Padnú tento rok úroky na hypotékach k 3 %? Dve banky teraz mierne zlacňovali

Slovenská sporiteľňa znížila na konci januára úrokové sadzby pri 1-ročnej, 3-ročnej a 5-ročnej fixácii. Naopak, ČSOB úvery na bývanie mierne zdražela.

Tento týždeň menila cenníky hypoték mBank. Pri jednoročnom fixe zvýšil úroky z 5,74 % na 5,94 %, ale pri fixáciách na 3 a 5 rokov išla banka dole.

Pri hypotékach do 80 % upravila úrok pri 3-ročnom fixe na 4,49 % a 4,59 % pri období piatich rokov.

Zmeny oznámila vo štvrtok aj UniCredit banka.

„V rámci pravidelného prehodnocovania sadzieb sme od dnešného dňa mierne znížili 5-ročnú fixáciu o 0,1 % na 4,19 %. Zjednotili sme tak rovnakú výšku sadzby pri 3, 4 a 5-ročnej fixácii,“ uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa UniCreditu Zuzana Ďuďáková.

Aj najväčšia slovenská banka pripúšťa, že hypotéky budú zlacňovať. „Je omnoho viac pravdepodobné, že pôjdu smerom dole ako to, že by mali stúpať,“ vyjadrila sa pre Hospodárske noviny hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Otázne je, kde sa hranica zlacňovania hypoték posunie do konca roka 2024.

Finančného analytika Mariána Búlika z OVB Allfinanz Slovensko sme sa pýtali, či sa úrok pri niektorých fixáciách bude znovu začínať číslicou 3.

Podelil sa aj o predpoklad, ktoré banky môžu klientom dať túto ponuku.

„Nedá sa vylúčiť, že do konca roka úrok pri niektorej fixácii bude začínať číslicou tri. Najpravdepodobnejšie by mohlo ísť o dočasnú marketingovú kampaň niektorej z menších bánk v snahe zvýšiť si trhový podiel. Zdá sa totiž, že hypotekárny trh už otestoval dno a postupne by mohol rásť, keďže od konca jesene opäť rastú reálne mzdy, nahor ide aj výkon ekonomiky a nezamestnanosť je nízka,“ myslí si odborník.

Zajímavost :  Bátovská Fialková ohlásila návrat. Dcérka je ako za odmenu, ale logistiku máme level milón, vraví

Isté je tiež, že VÚB momentálne neplánuje úpravu sadzieb, potvrdil pre Aktuality.sk Dominik Miša z PR oddelenia banky.

Skeptické očakávania kvôli krokom vlády

Búlik upozornil, že o jasnom začiatku rastu trhu však nemôžeme hovoriť, kým sa sadzby nepohnú plošne smerom nadol.

„Takýto vývoj sa v blízkom čase kvôli vysokým úrokom štátnych dlhopisov a zlej kondícii vládnych financií nečrtá. Aby k tomuto vývoju došlo, musela by vláda predstaviť celý balík dôveryhodných konsolidačných opatrení a investori by ich museli akceptovať. To by sa prejavilo začiatkom poklesu úročenia štátnych dlhopisov a v kombinácii s klesajúcimi sadzbami ECB a cenou peňazí na medzibankových trhoch by mohol začať plošný pokles úrokov hypoték,“ pokračoval.

Menšie banky sú vo výrazne zložitejšom postavení voči veľkým konkurentom a tak sú náchylnejšie na lákanie lacnejších úverov.

„Ich trhový podiel je malý, avšak základné náklady na to, aby vôbec mohli byť aktívni v segmente hypotekárnych úverov, sú podobne vysoké ako u konkurentov s vyšším podielom. Inak povedané, kým veľké banky efektívne využívajú úspory z množstva, malé banky túto výhodu nemajú. Ich primárnou úlohou je zvýšiť trhový podiel, aby dokázali s fixnými nákladmi odservisovať oveľa viac klientov. Jednou z mála možností, ako organicky zvýšiť trhový podiel, je ponúkať atraktívnejšie podmienky a motivovať tak ľudí k refinancovaniu hypoték k nim. Táto úloha je náročná aj štandardne, nieto ešte pri dotácii splátok za podmienky, že úvery zostanú v pôvodnej banke,“ argumentoval.

„Krok mBank vnímam ako zreálnenie očakávaní, keď s takmer najvyššími sadzbami na trhu nedávala ľuďom žiadny dôvod na čerpanie novej hypotéky či refinancovanie staršej hypotéky v tejto banke. Úpravou sadzieb sa mBank priblížila k priemerným sadzbám, čiže neurobila žiadnu revolučnú zmenu,“ povedal.

Zajímavost :  Porušenie ústavného zákona? Parlamentný výbor chce od poslanca Náhlika vysvetlenie k jeho majetkovým pomerom

„Unicredit korigovala svoje sadzby len minimálne, avšak očividne chce konkurovať najnižším sadzbám na trhu. V posledných mesiacoch banka vidí, že táto pozícia jej postupne zvyšuje podiel, a tak chce pravdepodobne tento vývoj urýchliť,“ konštatoval.

Faktor konsolidačných opatrení

Búlik nepredpokladá, že by väčšie banky v dohľadnej dobe pristúpili k znižovaniu úrokov, a „otočili tým viac ako dvojročný trend ich zvyšovania“. Dôvodov pre tento postoj je vraj hneď niekoľko.

„Veľké banky pôsobiace na Slovensku patria medzi kľúčových investorov do slovenských dlhopisov. Úročenie štátnych dlhopisov od jesene 2023 až na výnimky pri niektorých splatnostiach neustále rastie. Dôvodom je zlý stav verejných financií a úplne absentujúca konsolidácia, ktorá tento rok dostane štátny rozpočet do obrovského mínusu na úrovni 6-7 % HDP. Banky ako investori si pýtajú za dlhopisy vyšší úrok kvôli zvýšenému riziku. Keďže hypotéky sú pre ne podobné úvery, avšak s vyšším rizikom nesplácania v porovnaní s dlhopismi, ich úročenie odvodzujú práve od rastúcich úrokov dlhopisov,“ pokračoval.

Kým vláda nepríde s hodnovernými konsolidačnými opatreniami, čo sa zatiaľ nestalo, podľa jeho slov nie je dôvod na pokles úročenia dlhopisov, a teda ani hypoték. Práve naopak, úroky v oboch prípadoch ešte môžu rásť.

Veľkí hráči na bankovom trhu

Ďalším dôvodom je pozícia veľkých bánk na trhu. Dnes sa primárne sústreďujú na udržanie klientov, ktorým dokážu individuálne ponúknuť výrazne lepší úrok ako pri nových hypotékach.

„Keďže nových hypoték poskytujú banky málo a trh je stále zabrzdený, nemajú veľké banky dôvod pustiť sa do súperenia nižšími sadzbami. Naopak, stačí im konzekventne pracovať na zotrvaní klientov s hypotékami a zabrániť refinancovaniu hypoték do konkurenčných bánk. V tomto im výrazne pomáha vláda, ktorá dotuje splátky len pri úveroch, ktoré ľudia nerefinancovali do inej banky. Aj keď sa dotácia od júna rozšíri aj na refinančné úvery, myslím si, že banky stále dokážu klientov motivovať, aby zostali,“ poznamenal Búlik.

Zajímavost :  Zemědělci znovu vyrazí do Prahy. Protesty vypuknou za tři týdny

Dodal, že napríklad Slovenská sporiteľňa na jeseň výrazne zvýšila úrokové sadzby v dôsledku zmenenej stratégie na trhu a zameraniu na zvyšovanie úrokovej marže. Táto stratégia podľa Búlika očividne funguje, keďže jej trhový podiel za posledných 6 mesiacov neklesol. Bolo by vraj prekvapením, ak by sa teraz rozhodla meniť stratégiu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO