Cena zlata osciluje kolem úrovně 2 300 dolarů. Podle analytika se dlouho nikam nechystá

Trh se zlatem se zmítá v patové situaci, což by mohlo vést k vybírání zisků mezi investory. To by v nejbližší době mohlo ovlivnit ceny.

Podle analytiků potřebují investoři do zlata jasnější signál ze strany Federálního rezervního systému, protože snížení sazeb letos v létě je stále méně a méně pravděpodobné. „Zdá se, že zlatí býci jsou již trochu unavení a potřebují od Fedu jasnou zprávu v souvislosti s jeho měnovou politikou,“ uvedl Naeem Aslam, investiční ředitel společnosti Zaye Capital Markets. Červnové futures kontrakty na zlato se naposledy obchodovaly za 2 309,70 USD za unci, což je zhruba o 1 % méně než předminulý pátek. Navzdory poklesu ceny v předchozích dvou týdnech vystoupalo zlato o 15 % výše oproti minimu z poloviny února.

Investoři od středy vyjadřují pochybnosti o měnové politice Federálního rezervního systému poté, co Fed ponechal úrokové sazby beze změny v rozmezí 5,25 % až 5,50 %. Centrální banka signalizovala, že není připravena sazby snižovat, protože inflace zůstává vytrvale vysoká. „Myslím, že je nepravděpodobné, že příští krok v oblasti úrokových sazeb bude zvýšení. Řekl bych, že je to nepravděpodobné,“ řekl Powell během své tiskové konference.

Zajímavost :  Za výnimočné činy, výnimočná zásluha. Rodiny dostali za svoju prácu špeciálne ocenenie

K volatilitě přispěly páteční údaje o zaměstnanosti, které ukázaly, že americká ekonomika v dubnu vytvořila 175 000 pracovních míst, což výrazně zaostalo za očekáváním. Zároveň se míra nezaměstnanosti zvýšila na 3,9 % a mzdy rostly méně, než se očekávalo. Zpráva o zaměstnanosti sice podporuje snížení sazeb Fedu, a tedy i vyšší ceny zlata, analytici však uvedli, že na trhu nadále převládá nejistota ohledně načasování. Investoři, kteří v posledních týdnech zaznamenali výrazný nárůst, by mohli využít rallye k vybírání zisků.

Vzhledem k tomu, že americká ekonomika minulý měsíc vytvořila 175 tisíc pracovních míst a míra nezaměstnanosti vzrostla na 3,9 %, trhy nyní očekávají, že Fed sníží sazby již v září

Lukman Otunuga, analytik společnosti FXTM

Jak zareaguje zlato?

Přestože trh se zlatem může v krátkodobém horizontu zaznamenat určitou volatilitu a nižší ceny, podle Christophera Vecchia, vedoucího oddělení futures a forexu ve společnosti Tastylive, se stále jedná o atraktivní dlouhodobou investici. Poukázal na to, že Powellovy komentáře stanovily pevný strop pro úrokové sazby. To bude mít podle něj za následek solidní příliv investic do zlata.

Zajímavost :  Experti sa zhodli: Hudáček hrá vo veľkej pohode, prináša niečo extra, kreatívne a nečakané

Zlato je do značné míry ve fázi „price discovery“, protože se jedná o neprobádané území. Hledáme roli zlata a jeho vztah k novému finančně ekonomickému režimu, do kterého se propracováváme,“ dodal Vecchio.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO