Virológ Klempa: Na vírus z Číny nie je vakcína

Ľudský metapneumovírus má podobné príznaky ako chrípka.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Na severe Číny sa vo zvýšenej miere šíri ľudský metapneumovírus (HMPV). Aj v iných krajinách preto vzrastá obava, či svet opäť nečaká pandémia podobná covidu, ktorá sa začala pred piatimi rokmi.

O ľudskom metapneumovíruse sa denník SME rozprával s virológom BORISOM KLEMPOM z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Ako by ste charakterizovali ľudský metapneumovírus, ktorý sa šíri na severe Číny? Je podobný nejakému na Slovensku známemu vírusu?

Je to jeden z typických respiračne sa šíriacich vírusov. Je príbuzný Respiračnému syncyciálnemu vírusu (RSV – je bežný respiračný vírus, ktorý spôsobuje mierne príznaky ochorenia podobné prechladnutiu – pozn. red.).

Ľudský metapneumovírus je považovaný popri chrípke a RSV za jeden z najbežnejších vírusov u nás. Každé dieťa do veku piatich rokov sa s ním stretne.

Znamená to, že nejde o nový vírus z Číny?

Nie. Ľudský metapneumovírus nie je vôbec nový vírus, ktorý by sa šíril z Číny. Ide o celosvetovo rozšírený vírus. V tejto chvíli je určite aj u nás.

Nemohol však tento vírus v Číne zmutovať do nejakej novej formy?

V tejto chvíli nevieme úplne presne povedať, či v Číne ide o nejaký úplne nový variant alebo mutáciu. Ale doterajšie skúsenosti s ním sú také, že aj keď vznikajú jeho nové varianty alebo genotypy, zásadne sa nemenia jeho vlastnosti.

Existujúce genotypy zároveň nezmenili závažnosť ochorenia, ktorý tento vírus spôsobuje. Nie sú naň vnímaví ľudia, ktorí ho už predtým prekonali.

Aj keby teda išlo o nový variant, nemalo by to mať dramatické dôsledky. Samotné čínske autority pripisujú súčasný nárast prípadov aktuálnej zimnej sezóne.

Nie je teda dôvod na paniku?

Nie. Panika z výskytu vírusu, ktorí zachytili v Číne, nie je opodstatnená.

Má tento vírus nejaké špecifické príznaky?

Príznaky sú veľmi podobné tým pri iných respiračných infekciách. Je to nachladnutie, bolesť hrdla a hlavy, vodnatá nádcha, kašeľ a horúčka.

Súvisiaci článok Epidémiu chrípky spustil typ vírusu, na ktorý nie sme dostatočne pripravení Čítajte 

Aké sú rizikové skupiny pri ochorení spôsobenom týmto vírusom?

Sú to veľmi malé deti do dvoch až piatich rokov. Ťažký priebeh ochorenia môžu mať aj seniori nad 65 rokov.

To isté platí pre osoby s oslabenou imunitou alebo pre ľudí s chronickými ochoreniami dýchacieho ústrojenstva, napríklad s astmou. U nich môže byť ťažší priebeh. Môže dôjsť k zápalom pľúc. Dokonca k úmrtiam.

Podobný rozsah dôsledkov ochorenia má však aj chrípka, pre ktorú ročne zomiera na Slovensku rádovo niekoľko stoviek ľudí, väčšinou starších ako 65 rokov.

Existuje prevencia proti tomuto vírusu?

Prevenciou je vyhýbať sa uzatvoreným priestorom, kde je veľa ľudí. Dodržiavať zvýšenú hygienu rúk. Riziko nákazy týmto vírusom sa dá znížiť používaním respirátora.

Všeobecne sú to teda podobné opatrenia, ako pri chrípke či covide.

Existuje na tento vírus vakcína?

Vakcína voči tomuto vírusu nie je dostupná. Niektoré vakcíny sú zatiaľ len v klinickom skúšaní. Ochorenie spôsobené týmto vírusom sa lieči cez jeho príznaky. Podobne, ako je to aj pri iných respiračných ochoreniach.

Chráni očkovanie proti chrípke pred nákazou týmto vírusom?

Vakcína proti chrípke voči tomuto vírusu neposkytuje ochranu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO