První návštěva od pandemie. Čínský prezident dorazil do Evropy v době odhalení kyberútoků

Si Ťin-pching přijel na návštěvu evropského kontinentu poprvé po pěti letech, od vypuknutí pandemie covidu-19 je to tak premiéra. Čínský prezident vyrazil na šestidenní návštěvu Francie, Maďarska a Srbska v době, kdy se objevilo vícero případu napadení evropských institucí čínskými hackery s vazbami na stát. Nicméně hlavními tématy diskuze mezi Čínou a Evropskou unií jsou ruská agrese vůči Ukrajině a vzájemný obchod, který ohrožují restrikce.

Čínský prezident zahájil svou cestu po Evropě ve Francii, kde apeloval na tamního prezidenta Emmanuela Macrona, aby se prostřednictvím spolupráce pokusili vyhnout novodobé studené válce. K tomu mezinárodní systém směřuje zejména kvůli válce na Ukrajině a stále více protekcionistické obchodní politice jednotlivých mocností.

Evropská unie se přiklonila jednoznačně na stranu napadené Ukrajiny. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v Paříži po setkání s čínským prezidentem uvedla, že postoj mocnosti z Dálného východu ovlivňuje rovněž vztahy s Evropskou unií. Německá politička sdělila, že počítala s tím, že „Čína využije svůj veškerý vliv na Rusko k tomu, aby skončila ruská agrese vůči Ukrajině“. Zároveň  vyzvala čínskou hlavu státu, aby zamezila dodávání zboží dvojího užití do Ruska. Tedy typu exportu, který může sloužit i pro vojenské účely. 

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Kyjev nasadil střely ATACMS dodané tajně z USA

Čína oficiálně neoznačuje konflikt na Ukrajině jako válku, ale jako krizi. „Čína nestojí u zrodu této krize, ani se jí neúčastní,“ prohlásil v pondělí Si Ťin-pching. 

Čínský prezident zároveň přijíždí v době, kdy vyplavalo na povrch vícero zásahů čínských hackerů vůči evropským institucím. V nedávné době se na veřejnost dostala například informace, že čínští hackeři s vazbami na stát podnikli v roce 2021 kybernetický útok na členy Meziparlamentní aliance k Číně (IPAC), mezi zasaženými byl i současný ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Přímo v průběhu návštěvy čínského prezidenta v Evropě zase přišla britská televize Sky News s informací, že se hackeři z Číny dostali k osobním záznamům úředníků britského ministerstva obrany. 

Musk dorazil na pozvání čínské vlády do Pekingu. Šéf Tesly má jednat o autonomních vozech

Spojené státy před pár týdny zároveň postoupily o další krok ve věci zákazu TikToku, šéfka Evropské komise před pár dny uvedla, že ani ze strany EU není vyloučené, že se přikloní k zákazu čínské sociální sítě. Právě tento případ demonstruje vyostřené vztahy mezi západními zeměmi a Čínou. Hlavními tahouny jestřábího přístupu vůči čínským technologiím jsou Američané a Evropská unie hledá svou cestu, jakým způsobem se k soupeření postaví. 

Zajímavost :  Státy EU se definitivně dohodly na migračním balíčku, Česko se zdrželo

„Nikdo nám nediktuje obchodní, hospodářskou a technologickou politiku. Přejeme si, aby byla suverénní, což znamená nezávislá,“ uvedl při příležitosti setkání s čínským protějškem Emmanuel Macron. Ani EU ale v otázce obchodní politiky nezůstává při zdi, před pár týdny začala Evropská komise prošetřovat, zda Čína při podpoře tamního elektromobilového sektoru nenarušuje hospodářskou soutěž. 

Podívejte se na rozhovor s ředitelem České televize Janem Součkem ve videopořadu FLOW: 

Video placeholde

Rozhovor s generálním ředitelem ČT Janem Součkem pro FLOW • e15

Nicméně Evropská unie není ve svém přístupu jednotná. Důvody jsou pragmatické, například zájmy francouzského automobilového sektoru a toho německého jsou odlišné, protože zatímco prvně jmenovaný nemá tak silnou pozici na čínském trhu a nemá tedy při případné odvetě příliš o co přijít, ten druhý se na trh o velikosti 1,4 miliardy lidí spoléhá. Čína na oplátku spustila antidumpingové vyšetřování ohledně dovozů brandy z Evropské unie, což by zase zasáhlo zejména francouzské producenty. 

Ostatně i na dalších zemí, které Si Ťin-pching v Evropě navštíví, lze ilustrovat rozdílné zájmy jednotlivých států starého kontinentu. Po Francii přijdou na řadu Srbsko a Maďarsko. Důležitý hráč na západním Balkánu je čínským investicím a spolupráci dlouhodobě nakloněn, tamní prezident Aleksandar Vučić například před pár dny prohlásil, že co udělá Čína s Tchaj-wanem, je čistě na politickém vedení země. Maďarsku se zase daří lákat čínské strategické investice, které se do velké míry týkají automobilového průmyslu a logistiky. 

Zajímavost :  Problémy Starlineru nemajú konca. Boeing opäť odložil dôležitý let do vesmíru

Zdroj Zde