Kandidáti predložili správy o výdavkoch. Najviac na prezidentskú kampaň minul Korčok, za nepravdivé údaje hrozia pokuty

MV správy zverejnilo na svojom webe. Rezort zároveň vykonáva kontrolu a porovnanie údajov uvedených v správe s údajmi na transparentnom účte.

O aké sumy ide?

Andrej Danko takmer 27 859 eur

Patrik Dubovský 583 eur

Krisztián Forró vyše 100 575 eur

Štefan Harabin takmer 57 755 eur

Ivan Korčok vyše 499 922 eur

Marian Kotleba cez 8036 eur

Ján Kubiš takmer 139 899 eur

Peter Pellegrini vyše 499 451 eur

Róbert Švec vykázal 4498 eur

Igor Matovič a Milan Náhlik podľa správy neminuli na kampaň žiadne prostriedky, uviedli v nej sumu nula eur

V prípade nezrovnalostí v správach vyzve MV kandidátov na vysvetlenie. Ak zistí porušenie zákona, bude ministerstvo postupovať v súlade so zákonom o volebnej kampani. “Takisto bude ministerstvo konať v prípade porušenia pravidiel vzťahujúcich sa k transparentnému účtu kandidáta,” uviedol tlačový odbor.

Zajímavost :  Štátna veterinárna a potravinová správa má od začiatku mája nového riaditeľa

Za čo hrozí pokuta?

Ministerstvo vnútra informovalo, že nemá lehotu, dokedy musí preveriť všetky údaje v správe o výdavkoch na volebnú kampaň a na transparentnom účte. “Avšak uložiť pokutu môže v lehote do troch rokov od zistenia porušenia zákona,” skonštatovali z rezortu vnútra.

Rezort na svojom webe informuje o tom, že ak kandidát prekročil limit, dostane pokutu vo výške dvojnásobku sumy, o ktorú prekročil prípustnú sumu nákladov. MV môže tiež uložiť pokutu od 2000 eur do 30-tisíc eur za nesplnenie ktorejkoľvek povinnosti, ktorá je kandidátovi ustanovená zákonom.

Zajímavost :  Dubnové případy porušení právních předpisů: hlavní rozhodnutí Evropské komise

Správy o financovaní kampane odovzdalo 11 kandidátov, hoci Danko a Švec napokon z boja o prezidentský palác odstúpili. Kandidáti mohli na kampaň minúť 500-tisíc eur. Financie určené na kampaň musel kandidát viesť na transparentnom účte. V druhom kole volieb prezidenta SR bol v apríli zvolený za hlavu štátu Peter Pellegrini.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO