Fico prispieť Ukrajine na muníciu odmietol. Slováci už vyzbierali 1,5 milióna a preskakujú sumou iné štáty

Niektoré krajiny konkrétne príspevky nezverejnili.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA/PRAHA. Potrebujem muníciu, nie odvoz z krajiny, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátko po tom, ako ruská armáda napadla jeho krajinu vo februári 2022.

Jeho požiadavka po dvoch rokoch vojny platí ešte viac. Ukrajinskej armáde totiž munícia dochádza. Západní spojenci sa jej preto snažia s dodávkami pomôcť, vláda Roberta Fica sa k nim však nepridala.

Súvisiaci článok Slovensko prispeje na nákup munície pre Ukrajinu, iniciatívu prevzali občania Čítajte 

Peniazmi na muníciu však prispievajú slovenskí občania, ktorí za ani nie tri dni zbierky vyzbierali už cez 1,5 milióna eur. Slovensko tak symbolicky preskočilo milión eur od slovinskej vlády a blíži sa k dvom miliónom, ktoré na muníciu pre Ukrajinu sľúbila vláda Islandu. A to všetko iba vďaka príspevkom verejnosti.

„S odopretím pomoci nášmu susedovi sa nevieme zmieriť. Občianskou zbierkou na muníciu dokážme, že Slovensko nie je zbabelé a stojí na správnej strane dejín,” zdôvodňuje na sociálnych sieťach občianske združenie Mier Ukrajine, líder zbierky Munícia pre Ukrajinu.

Peniaze by mali poputovať na iniciatívu českej vlády, ktorá peniaze na muníciu zbiera. Či ich Česko bude môcť použiť, je však otázne.

Zajímavost :  Štát zaváhal, nezaregistroval si doménu stvr.sk. Webová adresa odkazuje na petíciu Zastavme únos RTVS

„Som veľmi rád, že toľko ľudí na Slovensku chce pomôcť. Preveríme všetky možnosti. Naša iniciatíva je však primárne vládna,“ vravel v stredu v sídle NATO český premiér Petr Fiala.

Vo štvrtok večer po skončení mimoriadneho summitu EÚ už Fiala povedal, že česká vláda našla cestu, ako financie z občianskej zbierky na Slovensku využiť.

“A to prostredníctvom nejakých českých neziskových aktivít, ktoré sú schopné následne – bez toho, aby som zachádzal do detailov – konať tak, aby ten cieľ, na ktorý slovenskí občania vyberajú peniaze, sa podarilo skutočne naplniť,” vyhlásil.

Milióny pre Ukrajinu

K českej iniciatíve sa doteraz pridalo zhruba dvadsať krajín, povedal v utorok český premiér Fiala. Najväčšou sumou v hodnote 576 miliónov doteraz verejne prispelo Nemecko. Nasledujú Holandsko so sumou 250 miliónov a Belgicko s dvesto miliónmi eur.

Pomoc prisľúbili aj Francúzsko, Dánsko či Poľsko. Akou sumou krajiny prispeli, však nateraz nie je známe. Niektoré krajiny svoj príspevok nezverejňujú.

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski však koncom marca povedal, že jeho vláda sa sumu rozhodla zdvojnásobiť.

Česko vďaka vyzbieraným peniazom mohlo podľa Fialu nakúpiť pol milióna kusov delostreleckej munície.

„Veríme, že ich budú nasledovať ďalšie dodávky. Nie je dôvod, prečo by sme v nasledujúcich dvanástich mesiacoch nemohli dodať o milión viac,“ povedal.

Dlhodobá ambícia

Fiala zároveň dodal, že Česko chce vytvoriť dlhodobý systém dodávok munície pre ukrajinskú armádu. „Priamo pomôže zmeniť situáciu na fronte,“ povedal. Rusko má v súčasnosti päťnásobne viac munície ako Ukrajina.

O ambícii nakúpiť náboje pre Ukrajinu informoval vo februári český prezident Petr Pavel na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Hovoril vtedy o 500-tisíc kusoch delostreleckej munície s kalibrom 155 milimetrov a 300-tisíc kusoch munície s kalibrom 122 milimetrov.

Muníciu plánuje odkúpiť od tretích krajín, hovorí sa o Južnej Kórei, Juhoafrickej republike či o Turecku. České tajné služby podľa ukrajinských médií spustili aj operáciu, aby zakryli, odkiaľ muníciu skutočne nakúpia.

Cieľom českej dezinformačnej kampane je podľa Unian zakryť dodávateľov a nepadnúť do „banánovej pasce“, ako sa to nedávno stalo Ekvádoru.

Zajímavost :  Evropská komise bude vyšetřovat Metu, prý před volbami málo bojuje s dezinfem

Súvisiaci článok Ako sa nechytiť do banánovej pasce. Česi spustili majstrovskú psychologickú operáciu, píšu Ukrajinci Čítajte 

Vtedy sa v médiách rozšírila informácia, že táto juhoamerická krajina je pripravená odovzdať Ukrajine sovietske alebo ruské zbrane. V reakcii na to Kremeľ zakázal dovoz banánov z Ekvádoru, ktoré tvoria základ ekvádorského hospodárstva. Quito následne od vojenských dodávok na Ukrajinu odstúpilo.

Prvá várka by sa na Ukrajinu mohla dostať v júni, povedal v polovici marca pre agentúru Reuters Tomáš Pojar, poradca českej vlády pre národnú bezpečnosť.

Vojna na Ukrajine

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO