Ranný brífing: Zo Žilinkovej otvorenosti je mlčať a trestať, súčasná matica je na hanbu

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ešte ako kandidát na generálneho prokurátora sľuboval väčšiu otvorenosť a zlepšenie komunikácie. Z plánov Maroša Žilinku však veľa nezostalo. Sám na otázky neodpovedá a podriadených za to trestá.

Matica slovenská sa opäť dostáva do pozornosti podporou vlády Roberta Fica, ktorá jej navýšila dotáciu. Pritom sa dávno spreneverila svojmu pôvodnému poslaniu, oživuje tiene nacionalizmu, podlieza politikom pri moci a nedokáže komunikovať s moderným Slovenskom a jeho potrebami.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Načítavam… Zo Žilinkovej otvorenosti je mlčať a trestať, súčasná matica je na hanbu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Žilinka pred otázkami uteká. Keď odpovedajú jeho podriadení, trestá ich

V uplynulých dňoch mal generálny prokurátor Maroš Žilinka ďalšiu z mnohých možností, aby sa vyjadril k spochybňovaniu jeho krokov. Opoziční poslanci sa ho chceli v ústavnoprávnom výbore pýtať, ako zaraďoval prokurátorov po zrušení špeciálnej prokuratúry na nové miesta.

Žilinka sa však vyhol otázkam poslancov aj médií. Koaliční poslanci zasadnutie sabotovali svojou neúčasťou, a tak trvalo len asi minútu. Namiesto neformálnej diskusie s opozíciou, aká bežne prebieha, ak výbor nie je uznášaniaschopný, Žilinka z parlamentu ihneď odišiel.

V rovnaký deň sa o daných témach predsa len verejne hovorilo. V Slovenskom rozhlase diskutoval prokurátor Ondrej Repa zo zrušenej špeciálnej prokuratúry. Vyslúžil si za to disciplinárny pohovor s vysvetlením, že na mediálne vystúpenie nemal povolenie od nadriadených.

Za týždeň išlo už o druhý disciplinárny pohovor, predtým si nadriadení „na koberček“ zavolali aj bývalého špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Bez predchádzajúceho povolenia poskytol rozhovor rádiu Expres.

Na umlčanie ľudí zo zrušenej špeciálnej prokuratúry využíva Žilinka interný predpis, keďže po zrušení Lipšicovho úradu sa stal hlavným nadriadeným dotknutej skupiny prokurátorov. To, čo bolo za Lipšica len formalitou, končí teraz zákazmi.

Zlyhala za slovenského štátu aj mečiarizmu, dnes šíri proruskú propagandu. Načo je nám matica?

Od svojho vzniku v roku 1863 prekonala dlhú cestu, na jej existenciu sa Slováci skladali v prvej veľkej úspešnej kampani. Prispievali na ňu aj Česi a Tomáš Garrigue Masaryk bol jedným z najštedrejších podporovateľov. Jej členmi boli aj Židia, aktívne spolupracovala s Ukrajincami. Bola nadstranícka a s jasnou európskou orientáciou.

Len máločo z toho sa dnes spája s Maticou slovenskou. Podľa kritikov je reliktom z čias dávno minulých a s minimálnou sebareflexiou. Zlyhala v najtemnejších obdobiach našich dejín, dodnes oživuje tiene nacionalizmu, podlieza politikom a nedokáže komunikovať s moderným Slovenskom a jeho potrebami.

„Konštruktívna diskusia o jej mieste chýbala už pri obnovení matice v roku 1919. Odvtedy prešlo ďalších sto rokov a v spoločnosti sa objavujú kritické ohlasy na jej pôsobenie v 21. storočí. Úlohou matičiarov i politikov je neignorovať tieto hlasy, ale naopak – viesť debatu,“ hovorí historik Lukáš Krajčík, ktorý sa zaoberá dejinami spolkov na Slovensku.

Matica sa opäť dostáva do pozornosti, podporuje vládu Roberta Fica, ktorá jej navýšila dotáciu, nedávno zarezonovala pri pláne vlády zriadiť etickú komisiu, ktorá má ohliadať na objektivitu verejnoprávneho telerozhlasu. Pritom sami navrhovatelia pochádzajú z prostredia konšpiračnej scény a matica šíri kremeľské dezinformácie.

V krátkosti z domova:

  • Čaká sa na Korčoka: Ani po júnových eurovoľbách prezidentský kandidát Ivan Korčok zrejme neoznámi, či založí stranu, alebo do niektorej vstúpi. Podľa zdrojov SME by však mal menej konkrétne povedať, aké má politické plány. Spoluprácu mu ponúkajú PS, SaS aj Demokrati. Vstup Korčoka do niektorej zo strán by oslabil pozíciu jej lídra. Ak si však založí vlastnú stranu, môžu stratiť časť voličov.
  • Dolinková presúva plány: Chce postaviť novú Univerzitnú nemocnicu Bratislava, nevie však či sa zmestí na vytypované miesto a či pre ňu vôbec získa pozemky. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková plánuje novú nemocnicu v Ružinove v areáli tej súčasnej. Opiera sa o závery štúdie, ktorú spolufinancovala aj Penta.
  • Suchoba spoznal trest: Podnikateľ Michal Suchoba dostal za podplácanie peňažný trest vo výške 90-tisíc eur. V prípade jeho nezaplatenia náhradný šesťmesačný trest väzenia. Ide o skutok súvisiaci s kauzou Očistec. Suchoba dal úplatok 70-tisíc Ľudovítovi Makóovi v prípade zaistených registračných pokladníc Medusa Group.
Zajímavost :  Veškerý pokles sazeb České národní banky by se měl uskutečnit letos

Európske tajné služby varujú pred ruskými útokmi. Moskva má chuť riskovať

Američania na svojej vojenskej základni v bavorskom meste Grafenwöhr cvičia ukrajinských vojakov, ako používať tanky M1 Abrams. Ak by nezasiahli nemecké bezpečnostné zložky, základňa sa mohla stať cieľom ruského útoku.

Polícia totiž v polovici apríla zatkla dvoch nemecko-ruských občanov, ktorých obvinili z prípravy bombových a podpaľačských útokov na vojenské a logistické objekty v Nemecku v prospech Moskvy.

„Ide o mimoriadne závažný prípad údajnej špionážnej činnosti pre Putinov zločinecký režim,“ povedala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeser s tým, že orgány pracujú na odhalení širšej kriminálnej siete, do ktorej mohli muži patriť.

Nemecko hrozbe útokov čelí ako najväčší európsky dodávateľ zbraní pre Kyjev. Tajné služby však varujú, že sabotážne akcie ako výbuchy, podpaľačstvo a útoky na infraštruktúru plánuje Kremeľ po celej Európe – pričom zjavne neberie ohľad na možné civilné obete.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ukrajinské prevzatie iniciatívy: Ukrajina by sa mala po príchode americkej pomoci čo najskôr chopiť iniciatívy na bojisku, tvrdia americkí analytici z Inštitútu pre štúdium vojny. Poukazujú však na to, že bude trvať niekoľko týždňov, kým západné zbrane a munícia prídu na frontovú líniu a budú mať skutočný dopad na bojisko.
  • Macronov tlak na Siho: Francúzsky prezident Emmanuel Macron si stanovil Ukrajinu ako hlavnú tému rokovania s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Počas Siho štátnej návštevy vo Francúzsku bude na neho jeho francúzsky partner naliehať, aby využil svoj vplyv a dotlačil Rusko k ukončeniu vojny na Ukrajine.
  • Investície do obranného priemyslu: Šéf európskej diplomacie Josep Borrell podporuje myšlienku obstarania zbraní pre Ukrajinu z ukrajinského obranného priemyslu. „Dánsko ukázalo príklad a začalo cestu priamych investícií do ukrajinského obranného priemyslu. Toto je cesta, ktorou sa treba vydať,“ povedal na Fóre obranného priemyslu medzi EÚ a Ukrajinou.
  • Taliansko chce rokovať: Taliansky minister vyzval Západ, aby viac rokoval s Vladimirom Putinom o ukončení vojny. Sankcie podľa neho nesplnili svoj účel. Minister obrany Guido Crosetto v rozhovore pre denník Il Messaggero tvrdil, že Západ sa mylne domnieval, že sankcie dokážu zastaviť ruskú agresiu, a precenil svoj hospodársky vplyv vo svete.
  • Sankcie na nástroj propagandy: Na novom sankčnom zozname Európskej únie voči Rusku bude aj mediálna platforma Voice of Europe, povedala česká eurokomisárka Věra Jourová. Česko chce na tento zoznam dostať aj ukrajinského proruského politika a podnikateľa Arťoma Marčevského.

Zo zahraničných webov:



Lukratívne pozemky mieria do dražby. V pozadí vidieť Kočnerovho právnika

Pri Piešťanoch sa pripravuje jedna z najväčších dražieb v regióne za posledné mesiace. Hľadať sa bude kupec pre pozemky, vedľa ktorých vyrastá fabrika nemeckej spoločnosti Porsche Werkzeugbau. Tá chce pri kúpeľnom meste vyrábať batérie pre elektromobily.

Majiteľ pozemkov skončil v konkurze. Jeho príbeh je zaujímavý nielen tým, že sa v ňom pohybuje Andrej Šabík, advokát mafiána Mariana Kočnera, ale aj tým, že predkupné právo na pozemky má štátna organizácia MH Invest.

Koncom minulého roka pritom vláda rozhodla, že v tejto lokalite vyrastie priemyselný park s pracovným názvom Horná Streda Industrial Park a rozlohou 74 hektárov.

Na jeho vybudovanie vyčlenila 28,19 milióna eur a projekt získal štatút významnej investície. „Verím, že park vytvorí ideálne prostredie pre nové investície, ale i inovácie a prispeje k posilneniu našej konkurencieschopnosti,“ uviedla pri tejto príležitosti ministerka hospodárstva Denisa Saková.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Cena za posledný úsek D1 sa nafukuje: Problémový a dlhodobo odkladaný úsek diaľnice D1 medzi Turanmi a Hubovou má podľa štúdie uskutočniteľnosti Národnej diaľničnej spoločnosti stáť 1,9 miliardy eur s DPH. Je to oveľa viac, než sa doteraz predpokladalo. Dopravní analytici navyše tvrdia, že tak skoro sa na tomto úseku pracovať nezačne.
  • Realitný trh je v kŕči: Sektor kancelárskych realít prežíva najturbulentnejšie obdobie za posledné roky. Zmeny priniesla už pandémia, situáciu neskôr ovplyvnili rastúce náklady, inflácia a vyššie úrokové sadzby. „Zarobiť“ na kanceláriách je tak oveľa náročnejšie ako kedysi. Napriek tomu na Slovensku stále pôsobia developeri, ktorí plánujú výstavbu kancelárskych komplexov.
  • Dôsledky ruského vojnového hospodárstva: Ruský ropný a plynárenský priemysel je dôležitý pre financovanie ruskej invázie na Ukrajine a poskytuje Kremľu finančné prostriedky na pokračovanie bojov. Tento priemysel však zápasí s nedostatkom pracovnej sily kvôli plnej mobilizácii ruskej ekonomiky pre vojnové úsilie, čo zhoršuje dlhodobú demografickú krízu.

Po fiasku v Rusku bol zdrvený, z nechceného rekordéra je konečne víťaz

Lando Norris mal doposiaľ nálepku jazdca bez víťazstva. „Myslím si, že tento rok môžem vyhrať veľkú cenu,“ vyhlásil v rozhovore pre The Athletic. Čakal na správnu chvíľu. „Môj čas ešte len príde. Zatiaľ som kľudný,“ dodal. Premiérové víťazstvo prišlo len pár dní po týchto vyhláseniach. Norris triumfoval na Veľkej cene Miami 2024.

Aj keď tak výzorom pôsobí, už dávno nie je chlapcom. Minimálne nie vo svete motošportu, najmä vo formule 1, kde preteká už šiestym rokom. Každý vie, že v monoposte McLarenu sedí nesmierne rýchly jazdec. Bolo tak len otázkou času, kedy sa bude Norris radovať z prvej výhry. Premiérového triumfu sa dočkal v 110. pretekoch kariéry.

Britský pretekár nazbieral pred víťaznou VC Miami pätnásť pódií, z toho osemkrát obsadil druhú priečku, naposledy pred dvoma týždňami. Až deväť pódiových umiestnení zaznamenal od júna 2023.

Norris mal k víťazstvu najbližšie v Rusku v roku 2021 a v Singapure v roku 2023. V Soči ho o triumf pripravila vlastná chyba, keď podcenil počasie. Nedal na rady inžinierov a neprezul v lejaku na mokré gumy. Risk sa nevyplatil. V Singapure zas zaostal za bývalým tímovým kolegom Carlosom Sainzom len o necelú sekundu.


Vyskúšali sme za vás školu šmyku: V mnohom prekvapí, ale rozhodne pridá na sebavedomí

Kurz autoškoly nemusí byť pre čerstvých vodičov automatickou zárukou toho, že po jeho absolvovaní budú jazdiť bezpečne a ohľaduplne.

Zajímavost :  Stavební výrobky na českém trhu budou bezpečnější a kvalitnější

Platí to aj v prípade dodatočných kondičných jázd, ktoré si volia tí, ktorí za volantom dlhšie nesedeli a chcú nabrať skúsenosti. Aj keď inštruktori v autoškole vysvetľujú, ako správne reagovať v prípade šmyku alebo prekážky na ceste, v praxi si to účastníci kurzu väčšinou nemajú kde vyskúšať. A keď sa v bežnej premávke ocitnú v krízovej situácii, už je neskoro.

V rámci iniciatívy Centra bezpečnej jazdy na Slovakia Ringu a Toyota Slovensko sme preto absolvovali bezplatný kurz, na ktorom sme si overili svoje šoférske schopnosti.

Dozviete sa, ako kurz prebiehal, čo všetko sme sa počas neho naučili a ako sa naň môžete prihlásiť aj vy.

Auto novinky v skratke:

  • Náhrada za kombi: Mánia SUV odsunula kategóriu praktických kombi na druhú koľaj. Pri značke Renault takto skončili Clio a nedávno aj Megane Grandtour. Teraz však francúzska značka prichádza s novým modelom Symbioz, ktorý kombinuje výhody SUV aj kombi a výrobca ho definuje ako „auto pre život“.
  • Praktické SUV od Kie: Veľké SUV so skutočne plnohodnotným sedením v troch radoch ešte donedávna chýbalo. Napraviť sa to rozhodla Kia so svojou novou vlajkovou loďou, ktorá dostala označenie EV9. Hranatá karoséria sa ani nesnaží skrývať rozmery auta, napriek tomu z neho vyžaruje istá elegancia.
  • Prvý hybrid od Dacie: Ceny niektorých áut sú ako na hojdačke. Tieto výkyvy prinášajú aj zaujímavé paradoxy a jedným z nich je príchod prvej hybridnej Dacie. Ešte predtým, ako značka oznámila, že nový Duster príde aj s úsporným full-hybridným pohonom, ho dala aj do rodinného kombi Jogger.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Sezóna špargle sa už začala. Vyskúšajte bravčové karé plnené kuracím mäsom a špargľou.

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Premiér Robert Fico bude v Azerbajdžane rokovať o ekonomickej spolupráci
  • Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestuje na návštevu Srbska
  • Inaugurácia ruského prezidenta Vladimira Putina na piate funkčné obdobie
  • Slovenskí hokejisti nastúpia v prípravnom zápase pred MS proti USA

Dnes v histórii

Po nepretržitých dvojmesačných bojoch obsadili 7. mája 1954 vietnamské oddiely pevnosť Dien Bien Phu, čo znamenalo porážku francúzskeho kolonializmu v Indočíne. Bola to jedna z prvých veľkých porážok Francúzska v procese dekolonizácie a významný signál pre podrobené národy na ceste za nezávislosťou.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť pozajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO