Čo vám vláda nechce povedať: Robert Fico a koalícia nesplnia to najdôležitejšie, čo sľubovali (komentár Petra Bárdyho)

Silný štát!

Najsilnejšie slovné spojenie používané naprieč stranami vládnej koalície. Je to taký silný status, že ho Peter Pellegrini povýšil v kampani pred predčasnými voľbami 2023 nad čokoľvek, čo by mohlo Hlas odlíšiť od Smeru. Pretože silný štát je pilier politickej rétoriky Roberta Fica.

Ten ponúkol víziu silného štátu schopného regulovať veľkú časť spoločenského života vrátane jeho ekonomickej oblasti už v straníckom programe „Prečo sme tu!“ v roku 1999.

Objavujú sa v ňom odkazy na to, čo formovalo politickú rétoriku tejto strany a jej lídrov, vlastne takmer celú existenciu: „Smer si želá poriadok, (…) stabilitu. Smer vzniká ako prirodzený výsledok vývoja po novembri 1989, ktorý vyvolal nespokojnosť verejnosti s neporiadkom vo veciach ekonomických a verejných…“

A nezabúdajme ani na prepálenú predvolebnú kampaň s pracím práškom „Majster Poriadok“, v ktorej Fico vystupoval.

Poriadok a stabilita.

Vláda síce presadila zvýšenie 13. dôchodku, ale nepovedala, kde na to zoberie, či sme sa nerozbehli po gréckej ceste a obmedzili zvýhodnenie odchodu do predčasného dôchodku.

Vo vzduchu visí otázka, či nezrušia alebo neznížia daňový bonus na deti. A samostatnou kapitolou je druhý dôchodkový pilier, kde sa Ficova vláda už raz rozhodla obrať sporiteľov o budúci dôchodok.

Prorodinný balíček Igora Matoviča bol len predraženým populistickým gestom, kvôli ktorému padla vláda, ale ak z neho vláda odstrihne – a z vlády prichádzajú správy, že strihať bude –, tak to pocítia práve tí, ktorí volia ľavicových populistov sľubujúcich silný štát, ktorý sa o nich postará.

Zajímavost :  Úradníci nič nerobili, iba sa prizerali porušovaniu práv detí. Reedukačné centrá v Bystričanoch a Trstíne zatvoria

Už dnes je témou zvyšovanie cien cigariet a sladených nápojov.

Alebo reči o zvyšovaní spotrebných daní, čo Peter Pellegrini v kampani na prezidenta odbil vetou, že nič také nemá na stole…

Hovorí sa o raste dva až tri percentuálne body, čo pocítia všetci obyvatelia, najviac, samozrejme, ekonomicky najslabší.

Áno, aj tí, ktorí volia silný sociálny štát.

Pokiaľ Fico sľubuje šetrenie v štátnej správe, kde vidí až 30 percent ľudí, ktorí sa dajú „zrezať“, tak za tým treba vidieť v prvom rade priestor na pomstu a vybavovanie si účtov, ale „zrezaní“ budú aj úradníci, ktorí volia silný sociálny štát.

Taký, ktorý sa o nich postará, keď mu oni slúžia.

Ficova vláda musí šetriť. Na budúci rok musia dať dokopy 1,4 miliardy eur. Aktuálne sú na 100 miliónoch, čo nestačí ani zďaleka. Škrty sú teda potrebné a nevyhnutné.

Akurát nie sú v súlade s ľavicovým populizmom vládnych strán, ktoré sľubovali štát, ktorý sa o ich voličov postará. Na to si budú musieť počkať, ak sa toho teda skutočne niekedy dožijú.

Predseda Smeru vníma silný štát ako nejakú formu štátneho trhového hospodárstva, v ktorom sú právny štát a sloboda len brzdou. Komplikáciou. Veď je tu silný štát, ktorý o všetkom rozhodne, ktorý kontroluje, diktuje, prináša najlepšie riešenia. A cieľom je sociálny zmier a súdržnosť za účelom všeobecného blaha. Za každú cenu.

Zajímavost :  V tendru na výstavbu jádra jsou definitivně známí finální uchazeči. Ještě...

Stojí to vlastne na veľmi jednoduchej rovnici – keď je v krajine sociálny zmier, tak je v krajine aj pokoj. Keď je pokoj, dá sa plánovať a robiť systematicky. A ktokoľvek stojí v ceste, toho treba zničiť, očierniť. V záujme tohto cieľa môžeme aj klamať alebo sa vyhovárať – na liberálov, progresívcov, úradnícku vládu, prezidentku, Matoviča, EÚ/Brusel, Radičovej vládu…

V jednom z odsekov programu Smeru z roku 1998 si za svoj prvoradý cieľ stanovujú nastolenie poriadku, spravodlivosti a stability a následne dodávajú, že „až potom môžu reálny život ovplyvňovať politické prístupy rešpektujúce demokratický pluralitný systém“.

Na inom mieste Smer deklaruje, že považuje takéto politické prístupy za výsadu stabilnej krajiny a nie za jej predpoklad: „Smer využije všetky legitímne prostriedky, aby podporoval a v praxi presadzoval svoj prvoradý cieľ – nastoliť poriadok, spravodlivosť a stabilitu.“

Smer mal teda od svojho vzniku v programe podporu myšlienky silného právneho štátu ako nástroja na nastolenie poriadku, spravodlivosti a stability. Uvedomuje si zásadný význam kategórií ako povinnosť, zodpovednosť a autorita.

Štát vníma ako mocného aktéra spoločenského života prinášajúceho poriadok a stabilitu. Sociológ Matúš Krištofik píše, že Smer chápe demokratický štát ako „reálny prostriedok, ktorým si občania upravujú konfliktné vzťahy medzi ekonomickou modernizáciou, kultúrnym a historickým dedičstvom a rešpektom k politickým, hospodárskym a sociálnym právam“.

Modla v podobe silného štátu bola základným spoločným rámcom súčasnej vlády.

Presah tejto idey cez starostlivosť o obyvateľov by sme mohli nájsť naprieč jej voličmi.

Akurát, pokiaľ Fico a jeho koalícia sľubovali silný štát, ktorý prinesie ekonomickú prosperitu a blahobyt pre všetkých (ich voličov), tak toto sa nedeje a nejaký čas sa ani nebude diať.

Zajímavost :  Microsoft: Překonání odhadů, vysoký růst cloudu a AI pokračuje

Dokonca je možné, že Ficovo Slovensko bude slabším sociálnym štátom, ako to bolo za Ódora, Hegera a Matoviča alebo predchádzajúcich vlád Smeru – pokiaľ tým nazývame všetky tie ekonomické balíčky a atómové bomby prinášajúce rýchle rasty príjmov ľudí v sociálnom systéme, ekonomicky slabších, matiek a ďalších.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO