Ranný brífing: Zabudnutá kauza je po rokoch na súde, Ukrajina sa dočkala pomoci

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Na súde sa po trinástich rokoch začal zabudnutý proces s právnikom Lorántom Kósom, ktorý sa kamarátil s bývalým šéfom prokuratúry Dobroslavom Trnkom. Polícia vyšetrovanie uzavrela v roku 2011 a mal sa začať súd. Prokurátorka však spis niekde založila a na kauzu sa zabudlo.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Po mesiacoch politických súbojov schválila americká Snemovňa reprezentantov balík peňazí určený na vojenskú pomoc Ukrajine. Velitelia už nejaký čas hovorili, že pomoc USA je pre nich otázkou života a smrti.

Načítavam… Zabudnutá kauza je po rokoch na súde, Ukrajina sa dočkala pomoci

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Bieleho koňa obliekli a navoňali. Začal sa súd s kamarátom Dobroslava Trnku

“Ukazoval mi v mobile kontakt s menom Dobroš Trnka. Pýtal sa, či viem, kto to je,” vypovedal na polícii v marci 2011 sprostredkovateľ úverov Tamás I. o nátlaku od právnika Loránta Kósu.

Vo štvrtok výpoveď spred trinástich rokov čítali na súde. Začal sa proces v zabudnutej kauze pokusu o podvod pri predaji bývalého liehovaru Slovdrink v Dolnej Krupej pri Trnave.

Kósa je hlavným obžalovaným. Kamarátil sa s bývalým šéfom prokuratúry Dobroslavom Trnkom, ktorý už dnes nežije.

Trnka bol vtedy generálnym prokurátorom. NAKA tvrdí, že partia okolo jeho kamaráta Kósu sa podvodom pokúsila z Tatra banky získať úver tri milióny eur na kúpu skrachovanej výrobne alkoholu.

V októbri 2011 polícia vyšetrovanie uzavrela návrhom na podanie obžaloby. Poslala ho bratislavskej krajskej prokuratúre a mal sa začať súd. Prokurátorka Iveta Kopčová však spis niekde založila a na kauzu sa zabudlo.

Ministerku sprevádza aj v súkromí, v rezorte má rozhodujúce slovo. Dolinková tají, koľko zarába a čo robí jej poradca

Oslavovali spolu víťazstvo Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách, na konci februára ich odfotil fotograf Plusky vo večerných uliciach Bratislavy a tento týždeň boli na galavečere venovanom 75. výročiu Hudby ministerstva vnútra.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková a jej poradca Marek Brezničan sú spolu na väčšine záberov z pracovných aj spoločenských podujatí. Ministerka však mlčí o tom, prečo a ako si Brezničana vybrala za poradcu, aká je jeho pracovná náplň a koľko v tejto funkcii zarába.

Úradníci z ministerstva aj viacerí politici pritom vravia, že Brezničan je za väčšinou rozhodnutí Dolinkovej, ktoré zvykne aj sám oznamovať jej podriadeným.

Jeho menovanie do funkcie poradcu vyvolalo kritiku aj preto, že Brezničan bol jedným z hlavných aktérov zamýšľanej kúpy CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu v roku 2014.

Viaceré od seba nezávislé zdroje denníku SME potvrdili, že ministerka a jej poradca tvoria pár. Vzťah ministerky s jej poradcom je jej súkromná záležitosť. Ak sú však partnermi v súkromí, je dôležité, aby vysvetlila, ako si ho vybrala za poradcu, aká je jeho úloha na ministerstve a aký má plat, ktorý hradia daňoví poplatníci.

V krátkosti z domova:

  • Stopnutá novela: Odsúdení žiadajú späť prepadnuté majetky, súdy však v posledných týždňoch rozhodujú rôzne a niektorým začali rušiť celé tresty. Obnovu konania povolili rôzne súdy na Slovensku aj vo viacerých známych kauzách. Napríklad v kauze daňového podvodníka Ladislava Bašternáka.
  • KDH a vláda: Spolupráca KDH s vládnou koalíciou na zákone o medveďoch bola politicko-spoločenským pragmatizmom, lebo problém bolo potrebné riešiť, hovorí poslanec KDH František Mikloško.
  • Bienále v Benátkach: Ministerstvo kultúry hovorí o nerobení hanby v zahraničí. Reagovalo tak na prítomnosť bývalej ministerky kultúry Silvie Hroncovej na Bienále v Benátkach. Ministerku Šimkovičovú pobúrili žltá farba a náušnica v uchu.
Zajímavost :  Počuli sme obrovské explózie. Slovenka opisuje raketový útok na Černihiv

Citovali Churchilla, Reagana aj Ševčenka. Ako v USA schvaľovali pomoc Ukrajine

Snemovňa reprezentantov, dolná komora amerického Kongresu, v sobotňajšom hlasovaní schválila balík peňazí určený na ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine.

Po mesiacoch politických súbojov sa balík v hodnote 61 miliárd dolárov podarilo presadiť po tom, ako republikánsky predseda snemovne Mike Johnson rozdelil pôvodný balík schválený v Senáte na viacero podskupín.

V Snemovni reprezentantov majú väčšinu republikáni, ktorí dosiaľ ďalšie miliardy pre Ukrajinu odmietali podporiť. Johnsonovi sa však podarilo vyrokovať podporu od časti republikánov, ktorí spolu s demokratmi zákon presadili pomerom 311 za a 112 proti. Za zákon pritom hlasovalo aj 101 republikánskych reprezentantov.

Keďže oproti pôvodnej verzii schválenej v Senáte zákon zmenil podobu, Senát ho bude musieť schváliť nanovo. V hornej komore Kongresu však majú väčšinu demokrati, podobná politická dráma sa preto neočakáva. Podobne je aj prezident Joe Biden pripravený zákon čo najrýchlejšie podpísať.

Britská stanica BBC informovala, že prvé dodávky munície by na Ukrajinu mohli prísť už týždeň po schválení zákona.

Balík zahŕňa aj nové sankcie voči Iránu a hrozbu sociálnej sieti TikTok, že musí zmeniť majiteľa v USA, inak bude čeliť zákazu.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Výbuchy v Sevastopoli: Sevastopoľským zálivom, ktorý sa nachádza pri okupovanom Kryme, otriasli výbuchy. Ruské úrady uviedli, že v prístave odrazili raketový útok proti jednej zo svojich lodí. Ukrajina ale oznámila, že jej námorné sily zasiahli záchranný remorkér ruskej Čiernomorskej flotily a plavidlo vyradili z prevádzky.
  • Ruský útok má obete: Ruský útok na Dnepropetrovskú oblasť zabil najmenej osem ľudí, z toho dve deti. Ďalších 29 ľudí utrpelo zranenia. Rusi útočili na Dnipro, Kryvyj Rih i Synelnykovo.
  • Pomoc od NATO: Členské štáty NATO posilnia protivzdušnú obranu Ukrajiny. NATO zmapovalo existujúce kapacity v Aliancii a identifikovalo systémy, ktoré môžu byť poskytnuté Ukrajine. Generálny tajomník Stoltenberg očakáva, že čoskoro budú oznámené ďalšie dodávky prostriedkov protivzdušnej obrany.
  • Útoky na Rusko: Ukrajinské drony poškodili viaceré energetické zariadenia v Rusku, Moskva hlási zostrelenie 50 dronov. Najväčší počet bol podľa ruského ministerstva obrany nad Belgorodskou oblasťou, z ktorej už skôr hlásili aj dvoch mŕtvych civilistov.

V krátkosti zo sveta:

  • S Indiou treba rátať: V Indii sa v piatok začali parlamentné voľby, ktoré budú trvať až 44 dní. Ide o najväčšie demokratické voľby na svete, na ktorých sa môže zúčastniť takmer miliarda oprávnených voličov. Indický premiér Naréndra Módí môže opäť zvíťaziť v čase, keď už krajina preskočila Čínu v počte obyvateľov. India sa však stále ešte ako veľmoc nespráva a brzdí ju aj oportunistický postoj Módího vlády ku geopolitike.
  • Nakazená krv: V britských nemocniciach sa odohrával na nič netušiacich ľuďoch experiment s kontaminovanými krvnými preparátmi. Tisíce ľudí sa pri ňom nakazili hepatitídou alebo vírusom HIV. Testy sa robili aj na deťoch s poruchami zrážanlivosti krvi. Skutočné rozmery škandálu sa má verejnosť dozvedieť v máji, keď sa zverejní kompletná vyšetrovacia správa.
  • Čínska armáda: Čína oznámila vytvorenie novej zložky svojej armády, jednotky zameranej na posilnenie kapacít kybernetického boja a schopnosti Pekingu “bojovať a vyhrávať” vojny.
Zajímavost :  Dow Jonesův akciový index poprvé uzavřel nad 40.000 body

Zo zahraničných webov:



Keď vyhorel, ľudia nemali toaleťák. Z retro sentimentu žije Harmasan dodnes

„Na záchode nie si sám, je tam s tebou Harmasan.“ Reklamný slogan, ktorý výrobca známeho toaletného papiera použil pri rebrandingu v roku 2016, vystihuje aj časy socializmu, keď táto značka vznikla.

Pre dnešných mladých ľudí je nepredstaviteľné, že toaletný papier bol kedysi nedostatkovým tovarom. V roku 1988 dokonca Harmasan na istý čas zmizol z obchodov v celom Československu.

V prostredí centrálneho plánovaného trhu sa tiež stávalo, že toaletný papier v maloobchodných predajniach chýbal. A keď na pultoch bol, tak práve Harmasan. Kultový toaleťák vtedy vyrábal štátny podnik Harmanecké papierne a v celej republike nemal vážnejšiu konkurenciu.

Harmasan nájdeme na pultoch aj dnes a po ťažkých obdobiach ho zachránila vysoká poznateľnosť a trend retro výrobkov z čias socializmu. Výrobca stavil na to, že pre zákazníkov táto značka zľudovela podobne ako napríklad Gillette pri žiletkách.

Príbeh značky Harmasan opisujeme v ďalšej časti seriálu Made in Czechoslovakia, venovanom kultovým výrobkom, ktorých korene siahajú do čias spoločného česko-slovenského štátu.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Chápadlá korupcie: Bývalý východný blok dodnes súperí s dedičstvom korupcie. S nástupom Vladimira Putina sa stala pevnou súčasťou ruského režimu a rozkotúľané miliardy majú viditeľné následky. Kým oligarchovia súťažia, kto vlastní viac jácht, 35 miliónov bežných Rusov žije bez toalety v dome.
  • Slovákov očarilo prosecco: Po akých vínach Slováci v obchodoch najradšej siahajú? Oslovené reťazce sa zhodujú, že záujem rastie najmä o talianske prosecco a frizzante. Pri tichých vínach v obchodoch boduje suché biele.
  • Halving bitcoinu: Sieť Bitcoin uskutočnila štvrtý halving vo svojej histórii. Halving je zníženie odmien ťažiarom na polovicu. Odmena za ťažbu pri tomto halvingu klesla zo 6,25 bitcoinu na 3,125 bitcoinu za blok.

Calzona sa kajá ako Weiss. Chýba nám hrdosť, vraví. Fanúšikovia Neapola zúria

„Prehru beriem na seba,” znie tradičná veta z úst trénera Vladimíra Weissa staršieho. Keď sa Slovanu nepodarí zvíťaziť, zodpovednosť vezme na seba.

Identická veta znie za posledné týždne aj z úst trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Francesca Calzonu.

Ten prevzal v polovici februára slávny taliansky klub SSC Neapol, len dva dni pred dôležitým zápasom v Lige majstrov proti Barcelone.

Na Štadióne Diega Maradonu Neapolčania uhrali remízový výsledok, v odvete však prehrali a s pohárovou Európou sa nateraz rozlúčili.


Rarita na predaj. V Alabame ponúkajú tri elektrické Škody Eltra 151

Sociálne siete prinášajú záplavu informácií, ale len malá časť z nich naozaj udrie do očí. Nám takto na Facebooku zablikal príspevok, ktorý znie ako z postapokalyptických čias. Bol to inzerát, ktorý ponúkal na predaj tri elektrické Škody. V USA.

Zajímavost :  Kalkulačka: Nemocenská 2024

Ak by išlo o súčasný Enyaq alebo o malé Citigo-e iV, ešte by sa to nejak dalo pochopiť. No ponúkané autá sú staré viac ako tridsať rokov a za celý čas sa takmer nepohli.

Istý Alex v skupine Low Miles No Miles, kde ľudia pridávajú staré autá s nízkym nájazdom kilometrov, totiž predáva tri Škody Eltra 151 Pick-up a takpovediac v nálezovom stave. Všetko je doložené zaujímavými fotografiami. Správa nás natoľko zaujala, že sme sa ho rozhodli kontaktovať.

V krátkosti ďalšie auto novinky:

  • Nový Qashqai: Nissan Qashqai je pre japonskú značku stále najdôležitejším modelom v ponuke. Stál pri zrode kompaktných SUV a dodnes patrí v Európe k piatim najpredávanejším v rámci segmentu. Prišiel však čas na zmeny.
  • BMW radu 5: V BMW to počas vývoja nového radu 5 určite nemohli mať ľahké. Počas dlhých desaťročí táto manažérska limuzína unikátnym spôsobom kombinovala vynikajúci komfort so skvelými jazdnými vlastnosťami typickými pre mníchovskú automobilku.
  • Hyundai Santa Fe: Na jeseň minulého roka sme v Beskydách mali prvý kontakt s novým Hyundaiom Santa Fe. Po nedávnych faceliftoch ostatných modelov značky sme sa dozvedeli aj slovenské ceny a bližšie informácie o jednotlivých výbavách a pohonoch nového Santa Fe.

Karikatúra

Podcasty SME

  • Dejiny: Praha bola komunistická Ženeva pre krajiny tretieho sveta
  • Klik: Študenti nezneužívajú AI tak veľmi, ako sme sa báli
  • Vertigo: Hrozí nám kolaps a občianska vojna? Možný scenár udalostí ponúka filmová novinka
  • Dobré ráno: Fico si želá vo funkciách priemerných ľudí
  • Pravidelná dávka: Je Slavoj Žižek novodobý Sokrates?
  • TECH_FM: Vedci sú zmätení, najjasnejší záblesk v kozme priniesol dve záhady
  • Vedecký podcast: Tvrdenie, že hnedý cukor je zdravší, je mýtus

Recept dňa

Reďkovka nepatrí iba na chlieb. Skúste si pripraviť zemiakovo-reďkovkový šalát s fetou.

Dnes očakávame

  • Tlačové vyhlásenie premiéra Roberta Fica a ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej po kontrolnom dni na ministerstve kultúry
  • Štokholmský medzinárodný inštitút pre mierový výskum zverejní každoročnú správu o globálnych vojenských výdavkoch za minulý rok
  • Ministri zahraničných vecí Únie budú rokovať o situácii na Blízkom východe, v Sudáne či na Ukrajine

Dnes v histórii

V roku 1970 vyhlásil americký senátor Gaylord Nelson 22. apríl za Deň Zeme.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO