Zurian chce stíhať bývalé vedenie policajnej inšpekcie. Juhás hovorí, že len plnil úlohy

Prípad súvisí s uniknutými nahrávkami.

BRATISLAVA. Riaditeľ policajnej inšpekcie Branislav Zurian na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom obvinil bývalé vedenie úradu z manipulácií.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Po príchode na tento úrad a vyhodnotení štatistických ukazovateľov som zistil veľké nedostatky a bolo mi jasné od samého začiatku, že tento úrad treba naštartovať a sfunkčniť,“ vyhlásil Zurian.

Primárne podľa neho zlyhali vedúci pracovníci. Tvrdí, že sa zhoršila zákonnosť a kvalita vyšetrovania, spisy vraj umelo držali v skrini a niektoré z nich vôbec nepridelili. Nepozdávala sa mu ani stará štruktúra úradu, ktorá podľa neho umožňovala podpisovať utajované materiály iba jednému riaditeľovi v Bratislave na odbore ochrany a prevencie.

Zurian však neostal len pri kritike. Naznačil, že bývalé vedenie bude znášať aj trestnoprávne následky.

„Manipulovalo sa s utajovanými skutočnosťami nezákonným spôsobom. Tieto veci sú riešené ďalej, niektoré sú dokonca už v trestnom konaní,“ uviedol.

Denník SME požiadal o stanovisko aj bývalého riaditeľa Petra Juhása, ktorého z funkcie pred príchodom Zuriana zosadil minister vnútra.

Juhás predpokladá, že obvinenia z manipulácie môžu súvisieť s odpočúvaním vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. Prostredníctvom svojho advokáta uviedol, že mu žiadne uznesenie o obvinení neprišlo a že si len plnil svoje úlohy.

Zajímavost :  Prieskum: Ak by boli parlamentné voľby v apríli, vyhral by Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

Neprešli detektorom

Juhása po nútenom odchode z funkcie preradili na iné miesto v rámci inšpekcie. Aj to však po reorganizácii zrušili. Neskôr ho preradili na okresné riaditeľstvo v Leviciach, kde je radovým vyšetrovateľom.

Nedávno mu prišlo rozhodnutie ministra vnútra o zbavení mlčanlivosti. Predpokladá, že ho predvolajú na výsluch.

„Predvolanie mi zatiaľ neprišlo, ale oboznamovali ma s rozhodnutím ministra o zbavení mlčanlivosti, takže ma budú vypočúvať,“ hovorí.

Juhás tuší, akého prípadu by sa mohli týkať podozrenia z manipulácie s utajovanými skutočnosťami, ktoré mu pripisuje súčasné vedenie inšpekcie.

Prípad siaha do októbra minulého roka, keď inšpekcia pod Juhásovým vedením zisťovala, či bolo odpočúvanie vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu zákonné a kto vyniesol nahrávky z neho na verejnosť. Na svojich tlačových konferenciách ich totiž pravidelne púšťal líder Smeru Robert Fico, pričom k spisu nemal mať prístup.

Na základe podozrenia, že nahrávky unikli z inšpekcie, sa Juhás a jeho zástupca Juraj Svitok rozhodli zakročiť proti vedúcim funkcionárom Odboru špeciálnych činností, ktorý mal odposluchy na starosti. Riaditeľa odboru Martina Littera a jeho zástupkyňu Martinu Holosovú opakovane poslali na detektor lži.

Litter s Holosovou označili Juhásov postup za šikanu. V liste Ľudovítovi Ódorovi, ktorý v úradníckej vláde zastával aj post ministra vnútra, sa bránili, že nahrávky neunikli z ich odboru. Nesúhlasili s tým, že v rámci kontroly museli ukázať aj utajované spisy.

Súvisiaci článok Hamran je už na odchode, v inšpekcii prebieha zápas do poslednej chvíle. Kauza čurillovcov vyvolala čistky Čítajte 

Zajímavost :  Rozhodnutie národnej rady. Kto by zastúpil Pellegriniho, ak by nevybral Žigu za predsedu parlamentu?

Juhásovo vysvetlenie

Litter s Holosovou na skúške detektorom neobstáli, Juhás preto žiadal ich odchod. Keďže nechceli odísť dobrovoľne, predložil ministrovi vnútra návrh na ich odvolanie. Bolo to však už v čase, keď vedenie rezortu po Ódorovi prevzal Šutaj Eštok. Podľa informácií SME na inšpekcii pôsobia dodnes.

Krátko predtým, ako Juhás so Svitokom skončili na svojich pozíciách, postúpili poznatky z vyšetrovania Úradu špeciálnej prokuratúry. Juhás si myslí, že práve to bude predmetom jeho prípadného výsluchu.

„Oni to teraz otáčajú proti mne, ja som si len splnil svoju úlohu, odstúpil som podozrenia voči príslušníkom Úradu inšpekčnej služby orgánom činným v trestnom konaní,“ vysvetľuje. Dodáva, že prokurátori špeciálu nie sú neoprávnené osoby a že postupoval štandardne.

Úrad inšpekčnej služby do publikovania článku neodpovedal, či chce bývalé vedenie vyšetrovať v tejto súvislosti.

Dodnes nie je známe, či sa nahrávky vyšetrovateľov okolo Čurillu k Ficovi dostali od Littera a Holosovej. Úrad špeciálnej prokuratúry do publikovania článku neodpovedal na otázky, ako s informáciami od Juhása naložili.

Zurianova kritika

Zurian vo štvrtok novinárom predstavil reorganizáciu úradu. Organizačná štruktúra je na prvý pohľad rovnaká, zmenili sa iba názvy oddelení a pribudli funkcionári.

Bývalý útvar ochrany služby a prevencie premenoval na útvar inšpekcie, ako to bolo do roku 2021. Na útvare, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním a odhaľovaním, vznikli odbory Západ, Stred, Východ a Odbor boja proti korupcii, ktoré predtým existovali ako oddelenia.

Zajímavost :  Ropa zlacnela, Američania majú veľké zásoby

Zurian tvrdí, že riaditeľom odborov, predtým oddelení, vrátil kompetenciu podpisovať utajované materiály. Tie predtým podpisoval iba riaditeľ odboru ochrany a prevencie v Bratislave.

„Môžeme si myslieť, prečo to tak robili, čoho sa báli. Na túto otázku mi bývalí funkcionári nevedeli odpovedať,“ uviedol.

Juhás hovorí, že Zurian ho s otázkou nekontaktoval. „To je úplná technikália, či to podpíše riaditeľ odboru v Bratislave alebo súčasný riaditeľ v danom regióne. Nech povie, či sa nejaké utajované skutočnosti nedostali na stred alebo východ,“ vyzýva Zuriana.

Bývalý riaditeľ sa bráni, že zmeny, ktoré dnes Zurian kritizuje, nezaviedol on. Do úradu totiž nastúpil až v marci 2023 a štruktúra bola nastavená už od decembra 2021.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO