Tržby za kosmetiku stouply oproti loňsku více než o čtvrtinu

Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta, v únoru po revizi stouply o 2,5 procenta. Nejvíce se dařilo obchodům s kosmetikou a toaletními potřeby. Zvýšení tržeb zaznamenaly i pohonné hmoty. 

Tržby se v březnu meziročně zvýšily čtvrtý měsíc po sobě. Meziměsíčně tržby bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel stouply o 1,3 procenta. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za nepotravinářské zboží obchody proti loňskému březnu utržily o 7,7 procenta víc a za potraviny o čtyři procenta víc. Tržby za pohonné hmoty se zvýšily o 6,7 procenta. „Tržby rostly ve všech hlavních skupinách prodejen s nepotravinářským i potravinářským sortimentem,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Zajímavost :  Koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas: Zdražení, přihlášení, pokuty a kontroly

V prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky tržby proti loňsku stouply o 27,4 procenta, v obchodech s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím se zvýšily o 6,3 procenta. Prodejny s oděvy a obuví utržily o 5,2 procenta víc, s výrobky pro domácnost o 3,1 procenta víc a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2,7 procenta víc.

Sledujte rozhovor se spolumajitelkou Dermacolu Věrou Komárovou:

Video placeholde

Rozhovor s Věrou Komárovou pro Flow • e15

Jen nepatrně vzrostly tržby v obchodech s počítačovým a komunikačním zařízením. Internetovým a zásilkovým obchodům stouply o 14,9 procenta. „Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se zvýšily o 4,2 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,8 procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 17,1 procenta,“ uvedl ČSÚ.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny

Ve srovnání s únorem obchody v Česku utržily za nepotravinářské zboží o 1,8 procenta víc a za potraviny o půl procenta. Tržby za pohonné hmoty meziměsíčně vzrostly o 1,9 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v březnu meziročně zvýšily o 4,8 procenta. Meziměsíčně klesly reálně o 0,4 procenta.

Zdroj Zde