Turista v Tatrách fyzicky zaútočil na strážcu prírody. Za útok na verejného činiteľa mu hrozí väzenie

Porušenie návštevného poriadku

Strážca prírody v popoludňajších hodinách spozoroval muža v sprievode psa, ktorý sa nachádzal mimo značeného turistického chodníka v období sezónnej uzávery. Dopustil sa tak niekoľkých porušení.

“Jeden z dôvodov na uzáveru je aj ochrana zvierat v jarnom období, keď sa prebúdzajú zo zimného spánku a privádzajú na svet mláďatá. Práve v inkriminovanej lokalite sa v týchto dňoch vyhrabávajú spod snehu svište, čo spozoroval aj strážca počas svoje služby. Muž odmietol strážcovi preukázať svoju totožnosť a následne na neho fyzicky zaútočil, v dôsledku čoho utrpel zranenia,” priblížili zo Správy TANAP-u.

Zajímavost :  Kapacita úložišť elektřiny se zvýšila, vznikají však pomalu, varuje agentura

Procesné úkony

Na miesto strážca privolal políciu, ktorá zdokumentovala priebeh činu. “Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nebudeme poskytovať ďalšie detaily k útoku,” dodali z národného parku.

Zároveň upozornili, že strážca nesmie byť terčom útokov verejnosti pri výkone povinností, ktoré vyplývajú z jeho povolania. Pripomenuli, že páchateľ sa dopustil útoku na verejného činiteľa a môže mu hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Návštevný poriadok

Nový návštevný poriadok TANAP-u je platný pol roka a do letnej sezóny podľa jeho pravidiel vstupujú prvýkrát. Strážcovia prírody sa preto snažia priestupky riešiť dohovorom a uplatňovať edukačnú formu. Pokiaľ pristúpia k udeleniu pokuty, ide zväčša o minimálne sadzby.

Zajímavost :  Diváci rozhodli o ďalšom víťazovi Zlatej Královej čaše. Ocenenie si odnáša Zuzana Dolinková

“Ako príklad môžeme uviesť situáciu z toho istého dňa, keď strážca upozornil turistov z Francúzska na pohyb so psom v zakázanej oblasti. Uložil im blokovú pokutu v sume desať eur, ktorú zahraniční návštevníci bez protestovania uhradili a prejavili dokonca strážcovi uznanie za jeho prácu pri ochrane prírody,” doplnili z národného parku.

Pozrite si archívnu reportáž z novembra 2023 o novom návštevnom poriadku v TANAP-e:

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Moderná výučba motivuje žiakov k učeniu a zlepšuje ich vedomosti. Najskôr však musia zmenou prejsť vyučujúci

Doporučujeme ke čtení také :