Ranný brífing: Fico žne úspech v oblbovaní Slovákov, školy po hrozbách otvárajú

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Takmer polovica ľudí na Slovensku podľa aktuálneho prieskumu verí, že 93-ročný americký finančník George Soros sa snaží kontrolovať slovenskú vládu. Blud o Sorosovom vplyve na slovenskú politiku živí Robert Fico už roky, začal s ním po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Po masívnych hrozbách bombovými útokmi nenašli policajti jedinú bombu. Vyučovanie bude dnes pokračovať, školy budú policajti monitorovať. Po podobných hrozbách v zahraničí prišli vyšetrovatelia na ruskú stopu.

Načítavam… Fico žne úspech v oblbovaní Slovákov, školy po hrozbách otvárajú

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Soros sa snaží kontrolovať vládu, myslí si takmer polovica ľudí na Slovensku

Takmer polovica ľudí na Slovensku verí, že 93-ročný americký finančník George Soros sa snaží kontrolovať slovenskú vládu a nastoľovať prostredníctvom nej svoju agendu. Ukazuje to prieskum agentúry Focus a think-tanku Globsec pre medzinárodný projekt Iniciatíva východnej hranice, na ktorom sa zúčastňuje aj denník SME.

Konšpiračný príbeh o vplyve Georgea Sorosa opakuje aj premiér Robert Fico už od roku 2018, po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Keď do ulíc vyšli desiatky tisíc ľudí na protest proti jeho vtedajšej vláde, Fico ešte ako premiér pred novinármi naznačoval spojenie medzi Sorosom a vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom. Naznačoval vtedy tiež, že aktivity občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá organizovala protivládne protesty, boli riadené alebo financované práve Sorosom.

V čase, keď padala Ficova vláda a rovnako aj popularita Smeru, sa zdalo, že konšpiračná teória o Sorosovi na Slovensku nebude mať ohlas. Prieskum však ukazuje, že tieto nepodložené tvrdenia medzi slovenským obyvateľstvom rezonujú.

  • Ako nás Soros všetkých kontroluje: Naša spoločnosť má naozaj problém, ktorý sa týka Sorosa. Nie ten, že Soros by sa snažil povaliť vládu alebo organizuje jašterov v podzemí, ale ten, že taký veľký počet ľudí na tieto bludy verí. A to odhaľuje, ako zásadne kriví Fico a jeho vláda vzťah spoločnosti k faktom a pravde, píše šéfredaktorka Beata Balogová.

Polícia bude hliadkovať okolo škôl. Páchateľa bombových hrozieb zatiaľ nemá

Ani jedinú bombu nenašli policajti, keď preverovali 1 543 výhražných správ, ktoré v utorok dostali školy, ale aj banky či sieť predajní elektroniky. Ministerstvo školstva oznámilo, že vyučovanie v školách bude normálne pokračovať.

„Ďakujeme všetkým riaditeľom, učiteľom a zamestnancom škôl za zodpovedný prístup a pomoc pri zvládaní krízovej situácie,“ povedal tiež minister školstva Tomáš Drucker.

Polícia predpokladá, že v prípade hrozieb išlo o kybernetický útok. Povedal to viceprezident zboru Rastislav Polakovič. Prípad polícia vyšetruje ako terorizmus, hrozí tak zaň 20 až 25 rokov, prípadne aj doživotie. Páchateľa zatiaľ policajti neodhalili.

Zadržali len 14-ročného chlapca, ktorý poslal e-mail do školy v okrese Brezno. Viacero výhražných e-mailov v utorok prišlo do škôl z ruských adries. Podobné masívne hrozby školám zažili v roku 2019 v Poľsku, vlani zase v Litve. Poliaci sa pri vyšetrovaní dostali k ruskej zahraničnej rozviedke GRU.

„Cieľom falošných správ a akcií podobného charakteru je vytvoriť v spoločnosti napätie a paniku, narušiť a destabilizovať prácu inštitúcií a zvýšiť nedôveru,“ povedala hovorkyňa litovských tajných služieb Aurelija Vernickaite.

V krátkosti z domova:

  • Martinu idú pomáhať expenťáci: Bývalí manažéri Penty idú pomôcť s meškajúcou výstavbou novej Univerzitnej nemocnice v Martine. Ich zoznam získalo SME a potvrdila ho hovorkyňa nemocnice. V niektorých míľnikoch mešká výstavba už polroka. Hrubá stavba má byť hotová do júna 2026. Inak Martin príde o 256 miliónov eur.
  • Priznané výdavky na kampaň: Peter Pellegrini podľa záverečnej správy k prezidentskej kampani minul 499 451,30 eura. Ivan Korčok priznal výdavky vo výške 499 922,46 eura. Transparency International Slovensko záverečné vyúčtovania oboch kandidátov spochybňuje. V prípade Pellegriniho odhaduje, že prekročil limit až o 250-tisíc eur.
  • Prezidentka vetovala zákony: Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala zákon o strategických investíciách aj novelu o múzeách a galériách. Pri tej namieta okrem iného zníženie štandardov pri obsadzovaní funkcií. Pri návrhu zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu dopravnej siete vidí prezidentka okrem iného oslabenie ochrany vlastníkov.
  • Huliakova pôžička SNS: Poslanec parlamentu za SNS a starosta Očovej Rudolf Huliak požičal strane pred parlamentnými voľbami 220-tisíc eur. Nadácia Zastavme korupciu žiada vysvetlenie, odkiaľ tieto peniaze zobral. Jeho príjmy priznané v majetkových priznaniach za posledné roky nezodpovedajú takej vysokej sume.
Zajímavost :  Dobré ráno sobota: Môžeme sa spamätať alebo sa vybrať úplnou deštrukciou

Mal som pocit, že nás zámerne posielajú na smrť. Ruský bývalý väzeň opisuje útek z frontu

Od leta 2022 naverbovala ruská armáda do vojny Kremľa na Ukrajine už tisíce väzňov. Jedného z nich na jeseň 2023 poslali na front, kde si čoskoro uvedomil, ako nedostatočne sú bývalí väzni vyzbrojení a ako veľmi sú vlastne nepripravení.

Novinárom z BBC po svojom zbehnutí porozprával o ceste od odpykávania si trestu v ruskej trestaneckej kolónii až po hľadanie azylu vo Francúzsku.

V polovici septembra 2023 Andrej podpísal ročnú vojenskú zmluvu a spolu so spoluväzňami ho poslali na základný výcvik do Ruskom anektovanej Luhanskej oblasti na Ukrajine. Ich vojenský výcvik trval len 12 dní, po ktorých Andreja vymenovali za veliteľa ich vojenskej jednotky Búrka V a poslali ich do boja.

Andrej hovorí, že takmer všetci väzni, s ktorými bojoval na fronte, svoje rozhodnutie ísť do vojny oľutovali. O svojej úlohe pri zabíjaní Ukrajincov však nehovorili, dokonca ani o tom, za čo bojovali.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Štyri milióny na delostrelecké granáty: Občianska zbierka Munícia pre Ukrajinu na základe darov od viac ako 65-tisíc darcov nakúpi za prvé darované štyri milióny eur delostreleckú muníciu. Nadačný fond od českej zbrojovky STV Group s pomocou českého rezortu obrany plánuje nakúpiť 2 692 kusov delostreleckých granátov kalibru 122 milimetrov.
  • Príprava atentátu na Zelenského: Ukrajina oznámila, že odhalila sieť agentov ruskej bezpečnostnej služby, ktorí pripravovali atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V rámci vyšetrovania zadržali dvoch plukovníkov ukrajinskej Správy štátnej bezpečnosti, ktorí spolupracovali s Ruskom.
  • Nákup zbraní za ruské peniaze: Krajiny Únie sa zhodli, že výnosy zo zmrazených ruských aktív využijú na nákup zbraní pre Ukrajinu. Peniaze sa použijú aj na rekonštrukciu krajiny, ktorá sa už viac ako dva roky bráni ruskej vojenskej agresii.
  • Mobilizácia ukrajinských väzňov: Ukrajinský parlament schválil zákon na mobilizáciu väzňov odsúdených za ľahšie trestné činy. Ak sa odsúdení zapoja do bojov, budú podmienečne prepustení z väzenia. Norma by mala pomôcť doplniť ukrajinské jednotky a striedať vojakov vyčerpaných po dvoch rokoch bojov.
  • Rozsiahly útok na energetiku: Rusko uskutočnilo ďalší rozsiahly vzdušný útok na Ukrajinu, použilo viac ako 50 striel a 20 dronov. Ukrajinský minister energetiky Harman Haluščenko uviedol, že cieľom bola opäť ukrajinská energetická infraštruktúra. Útok vážne poškodil tri ukrajinské tepelné elektrárne.
  • Rusi nevyužívajú Krymský most: Rusko prestalo používať Krymský most na dodávky vojenskej techniky. Podľa analýzy satelitných snímok firmy Maxar Technologies nebola počas troch mesiacov na moste takmer žiadna prevádzka a po železničnej trati nejazdili prakticky žiadne vojenské nákladné vlaky.
Zajímavost :  Chorvatské parlamentní volby vyhrála už potřetí proevropská vládní strana HDZ

Zo zahraničných webov:



Náš dron si poradí aj s výpadkom GPS, nepriateľ ho neodhalí

Drony, ktoré vyvíja slovenský startup Airvolute, môžu slúžiť ako skladníci a zefektívňovať inventarizáciu, ale dokážu robiť aj prieskum terénu na bojisku. Riadi ich umelá inteligencia a kamery, sú autonómne, nepotrebujú ľudského pilota.

Sledujeme dron v sklade: vyletí k polici, oskenuje štítok a údaje pošle do inventarizačného systému. „Dron je robot, pri inventúre necíti únavu,“ hovorí vývojár a technický riaditeľ firmy Airvolute Jozef Rodina.

Ukazuje nám aj prieskumný dron, ktorý lieta nad lúkou. Je mohutnejší, má kvalitné kamery, ktoré stoja tisícky eur. A funkcie, ktoré sú vhodné aj na armádne účely. Dokáže napríklad vypnúť rádiovú komunikáciu, aby ho neodhalili nepriateľské rušičky.

„Vie si poradiť aj s výpadkom a rušením GPS signálu, vtedy na svoju lokalizáciu používa len kamery,“ vysvetľuje Rodina v rozhovore pre INDEX.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Drahšie sladené nápoje: Minister financií Ladislav Kamenický pred niekoľkými týždňami predstavil návrh zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov. Na základe skúseností zo zahraničia vieme, že takáto daň sa pravdepodobne úplne prenesie do celkovej ceny nápoja.
  • Prečo čínske automobilky valcujú svet: Vlani v júli sa v továrni jednej z najväčších čínskych automobiliek konala veľká oslava. Spoločnosť FAW si pripomenula 70 rokov od svojho založenia. Čínske automobilky za ten čas prešli dlhú cestu. Dnes sú to americké a európske automobilky, ktoré sa snažia držať krok s Číňanmi.
  • Zvýšenie poplatku za G-komponent: Výrobcovia zelenej elektriny sa obávajú o rozvoj obnoviteľných zdrojov energií na Slovensku. Ako uviedla Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž pripravuje zvýšenie poplatku za takzvaný G-komponent o 233 percent.

Škriniar bol opäť mimo hry, Mbappé sa kajal. PSG v odvete totálne zlyhalo

Krátko po súboji v teplej bunde chodil za smutnými spoluhráčmi a utešoval ich. Jedného za druhým. Slovenský stopér Milan Škriniar presedel celý zápas na lavičke náhradníkov. V jarnej časti nezasiahol do Ligy majstrov ani raz. Odkedy sa po zranení vrátil, stále ešte nepresvedčil trénera Luisa Enriqueho.

Jeho Paríž Saint Germain v odvete semifinále Ligy majstrov prehral doma s Borussiou Dortmund 0:1. Rovnako sa skončil aj prvý zápas v Nemecku.

Paríž mal aj veľkú smolu. V dvojzápase nastrelil šesťkrát konštrukciu brány (z toho štyrikrát v odvete), ale nedal gól. Bolo to 180 minút premrhaných šancí. V odvetnom zápase na domácej pôde malo PSG až 32 streleckých pokusov, ale nič z toho.

Nepresadil sa ani obávaný Kylian Mbappé. „Nerád príliš hovorím o smole. Keď ste šikovný, tak netrafíte žrď, ale bránu. Ja som ten, kto musí strieľať góly a byť rozhodujúci. Keď sa darí, beriem na seba všetku pozornosť a svetlo. Keď sa nedarí, musíte vziať aj všetok tieň,“ kajal sa. Posledné Mbappého vystúpenie na európskej scéne v aréne v Parku princov nebolo také, ako si predstavoval.


Lenivé, neporiadne, či šikovné? Expertky vysvetľujú, ako nálepkovanie ovplyvňuje deti

Je ráno, treba sa čo najskôr prichystať a vyraziť do práce a do školy. Dieťaťu sa vstávať nechce, a tak sa ho rodič snaží motivovať tým, že mu povie, aby nebolo lenivé. Keď sa mu však podarí rýchlo vychystať, vyzdvihne, že je šikovné.

Zajímavost :  Dotace na lepší signál ve vlacích. ČTÚ už vypsal výzvu

Nálepkami, aj tými pozitívnymi, však rodičia môžu deťom robiť medvediu službu.

Španielske odborníčky na výchovu detí z univerzity Nebrija v Madride Montserrat Magrová Gutiérrezová a Paula Contesseová Carvachová vysvetľujú, že medzi povzbudením či pomocou dieťaťu rásť a jeho odsúdením existuje krehká rovnováha.

„Je nevyhnutné, aby sme sa zamysleli nad tým, či naše slová stavajú mosty, alebo bariéry pre deti, ktoré ich počujú,“ hovoria.

V texte na odbornom portáli The Conversation vysvetľujú, ako vedia nálepky ovplyvniť aj budúcnosť dieťaťa a ako vhodne vyzdvihnúť jeho správanie.

V krátkosti o rodine a vzťahoch:

  • Založili detskú e-knižnicu: O vplyve elektronických zariadení s obrazovkami na výchovu detí diskutuje laická aj odborná spoločnosť. Jeden zo zakladateľov prvej slovenskej detskej digitálnej knižnice na cloudovej platforme KUBO Ondrej Bagin tvrdí, že výhodu budú mať deti, ktoré sa s takým zariadením naučia pracovať.
  • Prvý koláč spláchla v záchode: Keď v českej súťaži MasterChef vyhlásili jej meno, plakala od šťastia. Nik netušil, že v súkromí prežívala jedno z najťažších období. Tvrdí, že to, ako momentálne žije, je len odrazom obdobia, keď si povedala, že sa to zmení. Dnes sa Veronika Bekydiarová alias Besky naplno venuje cukrárstvu.
  • V divadle si odpočinie od seba samej: Barbora Andrešičová je žena mnohých tvárí, ale v tom najlepšom slova zmysle. Zadumaná aj vysmiata, stojaca pevne na zemi a pritom za každú srandu. Asi preto je jedným z hereckých talentov, ktoré sa naozaj rýchlo presadili na doskách, čo znamenajú svet.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Domáci hamburger aj wrap. Vyberte si z našich receptov na nenáročný fast food.

Dnes očakávame

  • Schôdza parlamentu, poslanci sa majú zaoberať aj návrhom na odvolanie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej
  • Členské krajiny Európskej únie si pripomenú Deň Európy
  • Vojenská prehliadka v Moskve na Deň víťazstva v druhej svetovej vojne
  • Čínsky prezident Si Ťin-pching pokračuje v návšteve Maďarska

Dnes v histórii

Ústavodarne národné zhromaždenie prijalo 9. mája 1948 Ústavu Československej republiky, známu ako Ústavu 9. mája. Hoci formálne zachovávala niektoré znaky pluralitnej demokracie, čím sa odlišovala od ostatných „stalinských“ ústav vtedajších tzv. ľudovodemokratických štátov, reálne ústavné pomery sa od jej znenia takmer úplne odchýlili, takže ústava sa stala viac-menej fikciou.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO