Odbory si nepřejí Royal Mail vlastněnou cizinci. Labouristé prý jsou ke Křetínskému otevřenější

Zájem českého miliardáře Daniela Křetínského o převzetí skupiny International Distribution Services (IDS) budí velkou pozornost britských politiků i odborářů. Odmítavě se ke koupi vlastníka tradiční poštovní společnosti Royal Mail staví například Odborový svaz zaměstnanců v komunikacích. Nabídce Křetínského by údajně naopak mohli být nakloněni zatím ještě opoziční labouristé.

Křetínského EP Group předložila 9. dubna správní radě IDS předběžnou a nezávaznou nabídku na koupi celé IDS. Vedení této společnosti ji však následně na svém jednání 11. dubna zamítlo s tím, že „je oportunistická a výrazně podhodnocuje IDS i její budoucí vyhlídky“.

„Přestože představenstvo IDS návrh EP Corporate Group odmítlo, skupina se těší na pokračování konstruktivní spolupráce s představenstvem, EP Group přitom zvažuje všechny své možnosti,“ reagovala v oznámení pro londýnskou burzu EP Group.

Akcie firmy IDS jsou od privatizace v roce 2013 veřejně obchodované na londýnské burze. Fond Vesa Equity Investment, který se v rámci podnikatelského impéria Křetínského a jeho partnera Patrika Tkáče zaměřuje na investice na akciových trzích, v současnosti ve společnosti vlastní 27,5procentní podíl. Je tak největším akcionářem. Vesa ve Velké Británii vlastní také desetiprocentní podíl v supermarketech Sainsbury’s. 

Křetínského konsorcium přebírá kontrolu nad maloobchodním řetězcem Casino, chystá výměnu vedení

Nabídka EP Group zněla 320 pencí za jednu akcii a ocenila IDS na 3,1 miliardy liber (91,6 miliardy korun), respektive 4,5 miliardy při započtení dluhů. Důležité je zmínit, že součástí skupiny IDS je i lukrativní nadnárodní logistická skupina GLS. Ta působí v řadě evropských zemí včetně Česka.

Zajímavost :  Jsem zásadně proti zvyšování platů učitelů. Když chci přidat, musím zvýšit výkon, říká ekonom Singer

Předtím než tento týden ve středu vyšel Křetínského zájem najevo, se kurz akcií IDS pohyboval okolo 216 pencí. Poté, co se informace objevila v agentuře Reuters, cena akcií prudce vyskočila a středeční obchodování na London Stock Exchange zakončila na 276 pencích.

Růstem, i když „jen“ o šest procent, reagovaly během středeční seance na amsterdamské burze i cenné papíry nizozemské poštovní firmy PostNL. I v této společnosti je Křetínského fond Vesa akcionářem číslo jedna, když drží přibližně 31procentní podíl. Za růstem kurzu mohlo být očekávání investorů, že i v případě PostNL by mohl předložit český byznysmen dříve či později nabídku na převzetí.

Odmítavý postoj odborů

S nepříliš velkým nadšením se na zájem EP Group, potažmo Křetínského o IDS, a tedy i o Royal Mail dívají tamější odbory. „Předání vlastnictví jedné z nejprestižnějších institucí Spojeného království zahraničnímu investorovi nemůže být správné. Ale správný není ani současný model nebo směřování společnosti,“ uvedl v prohlášení Odborový svaz zaměstnanců v komunikacích. Ten zastupuje desítky tisíc pracovníků Royal Mail.

„Pravdou je, že Royal Mail potřebuje nový model vlastnictví a správy, který vybuduje poštovní službu pro pracovníky a zákazníky, a ne takovou, která bude postavena výhradně na výplatách dividend a omezení služeb a podmínek pro pracovníky,“ uvedly dále odbory.

Zajímavost :  Německá ekonomika po poklesu opět roste, v prvním čtvrtletí o 0,2 procenta

Podle názoru některých politiků by případná transakce, tedy převzetí IDS, měla projít zkoumáním ze strany vlády a příslušných institucí. Pravidla přijatá v roce 2022 umožňují vládě zamezit koupi britské firmy, pokud to není v souladu například s národní bezpečností. 

Křetínský a Tkáč zvýšili svůj podíl v Metru. Patří jim už téměř polovina firmy

Na druhou stranu zpravodajský server The Times uvádí, že příznivě se na Křetínského zájem dívá levicová Labour Party. Ta je sice stále ještě v opozici, předvolební průzkumy ale předpovídají, že v příštích parlamentních volbách zvítězí. Jejich termín ještě nebyl zveřejněn, ale měly by se konat nejpozději do konce ledna 2025.

Stínový ministr obchodu Jonathan Reynolds se s Křetínským setkal letos v lednu v Davosu a podle The Times vidí v jednom z nejbohatších Čechů dlouhodobého investora, který by měl mít na IDS, a tedy i na Royal Mail pozitivní vliv.

Po covidovém boomu propad do velké ztráty

IDS prochází turbulentním obdobím. V červnu 2021 se akcie IDS obchodovaly na londýnské burze až za 600 pencí, dnes jsou tedy za méně než polovinu. V období covidové pandemie vládl mezi investory optimismus ohledně podnikání přepravních a logistických firem kvůli boomu odvětví e-commerce. Tento efekt se však ukázal jako dočasný a hospodaření IDS a dalších podobných firem se následně značně zhoršilo.

V účetním období 2021 byl čistý zisk skupiny IDS 620 milionů, o rok později 612 milionů liber. To společnosti umožnilo vyplatit akcionářům včetně Vesy štědré dividendy. Ve finančním období 2023 (končí březnem) se ale společnost propadla do více než 800milionové ztráty a vyplácení dividend správní rada pozastavila. 

Zajímavost :  Príchod výbušného muža všetko zmenil. Skrotil pyšných, Slováci zaskočili svet

Royal Mail, jejíž počátky sahají do 16. století, navíc nyní prochází významnými změnami. Snaží se omezit ztráty plynoucí s klesajícího trhu s doručováním dopisů a chce vytěžit více z lukrativnějšího trhu přepravy balíků. Na něm však panuje silná konkurence.

EP Group má nyní každopádně do 15. května předložit správní radě IDS novou, závaznou nabídku.

Zdroj Zde