Hľadali jedlo a samice. Príbeh troch medveďov, ktorí prešli kus Slovenska (interaktívne mapy)

BRATISLAVA. Filip, Eryk a Iwo sú tri medvede, ktoré odchytili v poľských Tatrách, nasadili im GPS obojky a potom rok či dva detailne sledovali ich pohyb. Filip rýchlo našiel útočisko na Orave a Eryk v Tatrách a na Zamagurí, mladý Iwo si svoj nový domov len hľadal. Dvakrát prešiel Slovensko a dostal sa až na Ukrajinu.

Po množiacich sa stretnutiach s človekom sa medveď hnedý stal hrozbou aj pre koalíciu. Vládna novela umožňuje vyhlásiť mimoriadnu situáciu v prípade, že sa v intraviláne alebo v jeho bezprostrednom okolí objaví medveď, ktorý by predstavoval ohrozenie života, zdravia či hrozbu škody na majetku.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo životného prostredia bude potom môcť rýchlejšie vydávať výnimky na odstrel.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba chcel dokonca pôvodne automaticky strieľať všetky medvede vo vzdialenosti 500 metrov od intravilánu.

Zajímavost :  Advokátní kancelář Havel & Partners jde na Západ, otevírá pobočku ve Frankfurtu

Aktuálny návrh je síce miernejší , no aj ten môže byť nebezpečný. Ako ukazujú nasledujúce tri príbehy, medveď, ktorý chodí na kukuricu pri dedine, je pomerne bežný jav a nie je automaticky problémový.

GPS obojky

GPS monitoring pohybu medveďov sa robí častejšie v zahraničí ako u nás, no aj tu už takéto výskumy prebehli. Minulý rok nakúpila Štátna ochrana prírody GPS obojky, no až teraz hľadá vhodné medvede, ktorým by ich nasadila.

V rokoch 2014 – 2016 sledovali šiestich medveďov Tomasz Zwijacz-Kozica a Filip Zięba z poľského Tatranského národného parku v rámci projektu Carpathian Brown Bear Project. Preto majú medvede poľské mená.

Spolupracovali aj so slovenským TANAP-om.

Súvisiaci článok Skryť sa, hrať mŕtveho či utekať? Čo robiť, keď je už medveď príliš blízko? Čítajte 

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Evropský parlament schválil prodloužení volného obchodu s Ukrajinou

Medvede odchytili na jar 2014 na poľskej strane Tatier do pasce, ktorá je konštruovaná tak, aby zviera neporanila. Potom ich uspali a nasadili im obojky s GPS modulom. Obojky po nejakom čase automaticky odpadnú, takže nie je potrebné medvede znova odchytávať.

O medveďom triu Iwo, Eryk a Filip napísal prvýkrát v roku 2015 Pavol Lenko zo Správy TANAP-u. Jeho článok nás inšpiroval, aby sme cestu medveďov znova zrekonštruovali, pretože môže poskytnúť dôležitý kontext do súčasnej debaty o regulácii počtu medveďov.

Zozbierané GPS dáta nám poskytol Tomasz Zwijacz-Kozica.

Na základe nich sme zostavili interaktívne mapy presného pohybu všetkých troch medveďov a do máp zaznačili zastavané časti obcí, ku ktorým sa približovali. V texte sme čerpali aj z Lenkových starších článkov a vedeckých štúdií Zwijacza-Kozicu a Ziębu. Na správanie trojice medveďov sme sa potom pýtali ekológa a dokumentaristu Erika Baláža.

Filip, ktorému chutí kukurica

Dvestodesaťkilový medveď v strednom veku bol v poľských Tatrách odchytený na jar 2014. Počas nasledujúcich ôsmich mesiacov sa objavil v piatich slovenských okresoch.

Zajímavost :  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1150 ze dne 20. června 2019

Prvýkrát prekročil štátnu hranicu pri Tatranskej Javorine v Belianskych Tatrách, no hneď sa vrátil späť do Poľska a v ďalších mesiacoch vyhľadával skôr tichšie lokality v slovenských a poľských Tatrách.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO