Nižšie dôchodky s väčším rizikom. Robert Fico k útoku na druhý pilier pridáva vlastizradu (názor Štefana Kišša)

Autor je poslanec NR SR za Progresívne Slovensko

Predstavte si, že vám niekto ponúkne možnosť, že vaše budúce dôchodky budú nižšie. Odmenou vám má byť dobrý pocit, že plníte úlohy, ktoré by v normálne fungujúcej spoločnosti mal plniť štát.

Neznie to veľmi výhodne. No s podobnou ponukou pred občanov – zatiaľ len v náznakoch – prichádza premiér Robert Fico. K tomu pridáva ponuku vlastizrady. Odoslania peňazí z bankových účtov a sporenia budúcich slovenských dôchodcov do diktatúry, ktorej cieľom je podkopať pozíciu Západu. Teda aj nás.

Prečítajte si tiež:

Mix, ktorý by v normálnom svete nemal šancu na úspech, môže na súčasnom Slovensku veľmi skoro získať podporu koalície a parlamentnej väčšiny. Práve preto sa treba mať na pozore.

O tom, ako premiér Fico obral ľudí o naše dôchodky, som už písal. Teraz vysvetlím, prečo najnovší nápad nie je len krádež budúcich dôchodkov – čo je, samozrejme, samo o sebe dôvodom na kritiku a odmietnutie – ale aj vlastizrada.

Načo máme druhý pilier?

Fico manažuje dôchodky ako komunistický ideológ bez základných znalostí o tom, ako funguje ekonomika. Na premiéra krajiny je to hrozivé poznanie. Poďme po poriadku.

Zmyslom druhého piliera je, aby sa príspevky budúcich dôchodcov maximálne dlhodobo zhodnocovali pri prijateľnom riziku. Nikde sa tu nespomína pomoc štátu pri stavaní dopravnej infraštruktúry, a je to tak správne. Ak by sa tieto veci spojili, poškodilo by to výnos aj riziko sporenia v druhom pilieri.

Ak sporitelia budú nútení financovať diaľnice, prídu ročne na výnosoch o tri až päť percent. Očakávané výnosy pri verejných projektoch, ktoré majú dlhodobo stabilné príjmy, sú totiž blízke výnosom zo štátnych dlhopisov danej krajiny. Možno o niekoľko jednotiek percent viac ako dlhopisové fondy, ale toto číslo sa ani nepribližuje k možnostiam fondov, ktoré investujú do svetových akcií.

Prečítajte si tiež:

Dlhopisové fondy mali doteraz priemerný výnos len okolo 1,5 percenta ročne, kým sporitelia v indexových fondoch mali ročný výnos blížiaci sa k deviatim percentám. Ak by ste dnes investovali tisíc eur, v prvom scenári budete mať za rok 1 015 eur, v druhom 1 090 eur, čo sa možno nezdá ako až taký rozdiel.

Zajímavost :  J&T, odborári, podnikatelia z Bratislavy. Tatranskú Lomnicu si rozdelili známe mená

Rozdiel sa však radikálne zvyšuje časom. Aj keby ste nevložili už ani o cent viac, po 30 rokoch by ste pri lepšie zvolenej stratégii nasporili až trinásť tisíc eur. Pri úroku 1,5 percenta ani nie 1 600 eur.

Opakujem, 13-tisíc verzus 1 600 eur. Aj keby bol rozdiel vo výnosoch menší ako v posledných rokoch, stále by bol rozdiel v tisícoch. A Robert Fico vás tlačí do toho horšieho scenára.

Falošný vlastenec

Chce diktovať, kam máte svoje zárobky investovať a ešte vás aj ukrátiť o zisky. Všetko v mene falošnej pomoci krajine. Tej však má v prvom rade pomáhať on ako premiér. A nie hľadať peniaze na súkromných účtoch ľudí.

Mimochodom, výhodné to nie je ani pre štát. Aby bola jeho ponuka aspoň trochu atraktívna, musí prekonať výnos dlhopisových fondov, teda úrok, za aký si bežne požičiavajú normálne fungujúce vlády.

Ak by teda Slovensko fungovalo udržateľne, mohlo by si na trhoch požičať lacnejšie, ako keď berie peniaze od sporiteľov. A drahšie požičiavanie znamená rast dlhu, ktorý zaplatia zas len občania.

Prečítajte si tiež:

Prerába krajina aj ľudia, ktorých peniaze sa do schémy dostanú. Dalo by sa to chápať ako Ficovo priznanie, že jeho vláda sa udržateľne hospodáriť nechystá. Že trhy jej už nebudú dôverovať, a že si nebude schopná požičiavať s podobným úrokom ako iné krajiny.

Ak to tak je, mal by to Fico priznať a okamžite predstaviť kroky, ako tomuto scenáru zabrániť. Namiesto toho sa chystá okradnúť občanov o nádej na lepšie dôchodky. Navyše ich tlačí do rizikového projektu, aj keď verejne bude tvrdiť niečo iné.

Zajímavost :  Je to iná Únia, ako do ktorej sme vstupovali. Je potrebné nájsť zhodu v základných otázkach, zhodli sa hostia v Pozrime sa na to

Riziko budovania diaľnic

Kľúčovou premisou investovania je diverzifikácia, teda rozloženie portfólia na mnoho menších investícií, akcii, dlhopisov, či investičných projektov. Aj štátny dlh predávame veľkému počtu investorov, pričom každý z nich si kúpi len malú časť.

Tým, že investorov (sporiteľov v druhom pilieri) donútime investovať do diaľnic, ich neoberieme len o výnos, ale zvýšime aj riziko ich investície. Ak projekt nevyjde, alebo nebude vynášať, sporitelia prídu o peniaze. Čím väčšia časť úspor v nich bude, tým bude tento bolieť viac.

Prečítajte si tiež:

Pripomeňme, že dohliadať na to má Robert Fico. Všetci poznáme príbeh bájnej diaľnice z Bratislavy do Košíc, po ktorej podľa jeho vlastných slov jazdíme už od roku 2010. Akú záruku môžeme mať, že projekty, do ktorých budeme investovať naše ťažko zarobené peniaze, nedopadnú rovnako?

Diaľnice treba urgentne stavať, no takto sa to nerobí. Treba získať investorov na dobrovoľnej báze, ponúknuť im primeraný výnos, nie riskovať budúce dôchodky takmer dvoch miliónov slovenských občanov. Ten primeraný výnos, mimochodom, nie je oveľa vyšší ako výnosy štátnych dlhopisov.

Geopolitický hazard

Občania teda budú mať nižšie dôchodky, ako by ich mohli mať. Bude to rizikovejšie. To je už dosť zlé. Poviete si, že horšie to už dopadnúť nemôže. Omyl!

Peniazmi z úspor občanov môžete napríklad podporiť hlavného geopolitického konkurenta Západu, ktorého cieľom je reorganizovať svet na svoj obraz, a ten obraz nie je pekný. Nerešpektuje ľudské práva a dopúšťa sa genocídy. Aj toto je prísadou Ficovho koktejlu.

V minulosti investori a vlády veľmi neprikladali význam tomu, odkiaľ kapitál prichádza. To sa mení. Aj preto, že krajiny ako Čína využívajú kapitál na geopolitické ciele, čoho najväčším príkladom je budovanie novej hodvábnej cesty.

Zajímavost :  Nemôžete všetkých z RTVS vyhodiť len preto, že ju chcete pre seba (komentár šéfredaktorky)

Tá síce nepriniesla rozvojovým štátom rozvoj, ale získali obrovské dlhy, ktoré Pekingu nezvládajú splácať a ten si za to berie niektoré kľúčové časti infraštruktúry. Z tohto hľadiska je vítanie peňazí z Číny minimálne nezodpovedné.

Prečítajte si tiež:

O to viac, že na štandardných západných trhoch je peňazí dostatok – za primeranú cenu. Fico vie, prečo je pre neho tento projekt dôležitý. Nenúti ho to správať sa tak, aby mal dôveru medzinárodných trhov. Nemusí si budovať dôveru ani spojencov.

Môže tiež rozložiť druhý pilier, ktorý bytostne nenávidí a ktorý v každej svoje vláde v duchu tejto nenávisti oslaboval. Občanov už takto obral o stovky eur, ktoré mohli v budúcnosti mesačne dostávať. Ak ste v druhom pilieri, tak aj vás. Presnú sumu si môžete vypočítať v mojej kalkulačke.

Pokračuje a teraz mieša osobitne nechutný koktejl. Nechutný pre väčšinu občanov, no Ficovi padne veľmi vhod.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO