Orange: So 4kou sieť zdieľať nebudeme. Aj kvôli tomu, že využívajú technológiu od Číňanov

Článok pripravil technologický magazín Živé.sk.

O2 a Telekom sa ešte minulý rok dohodli na tom, že začnú zdieľať svoje mobilné siete a postupne sa z dvoch stane jedna. Operátori budú využívať rovnaké stožiare a technológiu. Spájať však nebudú frekvencie, tie bude každý z nich využívať ako doteraz.

Ako prirodzené by sa mohlo zdať zdieľanie medzi Orangeom a 4kou, keďže líder na trhu už 4. operátorovi poskytuje národný roaming – teda 2G a 4G prístup primárne v lokalitách, kde ešte svoju sieť nemá.

Technický a IT riaditeľ Orangeu Eric Maintenay hovorí, že si nateraz nevie predstaviť, že by začali zdieľať sieť so 4kou. Prekážkou má byť aj technológia, ktorú najmenší operátor využíva.

Konkurenti na tom budú lepšie

Pozícia O2 a Telekomu sa môže výrazne zlepšiť. Zdieľanie sietí umožňuje operátorom znižovať náklady na výstavbu a údržbu zariadení či rozšíriť pokrytie aj do lokalít, kde to iba jednému operátorovi nevychádzalo. Môže ísť najmä o vidiek, cesty či malé obce. Rovnako im môže dávať väčší ekonomický zmysel, aby napojili mnohé ďalšie vysielače na optiku.

Zlepšiť sa môže aj kvalita služieb, keďže prichádza k modernizácii siete a prechodu na rovnakú technológiu od európskeho Ericssonu. Nasadiť tak môžu viac antén s cieľom vylepšiť pokrytie do rôznych smerov, pribudnúť môže aj viac vysielačov a masívnejšie rozšíriť nové služby či ponúkať 5G pre viac ľudí než by to bolo v prípade separátne budovaných sietí.

Rovnako má zdieľanie aj ekologické hľadisko – z dvoch stožiarov O2 a Telekomu by mal ostať jeden a spotreba energií by mala klesnúť. Aj z dôvodu nasadenia nových sieťových zariadení, typicky energeticky úspornejším oproti starším.

3fotky v galérii O2 a Telekom už začali zdieľať siete. Prináša to mnohé výhody. Zdroj: Ľubomír Vnuk

Veľkou výhodou je pre operátorov aj to, že si operátori s výnimkou Bratislavy a Košíc rozdelili Slovensko na polovicu. Náklady na prevádzku tak budú pre nich nižšie. Na začiatku tohto mesiaca O2 pred pár dňami potvrdilo, že v okresoch Zlaté Moravce, Žarnovica, Komárno, Sabinov a Brezno už s konkurentom zdieľajú siete.

Zajímavost :  Kľúčová udalosť (komentár)

Pre porovnanie, O2 a Telekom mali spolu na konci minulého roka necelých 4,6 milióna mobilných klientov. Orange a 4ka v rovnakom období obsluhovali len asi 3 milióny klientov.

Súčasťou oboch počtov sú aj M2M karty. Tie nevyužívajú bežní klienti. SIM karty sú vložené v rôznych meračoch, senzoroch a iných zariadeniach, ktorým stačí málo dát a aj výnos z nich je nižší.

V ďalšej časti článku sa dozviete:

  • akú formu zdieľania si vie predstaviť Orange,
  • ako už spolupracuje so 4kou,
  • prečo nechce naplno zdieľať sieť so 4. hráčom,
  • že má problém s čínskou technológiou.

Orange: Nie plné zdieľanie

Keďže sa Orange a 4ka môžu dostať do horšej situácie v porovnaní s konkurenciou, zaujímalo nás, či spolu rokovali o možnom zdieľaní mobilných sietí. Zástupca Orangeu hovorí, že sú pripravení na nejakú formu zdieľania.

„Sme pripravení na zdieľanie. Máme veľa vysielačov, ktoré vieme využiť a na ktorých vieme urobiť pasívne zdieľanie, čo je poskytnutie našej fyzickej infraštruktúry ako napríklad miesto na stožiari, a to už aj robíme. Alebo môžeme ponúknuť 5G služby alebo optické služby (konektivita pre vysielač, pozn. red.). Je to skôr prípad od prípadu pri niektorých vysielačoch,“ povedal pre Živé.sk technický a IT riaditeľ Orangeu Eric Maintenay.

Aj teraz spoločnosť 4. hráčovi poskytuje prístup k niektorým jej stožiarom. Podľa zástupcu Orangeu ide o desiatky z nich.

Aktuálne so 4kou naopak nerokujú ani o sprístupnení 5G formou národného roamingu, ako je to aj v prípade 2G a 4G.

Zajímavost :  České teplárny se zbavují uhlí. Až třetinu tepla by mohla v budoucnu dodávat velká tepelná čerpadla

Teoreticky by sa siete dali zdieľať

Maintenay priznal, že by bolo technicky možné, aby so 4kou zdieľali aj samotné siete. Napriek tomu, že obaja hráči majú rôznych dodávateľov siete.

„Napríklad sa dá použiť v jednom regióne jedna technológia a v inom druhá technológia. Ale ak sa pozrieme napríklad na pokrytie, 5G pokrytie Orangeu bude na konci roka 80 percent a pokrytie 4ky je možno 10 alebo 20 percent. Pomer je teda neporovnateľný. Okrem toho 4ka používa čínskeho dodávateľa,“ popísal Maintenay s tým, že si to aktuálne nevedia predstaviť.

Naposledy samotná 4ka hovorila o pokrytí na úrovni približne 10 percent populácie. Odvtedy pribudli tri nové mestá.

3fotky v galérii Zástupca Orangeu hovorí o veľkom rozdiele v jeho pokrytí a 5G pokrytí 4ky. Zdroj: Ján Trangel

Číňanov v sieti nechceme, tvrdí

Zástupca Orangeu zdôrazňuje, že nejde len o rozsah vybudovaných sietí. Popisuje, že problémom je aj to, že 4ka – ako jediná na slovenskom trhu – využíva sieťovú technológiu od Číňanov.

„Naša skupina nechce, aby sme sa vydali takým smerom a mali čínskych dodávateľov v EÚ. Myslím si, že aj my (priamo v Orangei, pozn. red.) s tým môžeme mať problém, napríklad pri rôznych výberových konaniach. Pre nás neprichádza do úvahy používanie čínskej technologickej siete,“ dodal Maintenay.

V prípade 4ky ide o sieťovú technológiu od ZTE, kým Orange využíva európsku Nokiu.

V Česku „vyšachovali“ Vodafone

T-Mobile a O2 v Česku, ktorí majú rovnakých majiteľov ako Telekom a O2 u nás, zdieľajú svoje mobilné siete. Dlhé obdobie čelili preverovaniu zo strany Európskej komisie (EK). Tej sa nepozdávalo, že si medzi sebou vymieňali príliš veľa informácií, ktoré pre zdieľanie neboli potrebné. Operátori tak mali obmedziť rozsah dát, ktoré si medzi sebou vymieňali. Telekom ešte v auguste 2023 potvrdil, že pri dohode využili zistenia EK z českého trhu a snažili sa ich implementovať do princípov aj na Slovensku, aby takýto problém nevznikol. V Česku však dvaja operátori vynechali Vodafone a ten si musí sám budovať a prevádzkovať mobilnú sieť s vyššími nákladmi. 

Zajímavost :  Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

4ka by záujem mala

Ešte v auguste minulého roka potvrdil 4. operátor, že by sa nebránil zdieľaniu sietí s Orangeom, ak by o to mal záujem aj konkurent. Vymenúval tiež, že to znižuje krajinnú a mestskú záťaž telekomunikačnými stavbami či šetrí energiu.

„Zdieľanie sietí je partnerský vzťah, do ktorého obidve strany prinášajú vklad v podobe frekvencií a vlastnej siete, ktorá tieto frekvencie využíva. Keďže momentálne nedisponujeme žiadnymi frekvenciami pod 1 GHz a v tzv. strednom pásme máme k dispozícii menej ako 8 percent pridelených frekvencií, je jasné, že do partnerstva s Orangeom by sme priniesli veľmi málo,“ priznal pre Živé.sk operátor.

Dodal, že pre efektívne zdieľanie sietí je potrebné, aby všetci operátori mali primerané množstvo frekvencií.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO