Pražská burza posílila, rostly akcie ČEZ, Erste Bank a Monety

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza na začátku nového týdne posílila, index PX dnes stoupl o 0,63 procenta na 1529,77 bodu. V plusu skončily akcie ČEZ, Erste Bank i Monety, naopak ztrácely emise Komerční banky, které se od pátku obchodují bez nároku na dividendu. Vyplývá to z informací na webu burzy.

Zajímavost :  Ranní check: V Praze docházejí byty, českým webům vyhrožují AI právníci

Komerční banka oslabila o 0,64 procenta na 781 korun, její akcie dnes nicméně vykázaly největší objem obchodů ve výši 192 milionů korun.

Cenné papíry Erste si připsaly 0,76 procenta na 1123,50 korun, hodnota emisí Monety vzrostla o 0,41 procenta na 97,30 Kč. „V aktivitě – 140 milionů korun – dnes ČEZ sice nezvítězil, ale připsal si největší růst dne, když jeho akcie posílily o 2,6 procenta na 873 Kč,“ uvedl makléř Fio Banky Pavel Hadroušek. Výrobce tabákových výrobků Philip Morris ČR posílil jen mírně, o čtvrt procenta, a uzavřel na hodnotě 15.960 Kč.

Vedle Komerční banky dnes skončily v červených číslech z hlavních titulů pražské burzy i akcie zbrojovky COLT CZ, které odepsaly 0,7 procenta na 680 Kč. Oslabila rovněž Kofola, a to o 0,74 procenta na 270 korun.

Zajímavost :  Dom v Ivanke: Tehla nemusí byť iba červená a z každej izby sa dá vyjsť do záhrady

Koruna dnes zakončila k euru téměř beze změny, proti předchozímu závěru posílila o haléř na 25,02 Kč/EUR. K dolaru česká měna zpevnila o tři haléře na 23,21 Kč/USD.

Kryptoměny: Jak fungují a proč do nich investovat. Na ty nové si dejte pozor

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

Investiční stříbro a jeho cena. Kdy se vyplatí nakoupit stříbrné slitky
  • Kofola ČeskoSlovensko

Nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Zajímavost :  Erdoğan tančí mezi válkami v sousedství. Západ ho může využít ke zkrocení Íránu
Cena zlata a kdy nejlépe investovat. Stručný přehled
  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Primoco UAV

Výrobci bezpilotních letounů svědčí současná geopolitická situace, která zvedá zájem o jeho stroje.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 6. květnu 2024

Investiční měď a její cena v grafu. Pozor na měděné slitky i akcie těžařů
Bitcoinem se dá konečně obstojně platit. Pomohli tomu i Češi
NFT přehledně: Kde koupit a jak vytvořit token, jenž hýbe kryptosvětem

Zdroj Zde