Kiwi.com mění svůj byznys model, zakopává válečnou sekeru s aerolinkami

V Brně založená společnost Kiwi.com, která za poslední dekádu vyrostla ve významnou platformu pro nákup letenek, do značné míry mění svůj model podnikání. Roky bojovala s aerolinkami, zákazníkům nabízela jejich letenky často bez smluvní dohody o přeprodeji, což vyústilo v soudní spory s největšími leteckými dopravci světa, jako je irský Ryanair a americké American Airlines a Southwest Airlines. Tomu je nyní konec, nově chce Kiwi.com s aerolinkami spolupracovat.

„Tím, jak se stáváme úspěšnějšími, bude sporů přibývat, protože boříme byznys model zastaralým aerolinkám,“ řekl zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý pro e15 v roce 2021. Od té doby se ale řada věcí změnila, brněnská společnost, kterou z většiny vlastní americký fond General Atlantic, se musela popasovat s žalobami ze strany těžkotonážních hráčů globálního leteckého průmyslu. 

Už při propuštění 18 procent zaměstnanců, tedy zhruba 200 z celkového počtu 1200, na počátku letošního roku firma naznačovala, že do značné míry mění základ svého fungování, nicméně neodkryla karty úplně.

Zajímavost :  Systém nemocenského pojištění skončil za letošní první čtvrtletí v přebytku 0,23 miliardy...

První hromadné propouštění v historii firmy mluvčí Daniela Chovancová odůvodňovala tím, že v následující době bude muset Kiwi.com upravit své vnitřní fungování. „Organizační struktura, se kterou firma fungovala mnoho let, vznikala na podporu transakčního obchodního modelu, který v době jejího vzniku odpovídal potřebám Kiwi.com, trhu i našich zákazníků. Neodráží ale změny, které se na trhu od té doby udály,“ řekla tehdy pro e15. 

Kiwi.com na Valentýna urovnalo spor s největší leteckou společností na světě

Oliver Dlouhý při ohlášení loňských hospodářských výsledků nyní potvrdil, že vedení brněnské firmy se rozhodlo více zaměřit na dohody s aerolinkami, jejichž letenky dosud Kiwi.com prodávala i v případě, že si to samotní dopravci nepřáli. To ale znamenalo značné množství soudních sporů. 

„Již začátkem roku jsme oznámili přelomovou dohodu s leteckou společností Ryanair a věřím, že brzy přijdou i další, což povede ke změnám v našem fungování a podpoří jak naše dlouhodobé cíle, tak i naši hodnotu pro akcionáře,” říká Dlouhý. Konkrétní podoba spolupráce obou společností by měla být teprve představena. 

Zajímavost :  Zisk Tesly spadl ve čtvrtletí o víc než polovinu. Investoři ale ocenili plány na levné elektromobily

Kromě irského dopravce muselo Kiwi.com v posledních letech čelit také žalobám od dvou největších amerických leteckých společností – American Airlines  Southwest Airlines. 

Jak moc se nyní původem česká společnost zaměří na navazování dohod s aerolinkami, není jasné, bližší informace neuvedla. Není tak zcela zřejmé, zda se to bude týkat pouze těch největších dopravců, kteří mají finanční i další kapacity na soudní spory, nebo obecně všech leteckých společností, jejichž letenky má Kiwi.com v nabídce. Každopádně technicky se jedná o obrat v byznysové strategii, která byla dosud postavená právě na soupeření s leteckými společnostmi, jejichž letenky v některých případech prodával český prodejce za nižší cenu. 

Společnost zároveň po bolestivých pandemických letech, kdy vršila stamilionové ztráty, skončila v zisku 25 milionů korun při tržbách 7,4 miliardy korun, což je meziročně zhruba o dvacet procent více. Ve ztrátě byla brněnská společnost od roku 2019. 

Zajímavost :  Zuckerbergova Meta zdvojnásobila zisk. Miliardy dolarů pošle do vývoje AI

Zdroj Zde