Tchaj-wan v Praze spouští první mezinárodní centrum na čipy. Brzy v Česku otevře další dvě

Investice Tchaj-wanu do polovodičových center v Česku nakonec budou větší, než se původně čekalo. Tchajwanský polovodičový výzkumný institut (TSRI) provozovaný tamní vládou v Praze letos v září otevře své první mezinárodní tréninkové centrum na návrh čipů. To doplní již oznámené centrum pro výzkum čipových dodavatelských řetězců a připravované centrum návrhu čipů v Brně.

Tréninkové centrum v Praze je součástí strategie Industrial Innovation Program (Taiwan CbI). Tchajwanská vláda v rámci ní chce mezi roky 2024 až 2033 investovat zhruba 9,3 miliardy dolarů, asi 220 miliard korun. Asijská ostrovní země si díky tomu hodlá pojistit své vedoucí postavení zejména ve výrobě nejvyspělejších čipů na světě, na čemž se podílí společnosti jako TSMC vyrábějící čipy pro Apple či Nvidii.

Součástí inovačního programu je navázání užší spolupráce s mezinárodními partnery. Tchaj-wan díky tomu mimo jiné bude moci využít kapacit zahraničních expertů, protože sám v tomto ohledu čelí limitům. I proto v minulosti začal českým studentům platit stipendia. TSMC také rozjíždí stavbu továrny v Drážďanech, kde bude po odbornících velká poptávka.

Zajímavost :  Eurovolby 2024: Termín, kandidáti, průzkumy a systém

Tchajwanci budou na tréninkovém centru v Praze spolupracovat s ČVUT. Aktivita by měla během prvního roku vyškolit kolem stovky českých i mezinárodních specialistů. Tchaj-wan poskytne prostředky, vybavení, znalosti a odborníky.

„Megaprojekt“ startuje. Tchaj-wan v Česku otevírá první část centra čipového výzkumu

Tchaj-wan se v Praze nebude zaměřovat na ty nejvyspělejší čipy světa, stejný přístup zvolil i v Drážďanech. Toto know-how si nechává doma. Důvodem je takzvaný křemíkový štít, kterým se země brání možnému útoku Číny a zajišťuje si podporu USA a dalších západních spojenců. „Pokud by se narušila naše polovodičová výroba, byla by to ekonomická katastrofa pro celý svět,“ řekl e15 během návštěvy Tchaj-peje ministr zahraničí Tchaj-wanu Joseph Wu. „Čipy jsou velmi malé, ale také velmi mocné.“

Výzkumný institut TSRI je součástí tchajwanského národního centra pro aplikovaný výzkum NARlabs spadajícího pod Národní vědeckou a technologickou radu NSTC. Tu během své oficiální cesty v loňském roce společně s delegací navštívila předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Tchajwanci tam předložili oficiální nabídku na spolupráci. Jde mimo jiné o výsledek dobrých politických vztahů.

Školící centrum nebude jediné, které Tchaj-wan v Česku otevře. Loni na podzim bylo oznámeno centrum pro zkoumání odolnosti dodavatelských polovodičových řetězců. Tchajwanská vláda na něj do roku 2027 poskytne asi 134 milionů korun. Aktuálně se dokončuje papírování. „Běží proces finálního schválení financování tchajwanskou vládou,“ uvedl David Emler z Univerzity Karlovy, kde centrum bude fungovat.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko může být připraveno napadnout NATO už za pět let, tvrdí německý generál
Tchaj-wan chce z Česka udělat základnu na dodávky pro čipovou továrnu TSMC v Drážďanech

A v květnu by mělo odstartovat centrum pro návrh čipů v Brně. Provozovat ho bude uskupení CyberSecurityHub složené z VUT, ČVUT a Masarykovy univerzity. Tchaj-wan na něj po dobu pěti let poskytne asi 240 milionů korun s tím, že podle výsledků je ve hře prodloužení. Partnerem je rovněž NARlabs, který zahrnuje tchajwanské univerzity a firmy.

Tchajwanci v Brně budou financovat vzdělávání, vybavení, provoz a výzkum. Ten se bude věnovat například polovodiči karbid křemíku, s nímž pracuje továrna firmy Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm, nasazení kyberbezpečnosti a umělé inteligence do čipů nebo senzorickým či bio čipům.

„Tchajwanci nechtějí, aby to byl výzkum do šuplíku. Chtějí, aby šel nasadit do praxe a byly z toho patenty a prototypy,“ nastínil Jiří Háze, vedoucí Ústavu mikroelektroniky na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a viceprezident Národního polovodičového klastru. „Představa je, že by tchajwanské firmy v budoucnu v Česku díky tomuto výzkumu založily svá sídla.“

Zajímavost :  Slovák má famózne čísla, neznáma superstar ide nonstop. Črtá sa veľkolepý prestup

Tchajwanských investic by mohlo přijít ještě více. Jak e15 informovala, země chce z Česka udělat základnu pro dodávky pro drážďanskou továrnu TSMC. Jednání jsou v plném proudu.

Zdroj Zde