8.5.2024 Přehled trhu: Warren Buffett prodal více jak 100 milionů akcií Apple. Bitcoin zpátky u 64 000 USD a zlato znovu roste

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Akciové trhy se zvedají v reakci na klesající dolarový index a výnosy amerických státních dluhopisů. Warren Buffett prodával za poslední kvartál přes 13 procent pozice ve společnosti Apple. Bitcoin se dostává nad 63 500 USD. Budou pokračovat výprodeje na drahých kovech?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se zvedá zpátky k 64 000. Po minulo týdenním propadu na 56 600 USD se s ním zvedá většina altcoinů. Otázkou zůstává, jestli bude pokračovat růstový trend nebo je to jenom chvilková záležitost a vymetání stoplosů na obě strany.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin,
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin, zdroj: kryptomagazin.cz/kurzy-kryptomen/

Makro kalendář a výsledková sezóna

Tento týden bude převážné klidnější na makro události. Čeká nás hlavně několik projevů centrálních bankéřů. Ve čtvrtek bude podstatné zasedání britské centrální banky a rozhodnutí o vývoji úrokových sazeb. Očekává se ponechání na stejné úrovni jako v Americe, tedy 5,25 procent.

Za pondělí zazněli projevy zástupců americké centrální banky Fed. Několik členů Fedu si není úplně jistá dostatečně vysokými úrokovými sazbami pro potlačení vyšší inflace. Navíc je začíná znepokojovat zpomalující ekonomika.

Trhem můžou tento týden zahýbat i americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Minulý týden lehce rostla americká nezaměstnanost. Je na místě tyto data sledovat.

Makro kalendář pro tento týden,
Makro kalendář pro tento týden, zdroj: tradingeconomics.com/calendar

Sociální sítě jsou teď neustále zahlcené kvartálními výsledovkami společností za první kvartál 2024. Jedním z nejsledovanějších budou jednoznačně společnosti z polovodičového sektoru jako ARM. Ve čtvrtek reportuje za těžaře Bitcoinu společnost Marathon digital. Mohli by zaznít zajímavé informace k očekávaní vývoje nákladů pro těžbu Bitcoinu.

Pokusím se sledovat výsledky společností jako Disney a Shopify, ty nám můžou prozradit sentiment běžného spotřebitele utrácet za služby a produkty. Pokud zazní něco zajímavé, tak se podělím v páteční analýze.

Akciové trhy posilují, americký dolar oslabuje

Akciové trhy reagují posílením na klesající dolarový index. Dolarový index se nám minulý týden propadal výrazněji než bych očekával v reakci na slabší pracovní trh v Americe a lehce rostoucí míru nezaměstnanosti. Zároveň klesají í výnosy amerických vládních dluhopisů. Investoři nadále spekulují na blízké snížení úrokových sazeb. V případě dalšího poklesu dolarového indexu to hraje do karet pro akciové indexy a kryptoměny k dalšímu lehkému růstu.

Zajímavost :  Primoco: Uzbekistán zafinancuje výrobní halu výměnou za akciový podíl

Během víkendu proběhlo každoroční setkání akcionářů Berkshire Hathaway v čele s legendárním Warrenem Buffettem. Poprvé bez jeho partnera Charlieho Mungera. Jednou z klíčových informací, které plynou z víkendu a pondělního zveřejnění výsledků, je prodej části akcií Apple. Nad touto variantou jsem spekuloval od začátku roku i v těchto přehledech trhu s ohledem na vývoj grafu společnosti Apple.

Za poslední rok se na nich formuje vrchol v zóně 180 až 200 dolarů. Za předešlé dva kvartály to byl právě Buffett, kdo prodával obrovské pozice. Zatím snížil objem držených akcií o 13 procent, což je více jak 100 milionů kusů. Oficiálním důvodem by měly být daně. Je zřejmé, že poslední dobu značně navyšuje objem hotovosti a vyčkává příležitosti. Tím pádem právě giganti jako Buffett vytvářejí a formují trh s prodeji za miliardy dolarů.

S ohledem na nedávné značné prodeje akcií insiderů mnohých velkých společností se domnívám, že nás čeká krušná druhá polovina roku 2024. Akciové indexy v čele s indexem S&P 500 se poslední týden lehce zvedají. Podle analýzy grafu, bych očekával další vlnu směrem dolů. Impuls pro tento pohyb je mi zatím neznámý. Může to být negativní projev zástupce Fedu, nebo špatné výsledky některé klíčové společnosti pro americkou ekonomiku.

Denní graf indexu je v neutrální zóně, nevidím důvod teď nastupovat do trendu. Potenciální růst je v nejlepším případě kolem 10-15 procent. Potenciální riziko je mnohem vyšší. Proto se dívám spíše na jednotlivé akcie s potenciálem překonávat trh.

Signálů proč být opatrný je mnoho. Jedním z nejvýznamnějších je přetrvávající inverze výnosové křivky. Inverzi v trvání přes 500 dní historicky můžeme pozorovat za více než 100 let jenom ve třech případech. Ve všech se situace vyvinula ve značnou finanční krizi a propad finančních trhů. Může to trvat klidně ještě pár měsíců. Klíčový moment nastane, když bude Fed nucený snížit úrokové sazby, až se něco v ekonomice pokazí.

Zajímavost :  Akciové trhy nadále v dobré náladě

Bitcoin roste a vrací se k 64 000 USD

Bitcoin se nám začátkem týdne vrací nad rezistenci 60 000 USD a dosáhl až na 65 500 USD. Nastává otázka jestli bude dolarový indexy dále klesat a tím se otevře cesta pro růst akciových indexů a kryptoměnám.

Aktuálně se nacházíme uprostřed klesajícího kanálu, který můžeme vnímat jako reakumulační zónu. S menší pravděpodobností se dá tento kanál označit jako distribuční zóna. Proto je lepší vyčkat jak se vyvine situace. Pro potenciální pokračování růstu bych šel do dlouhé pozice jenom se stoplossem kolem 61 300 USD (čárkovaná fialová). Takže bych si ještě počkal na menší pokles.

Naopak pro ty z vás, kdo spekuluje na hlubší pokles dává potenciálně smysl vstoupit na aktuální ceně s nutným stoplossem kolem 66 900 USD. Avšak musíte sledovat vývoj na grafu dolarového indexu.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Cena zlata a stříbra chce růst

Zlato a stříbro se nám většinou vyvíjejí ruka v ruce s tím, že vede žlutý kov. Tentokrát však pozoruji na stříbru první impulsy konvergence RSI pro dokončování korekce a prorážení rezistence nahoru. Pokud je tomu tak, můžeme se v průběhu měsíce podívat na hodnoty kolem 30 až 31 USD za unci. To by signalizovalo značný zájem investorů vstoupit do trhu s drahými kovy.

V případě, že nastane znázorněná varianta pohybu, zformujeme pětivlnový impulsní pohyb nahoru. To by znamenalo potvrzený býčí sentiment a výrazný zájem o ochrany majetku před dalšími nástrahami inflace. Navíc v čase, kdy je značná část akciového trhu předražená a dluhopisy můžou nadále ztrácet na hodnotě.

Zajímavost :  Zpráva: Firemní výsledky pro tento týden: ČEZ, Gevorkyan, Photon Energy, Bayer, Allianz, Rheinmetall,...

Zlato se nám obdobně vrací na horní linii růstového kanálu (žlutá). To znamená, že ani instituce shortující “papírové zlato” nedokážou dostatečně zatlačit cenu dolů s nákupním zájmem o fyzický kov z Asie a centrálních bank zemí BRICSu. Mimo centrální banky narůstá zájem o fyzické zlato i mezi retailovými investory.

Graf zlata nachází supportní hladinu kolem 2 280 USD za unci a vracíme se ke 2 315 USD. Nákupní zájem může cenu velmi lehce dostat až po 2 450-2 500 USD za unci do léta. Na těchto hodnotách už bude velká část těžařů zlata generovat značný cashflow.

Po nedávných výsledcích společností jako Agnico Eagle a další můžeme pozorovat akvizice menších projektů. Rozumný manažment upřednostní akvizice malých explorerů pro navýšení rezerv před dividendami nebo zpětným odkupem akcií. Uvědomují si, že se drahé kovy dostávají do býčího trhu a tím pádem chtějí co nejrychleji navýšit produkci.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO