Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

Halving je za dveřmi

Půlení odměny za těžbu bitcoinů je za dveřmi, nastane nyní, v dubnu 2024. Podle analytiků J. P. Morgan to povede ke ztížení podmínek těžařů. Nestálé náklady na elektřinu zvýší výrobní náklady. V důsledku toho by nadcházející halving mohl být pro těžaře bitcoinu zatěžkávací zkouškou.

Odměna za blok totiž klesne z 6,25 na 3,125 BTC, což pro těžaře znamená snížení příjmů. Zároveň se zvyšují náklady na vytěžení Bitcoinu. Podle zprávy se průměrné náklady na těžbu jednoho bitcoinu v současnosti pohybují kolem 50 000 USD. Tato částka je však poměrně zavádějící a je velmi obtížně průměrovatelná. Volatilita nákladů na těžení naznačuje, že se využívají různé zdroje energie. Těžaři s přístupem k levnější elektřině jsou tedy obecně ve výhodě.

Pro těžaře bitcoinů však existují i dobré zprávy. Podle J. P. Morgan se výrazně zvýšil zájem institucionálních investorů o těžbu bitcoinů. Společnosti Galaxy Digital i Grayscale investovaly do těžebního hardwaru. Společnost Tether se také podílí na iniciativě na výstavbu obnovitelných zdrojů energie v Salvadoru v hodnotě několika miliard eur. Emitent stablecoinů hodlá v zemi vedené prezidentem Nayibem Bukelem poskytnout finanční prostředky a technické znalosti na vybudování udržitelného těžebního zařízení pro bitcoin.

Zajímavost :  Růst ekonomiky USA v prvním čtvrtletí výrazně zpomalil, v přepočtu na celý...

Mezitím se o nejstarší kryptoměnu zajímá taky Wall Street, a to nemluvíme o bitcoinových spotových ETF. Například správce aktiv Vanguard podporuje těžební průmysl částkou 500 milionů USD.

Ke slovu tedy přicházejí obnovitelné zdroje energie. V České republice, zemi s proměnlivým počasím, pravda není úplně reálné záskávat dost energie k těžbě jen ze slukečního záření nebo větru. Nicméně i po halvingu je možné na těžbě bitcoinu vydělat, i když odebíráte elektřinu ze sítě. Jen ta částka bude logicky nižší než před halvingem.

Po halvingu: Vyletí cena bitcoinu vzhůru?

J. P. Morgan dochází k jedinému závěru: cena bitcoinu i transakční poplatky musí výrazně vzrůst, aby na polovinu sníženou odměnu za blok kompenzovaly. To znamená, že snížení transakčních nákladů představuje další výzvu pro příjmy těžařů.

Zajímavost :  Matovič chce opraviť jednu zo svojich atómoviek. Nemá však na to podporu

Podle některých analytiků je nepravděpodobné, že by kurz bitcoinu po snížení odměny na polovinu nadále rostl stejným tempem. I když má bitcoin velký potenciál, je také známý svou vysokou volatilitou. Nicméně halving bitcoinu v minulosti vždy znamenal růst ceny bitcoinu – alespoň v dlouhodobém horizontu. Trvalo však nějakou dobu, než k růstu došlo. Vždy však po halvingu následoval bitcoinový býčí trh. Zafungovaly zde totiž základní tržní mechanismy: nabídka a poptávka. Poptávka se zvyšuje, zatímco nabídka nových bitcoinů klesá. Dá se předpokládat, že stejné schéma růstu bude následovat i po letošním halvingu.

Obecně jsou predikce ceny bitcoinu velmi příznivé, většina odborníků se shoduje na dlouhodobém růstu této kryptoměny. To, že bitcoin do konce roku 2024 pokoří hranici 100 000 dolarů se stalo natolik opakovanou informací, že ji mnoho lidí nyní považuje za daný fakt. Ponecháme-li ale stranou spekulace na horní hranici kurzu a budeme-li se řídit minulými reakcemi bitcoinu na halving, dá se v dlouhodobém horizontu očekávat růst jeho ceny.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO