Dom v Ivanke: Tehla nemusí byť iba červená a z každej izby sa dá vyjsť do záhrady

Architektom pomohli šikovné kompromisy.

Bezbariérovosť je vlastnosť stavieb, na ktorú sa pri verejných stavbách často zabúda. Oveľa viac na ňu myslia ľudia pri budovaní svojich vlastných obydlí.

Po inšpiráciu sme tentoraz zablúdili do Ivanky pri Dunaji, malej obce neďaleko Bratislavy. Architekti z ateliéru KCA dostali od majiteľov zdanlivo jednoduché zadanie: nech sú všetky dôležité miestnosti na prízemí a nech je dom moderný a zaujímavý.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Odborníci k týmto požiadavkám pridali aj potrebu čo najväčšieho možného prepojenia so záhradou, ako aj zachovanie rytmu s okolitými stavbami.

Výsledkom je stavba, ktorá je na mieru prispôsobená pozemku, chráni súkromie obyvateľov a je bezbariérová. Aby sa majitelia dostali do záhrady, nielenže nepotrebujú prekonať žiadne výškové úrovne, ale vojdú do nej z akejkoľvek izby.

Súvisiaci článok Recept na rekonštrukciu malého bytu: Zrušiť priečky a posteľ umiestniť na pódium Čítajte 

A za to, že pri pohľade naň, pociťujete nečakanú, ale príjemnú ľahkosť bytia, môžu použité svetlé materiály.

Pozemok pre dom sa síce nachádza medzi existujúcimi rodinnými domami, jeho výhodou však bolo, že bol prázdny.

Architektke Kataríne Kucharovič Cambelovej a jej kolegom sa preto otvorili rôzne možnosti, ako vymyslieť stavbu, ktorá by naplnila potreby štvorčlennej rodiny.

Zajímavost :  Analytik: Altcoiny se před letním bullrunem ještě propadnou

“Majitelia nás požiadali, aby sme navrhli dom, ktorý bude zaujímavý a súčasný,” vysvetľuje architektka.

Požiadavky síce zneli jednoducho, ale pre architektov aj trochu všeobecne. Preto potreby majiteľov skúmali intenzívnejšie.

Zistili, že všetci chcú bývať na prízemí. Aby ani deti, ani rodičia, nemuseli chodiť do svojich izieb na poschodie. Tiež by sa im páčilo, ak by z každej miestnosti mohli vykročiť do záhrady, čo bol pre odborníkov signál, aby uvažovali nad veľkými okennými tabuľami. Od priestrannej terasy zase očakávali súkromie, bez zvedavých očí okoloidúcich či susedov.

Špeciálna požiadavka sa týkala vykurovania. Majitelia už na začiatku dbali, aby dom vyžaroval maximálny tepelný komfort. Keďže plánovali investovať do technológie, ktorá v budúcnosti zníži náklady na vykurovanie, vedeli, že prvotné investície budú vyššie. Preto má dom rekuperáciu a dodatočne na strechu osadili aj fotovoltické panely.

Aby nevytŕčal z radu

Pre autorov návrhu bolo výhodou, že nový rodinný dom mohli navrhnúť na prázdnom pozemku a nemuseli prerábať pôvodnú stavbu.

Na druhej strane, pozemok bol obklopený ostatnými rodinnými domami. Menšou nevýhodou bolo aj to, že strecha vedľajšieho domu sa skláňala až takmer na pozemok majiteľov.

“Dostatočnou výzvou bolo pre nás aj to, ako osadiť novú stavbu na pozemok tak, aby nevznikol konflikt medzi vedľajšou a ‘našou’ stavbou, a aby sme ju začlenili do rytmu, ktoré tvoria ostatné domy na ulici,” hovorí Katarína Kucharovič Cambelová.

Zajímavost :  Nezaměstnanost v USA nastartovala růst ceny bitcoinu – udrží se i po víkendu?

Výsledok je už známy. Vyššia časť so sedlovou strechou kopíruje zástavbu rodinných domov, prízemná je zase zasadená viac do záhrady. Od ulice je vzdialenejšia, a preto poskytuje nielen súkromie, ale aj žiadané bezbariérové riešenie na prízemí.

Bývanie na prízemí, ale bungalov to nie je

Rozmiestnenie izieb na prízemní určil návrh tvaru stavby v kombinácii s predstavami majiteľov o bezbariérovosti prízemnej časti domu. Architekti vynaložili menšie úsilie, aby presvedčili majiteľa, že niektoré miestnosti umiestnia na poschodie. Ten totiž túžil po bungalove.

Avšak predstavy o počte miestností na prízemí, o priestrannej terase a zároveň zachovaní ovocného sadu a so susedovou strechou takmer na hranici pozemku, sa rozlohou nedali skĺbiť s návrhom na bungalov. Preto sa hosťovská miestnosť a pracovňa nachádzajú na poschodí.

Obývačka s kuchyňou, spálňa, dve detské izby a priestranná kúpeľňa zabezpečujú domácim príjemné bývanie na prízemí.

A napriek tomu, že prioritou bolo pre architektov osadiť dom na pozemku tak, aby rešpektoval uličnú čiaru, odborníkom sa podarilo navrhnúť stavbu tak, aby záhrada a terasa boli nasmerované na juhozápad.

Keď sa dom vznáša

“Jedným z obľúbených momentov na tomto dome je jeho jemná farebnosť vrátane okenných rámov,” opisuje architektka Katarína Kucharovič Cambelová.

Zajímavost :  Soros sa snaží kontrolovať vládu, myslí si takmer polovica ľudí na Slovensku

Keďže autori návrhu už vedeli, že na celom dome budú použité veľké presklenia, snažili sa, aby tmavšie farby opticky nezaťažili celú stavbu. Preto sú rámy okien a dverí svetlé, podobne jemný tón je aj na obkladovej tehle použitej na fasáde.

Svetlý výber odtieňa nezvýrazňuje zbytočne otvory ani hranicu medzi vonkajškom a vnútorným priestorom.

Architekti sa snažili o súlad interiéru a exteriéru, ktorý docielili tak, že v interiéri použili prírodné drevo s rôznymi štruktúrami a veľa bielej. Táto kombinácia podporuje aj koncept použitý v exteriéri domu. S ľahkosťou prebiehala aj celá spolupráca s majiteľmi.

“Našim nápadom a riešeniam boli vždy otvorení, mali vecné pripomienky a diskusia bola preto konštruktívna a príjemná,” pochvaľuje si architektka.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO