obhajcom ospravedlnil.

Nový termín súd podľa hovorcu Pavla Adamčiaka stanovil na september.

Drogy

Súvisiace témy: Film

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO