Šmejc posiluje ve zdravotnictví. Za miliardy pořídil většinu v srbské firmě Magna Pharmacia

Investiční skupina Emma Capital Jiřího Šmejce na začátku roku uzavřela jeden ze svých největších nákupů za poslední dobu. Zcela mimo pozornost médií převzala 65 procent v největším srbském distributorovi zdravotnického vybavení a techniky, společnosti Magna Pharmacia. Transakce vyšla minimálně na 110 milionů eur, přibližně 2,8 miliardy korun. Informaci, kterou nyní zjistila e15, potvrdil mluvčí skupiny Emma Capital Pavel Zuna.

Emma Capital už od roku 2020 vlastní 60 procent v řeckém distributorovi léčiv Profarm. Zuna nicméně odmítá, že by skupina budovala většího holdingového regionálního hráče. Synergie firmy Magna Pharmacia s Profarmem jsou podle něho velmi omezené, a transakce tak byla spíše zajímavou obchodní příležitostí. „Zakladatelka firmy Jasna Stanivuková hledala partnera a nabízela majoritu,“ říká Zuna s tím, že Stanivuková si nechala zbylý podíl ve výši 35 procent a zůstává také ve vedení firmy. 

Kupní cena 2,8 miliardy korun přitom nemusí být konečná. Podle letošních hospodářských výsledků se rozhodne, zda Emma Capital k předem sjednané sumě zaplatí i bonusový příplatek.

Zajímavost :  Novým členem bankovní rady ČNB bude Jakub Seidler, řekl Pavel po setkání s guvernérem

Zuna připouští, že společně s původní majitelkou se Emma Capital poohlíží po podobných investicích v dalších zemích regionu. Na druhou stranu ale dodává, že distribuci ve zdravotnictví skupina momentálně nepovažuje za plnohodnotnou divizi svého podnikání, jako jsou herní průmysl, energetika nebo e-commerce.

Šmejc krouží kolem slovinského sázkařského monopolu. Ve hře má být i Fortuna

Společnost Magna Pharmacia založila Jasna Stanivuková v roce 1993. Během 30 let se firma vypracovala až do pozice jednoho z největších zdravotnických distributorů v celé jihovýchodní Evropě. Dosavadní majitelka se v posledních letech začala objevovat i v žebříčcích nejbohatších lidí v regionu. Bosenský list Oslobodjenje ji k loňskému roku umístil na 25. příčku nejbohatších Srbů, a to s odhadovaným jměním 530 milionů eur, více než 13 miliard korun.

Hospodářské výsledky společnosti nejsou veřejně přístupné, komentovat je nechce ani Emma Capital. Srbský magazín Bizlife nicméně v létě informoval, že obrat společnosti dosahuje 150 milionů eur, v přepočtu přibližně 3,8 miliardy korun. Opoziční srbský server Direktno ale tvrdí, že vyrostla i na nepříliš transparentních státních zakázkách, a to zejména během pandemie koronaviru.

Zajímavost :  Do postižených regionů putují první stovky milionů, potřeba ale budou miliardy. Pomůže i EU
Šmejc společně s britským fondem k Zásilkovně přikoupil její maďarskou obdobu

Srbsko se v poslední době stalo cílem i dalších českých byznysmenů. Ti sledují příležitosti zejména na realitním nebo technologickém trhu, případně na trhu s rychloobrátkovým zbožím. 

„Velký zájem českých investorů o region sledujeme už delší dobu. A každým rokem se jejich entuziasmus podle našich dat dále stupňuje,“ uvádí Tomáš Kindl z firmy Datasite, která poskytuje služby v oblasti fúzí a akvizic.

Za zmínku podle něj stojí například letošní akvizice menšinového podílu výrobce minerálních vod Knjaz Miloš, který převzala nápojářská společnost Mattoni 1873. Druhá největší česká IT skupina Seyfor (dříve Solitea) v červenci zase oznámila, že získala majoritní podíl v tamní společnosti M&I Systems.

Pro Šmejcovu skupinu je akvizice jednou z největších za poslední dobu. Kromě mnoha drobných investic letos koupila také rumunský větrný park s výkonem 80 megawattů. Podle Hospodářských novin transakce vyšla na zhruba 2,2 miliardy korun. Loni si připsala mnohem větší obchod, když se svým partnerem Enatin pořídila majoritu v polské sázkařské jedničce STS. Celé ovládnutí skupiny, které se nyní dokončuje, českou společnost vyjde na zhruba čtyři miliardy korun. Jen o něco málo menší transakcí byl o rok dříve nákup třetinového podílu v chorvatské sázkovce SuperSport, který vyšel na zhruba 3,8 miliardy korun.

Zajímavost :  Státním Lesům ČR za první pololetí klesl zisk o čtvrtinu na 2,83 miliardy korun

Zdroj Zde