Finax, Portu, Fondee či Indigo. Ako investujú vaše peniaze a koľko zaplatíte? (porovnanie)

8. máj 2024 o 22:21  I 

Porovnanie platforiem na pasívne investície.

Nie každý investor musí do hĺbky rozumieť tomu, ako fungujú ETF fondy, akcie a dlhopisy alebo ako do nich vhodne investovať. V takom prípade môže siahnuť po online platformách, ktoré mu portfólio vhodne namiešajú a pravidelne ho upravujú.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Zmyslom takéhoto automatizovaného poradcu (v angličtine roboadvisor) je previesť laického investora celým procesom. Na Slovensku v súčasnosti pôsobia štyri takéto platformy, a to Finax, Portu, Fondee a Indigo. Na každej z nich sme si otvorili investičný účet a porovnali sme ich.

Pre úplnosť, niektoré funkcie roboporadcov poskytujú aj brokerské spoločnosti XTB, Trading 212 a Birdwingo.

Článok nájdete v májovom vydaní mesačníka INDEX. K výhodnému predplatnému sa dostanete kliknutím na titulku.Článok nájdete v májovom vydaní mesačníka INDEX. K výhodnému predplatnému sa dostanete kliknutím na titulku. (zdroj: SME – Jozef Jakubčo)

1. Kto stojí za platformami

Finax v roku 2018 založili finančníci Juraj Hrbatý a Radoslav Kasík. Hrbatý v ňom vlastní 43-percentný podiel, zamestnanci majú ďalších päť percent.

Zajímavost :  Avast nesouhlasí s pokutou 351 milionů Kč od ÚOOÚ, zvažuje správní žalobu

Majoritu (52 %) drží Investičný holding nadácie Ivana Chrenka, jedného z najbohatších Slovákov a zakladateľa developerskej skupiny HB Reavis. Do Finaxu investoval dvakrát, najprv 1,5 milióna eur v roku 2019 a potom 1,5 milióna eur v roku 2021.

Finax mal koncom minulého roka 53 572 klientov. V priemere mali na účte nasporených desaťtisíc eur. Objem spravovaného majetku predstavoval 576,7 milióna eur.

Začiatkom tohto roka Finax zrealizoval prvú akvizíciu, prevzal investičnú divíziu belgicko-poľskej Aion Bank vrátane roboporadcu ETFmatic. Po započítaní nadobudnutých aktív predstavuje majetok pod správou Finaxu 669 miliónov eur.

Česká platforma Portu vznikla v roku 2017. Do konca vlaňajška patrila pod investičnú spoločnosť Wood & Company Financial Services. Potom sa odštiepila do novej firmy Wood Retail Investments, keďže pôvodne internému projektu sa podarilo dosiahnuť bod zlomu (break-even point), v ktorom sa príjmy vyrovnali výdavkom.

Zajímavost :  Luxusní hotel Four Seasons u Karlova mostu je na prodej. Zájem má Kellnerová

Jediným akcionárom Portu naďalej zostala Wood & Company, vedie ho jeho zakladateľ Radim Krejčí. V súčasnosti platforma pre viac než dvestotisíc klientov, predovšetkým z Česka, spravuje investície v hodnote 1,2 miliardy eur. Na Slovensku má niekoľko desiatok tisíc klientov.

Aj Fondee je z Česka a na trhu pôsobí od roku 2017. Založili ho manželia Eva a Jan Hlavsovci, keď sa vrátili zo Spojeného kráľovstva, kde pracovali vo finančných inštitúciách. Vo firme majú väčšinový vlastnícky podiel.

V roku 2020 Fondee získalo investíciu jeden milión eur od J&T Banky a skupiny investorov okolo finančníka Leoša Navrátila.

Platforma v uplynulých týždňoch prekonala hranicu 15-tisíc klientov, z ktorých je niekoľko tisíc zo Slovenska. Presný objem aktív, ktoré spravuje, nezverejňuje.

Indigo vzniklo v roku 2019. Spustil ho český obchodník s cennými papiermi Patria Finance, ktorý patrí do bankovej skupiny ČSOB. Na Slovensku ho marketingovo nepropagujú, preto počet klientov rátajú len vo vyšších desiatkach.

Zajímavost :  Hladík: Schvalování projektů v uhelných regionech výrazně pokročilo, lídrem je Ostravsko

2. Aké sú poplatky

Poplatky sú pri roboporadcoch najdôležitejším parametrom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO