Stavebný gigant je na hranici krachu. Bol spájaný s vplyvným oligarchom

PSJ Hydrotranzit nezverejnil výsledky od roku 2018.

Patril medzi najväčšie stavebné firmy na Slovensku. V roku 2015 PSJ Hydrotranzit vykázal 35-miliónové tržby a dlhodobo dosahoval nadštandardnú výkonnosť. To je však minulosť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Na súdy sa totiž obracajú veritelia, ktorí žiadajú o vyhlásenie konkurzu. Firma, ktorá bola v posledných rokoch spájaná s oligarchom Miroslavom Výbohom, je tak dnes v ohrození.

Kde jeden končí…

PSJ Hydrotranzit vznikol v roku 2002 na troskách spoločnosti Hydrostav. Pôvodne sa volal Hydrostav Bratislava – Vlčie Hrdlo. Jeho generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Juraj Kotúč neskôr v roku 2008 pre magazín ASB vysvetľoval, že pri zrode stála skupina akcionárov, ktorí chceli pôsobiť v stavebnej brandži.

„Približne v rovnakom čase sa dostala do konkurzu spoločnosť Hydrostav. Keďže sme práve zháňali pracovnú silu a bolo nám jasné, že v Hydrostave mnoho kvalifikovaných odborníkov príde o prácu, celkom logicky sme im ponúkli zamestnanie u nás,“ tvrdil Kotúč.

Súvisiaci článok Byty predávali najdrahšie na trhu. Ich biznis nevydržal dlho Čítajte 

Jeho firma ťažila aj z toho, že od skrachovaného Hydrostavu prevzala časť zákaziek.

„Mohli sme si dovoliť podpísať s investormi zmluvy o dostavaní niektorých diel, ktoré Hydrostav nestihol dokončiť, pretože naši noví zamestnanci na týchto stavbách od začiatku pracovali a dokonale sa na nich vyznali,“ hovoril Kotúč.

Vysvetľoval, že prechod medzi jednou a druhou firmou bol viac-menej kontinuálny: „V praxi to vyzeralo tak, že robotníci v jeden deň na stavbe skončili a o týždeň už nastúpili späť v novej firme a pokračovali v práci.“

Zajímavost :  Čínské domácnosti se propadly do dluhů. Neplatiči nesmějí do rychlovlaků a lepších hotelů

„Nový Hydrostav“ zabezpečoval široké spektrum stavebných prác, od budovania potrubí a vysokotlakových plynovodov až po výstavbu priemyselných hál, supermarketov a rekonštrukcie komerčných nehnuteľností.

Firma v relatívne rýchlom slede dvakrát zmenila názov. Najprv sa v roku 2003 premenovala na Hydrotranzit a o dva roky neskôr na PSJ Hydrotranzit.

Medzi najväčšími

V priebehu rokov sa niekoľkokrát menilo aj vlastnícke pozadie firmy. Istý čas patrila do portfólia investičnej skupiny Istrokapital. Jeho partner Miroslav Remeta sa k nej prihlásil v roku 2014.

Istrokapital využil zložitú situáciu v zadlženom Hydrostave a kúpil trojicu nástupníckych podnikov vrátane Hydrostavu Bratislava – Vlčie Hrdlo.

„Odkúpili sme od vtedajšieho manažmentu ich spoločnosti a logicky sme ich dali na právne firmy, pretože sme sa obávali, či tie spoločnosti sú v poriadku. Niekto iný ich založil. Ja sa vyhýbam rizikám, ktoré nemôžete odhaliť,“ osvetľoval Remeta pre Trend.

Podľa jeho slov firmu neskôr predali českej skupine PSJ a pod jej vedením sa zaradila medzi najväčších hráčov vo svojom segmente.

Na druhej strane, dlhé roky sa trápila so zdedeným projektom City Gate v centre Bratislavy. PSJ Hydrotranzit v ňom vystupoval ako hlavný dodávateľ, no keď jeho developera, spoločnosť Orco, dostihli finančné problémy, tak ho prevzal.

Projekt s luxusným bývaním dlhý čas nevedel vypredať, keďže prišla kríza a o tento typ nehnuteľností nebol záujem.

Spájanie s Výbohom

Pomyslený vrchol zažil PSJ Hydrotranzit v roku 2015. O rok neskôr zaznamenal prepad tržieb o viac ako polovicu a skončil v strate 3,5 milióna eur.

Posledné známe hospodárske výsledky sú z roku 2018, keď tržby firmy presiahli 17,5 milióna eur. Čo sa v nej dialo odvtedy, možno vyskladať zo sledu udalostí.

V roku 2019 firmu po sedemnástich rokoch opustil jej dlhoročný riaditeľ Juraj Kotúč. To bola dôležitá udalosť, pretože Kotúč od roku 2020 stojí na čele stavebnej spoločnosti Sytiq.

Zajímavost :  Akcie Applu po oznámení kvartálních výsledků rostou, pokles byl nižší, než se čekalo

Okrem Kotúča prešli z PSJ Hydrotranzitu do Sytiqu aj ďalší dvaja topmanažéri, Zdenko Kuna a Mikuláš Čurik.

Sytiq vtedy vlastnila skupina MiddleCap, v ktorej pôsobil aj oligarcha Miroslav Výboh. Zbohatol v zbrojárskom priemysle a zviditeľnil sa ako priateľ Roberta Fica.

Denník E v júni 2021 informoval, že slovenská firma Bellgas sa obrátila na českú políciu a podala trestné oznámenie na Sytiq a PSJ Hydrotranzit, ako aj na českú firmu Strabag. Dôvodom bolo, že Bellgasu nevyplatili 1,2 milióna eur za vykonané práce a nevrátili mu 600-tisícové zádržné.

Výpoveď Bellgasu bola dôležitá z toho pohľadu, že spájala PSJ Hydrotranzit s Výbohom. Jeho majiteľ mal pred českou políciou tvrdiť, že počas realizácie prác pozíciu PSJ Hydrotranzitu prevzal Sytiq.

Bellgas poukázal aj na to, že viacerí manažéri PSJ Hydrotranzitu prešli do Sytiqu. Oficiálne mala pritom pozície PSJ Hydrotranzitu prevziať spoločnosť Protron CZ. Aj za ňou pritom podľa Bellgasu stáli ľudia Miroslava Výboha.

Pre úplnosť, MiddleCap vlani v marci oznámil, že 70 percent akcií Sytiqu predal jeho štyrom manažérom. S Výbohom, ktorý sa ukrýva v Dubaji, tak už nemá oficiálne nič spoločné. Oligarcha je obžalovaný z toho, že prijal úplatok v kauze Mýtnik.

Na hranici konkurzu

V roku 2020 Trend informoval, že v projekte Grand Koliba museli meniť zhotoviteľa, ktorým bol práve PSJ Hydrotranzit. Dôvodom mali byť jeho „finančné problémy“.

Firma mohla doplatiť na problémy skupiny. Český portál E15 v roku 2019 napísal, že stavebná spoločnosť PSJ z Jihlavy skončila v konkurze , do ktorého sa dostala pre nepodarené zákazky v Rusku i domovskom Česku. Pokus majiteľov nájsť investora nevyšiel, a tak sa firma obrátila sama na súdy.

Zajímavost :  Protimonopolný úrad už vážne rieši podozrenia z kartelu laboratórií

Jihlavská PSJ a slovenský PSJ Hydrotranzit mali rovnakého majiteľa, holandský PSJ Holding. V auguste 2021 došlo k zmene, vlastníkom PSJ Hydrotranzitu sa stala brnianska akciovka Hinsenca. Podľa českého obchodného registra ide o nástupnícku spoločnosť zaniknutého PSJ Holdingu.

Súvisiaci článok Z obchodníka so zbraňami sa stal developer. Aký je príbeh Ficovho priateľa Výboha Čítajte 

Z registra partnerov verejného sektora vyplýva, že jediným konečným užívateľom výhod PSJ Hydrotranzitu je Patrik Zerrich s trvalým bydliskom v Brne. Ani pod jeho vedením firma nezverejnila účtovnú závierku. Nie je jasné, či vôbec vykonáva nejakú aktivitu, nemá ani oficiálnu internetovú stránku.

Zaujímavé je, že PSJ Hydrotranzit nemá dlhy voči žiadnym štátnym inštitúciám. V takýchto prípadoch je to ojedinelé. O súkromnom sektore to však už neplatí. Ešte v októbri 2023 sa na súdy obrátil konkurzný správca spoločnosti Taw a požiadal o vyhlásenie konkurzu stavebnej firmy.

Súd o konkurze ešte nerozhodol, no medzičasom sa mu prihlásili ďalší veritelia, a to spoločnosti D4 Building a Skeleton.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO