Podcastový seriál o energetice #4: Korejci se chystají lobbovat za vítězství v tendru

Naděje na pokrok v oblasti jaderné energetiky v Česku se konečně zdá být na dosah. Evropská komise v úterý oznámila, že Česku uděluje takzvané povolení pro veřejnou finanční podporu na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Ve stejný den podal i druhý uchazeč, kterým je francouzská EDF, závaznou nabídku na stavbu až čtyř jaderných reaktorů. V dalším díle podcastové minisérie o české energetice probíráme s redaktorem Ondřejem Součkem budoucnost jádra v českém jaderném mixu.

V následujících týdnech bude probíhat hodnocení nabídek obou uchazečů. Faktorů, které následně rozhodnou o vítězi, bude několik, od podílu českého průmyslu přes cenu výstavby až po cenu elektřiny, kterou budou nové bloky vyrábět. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely to bude právě poslední jmenovatel, který bude hrát při výběru největší roli. „Neskrývám, že pro nás bude rozhodující cena za megawatthodinu, která z nabídky vzejde. Bude to jeden ze základních parametrů ke stanovení ceny pro smlouvu o výkupu a mechanismu vzájemného vyrovnávání, takzvaný contract for difference,“ řekl Síkela v rozhovoru pro e15.

Zajímavost :  Odbory zoufale hledají úspěch v náruči ANO

Zatím se zdá, že stát i ČEZ se budou rozhodovat mezi nižší cenou, kterou pravděpodobně nabídne korejská KHNP a strategickým partnerstvím s Francií, která vede nově vzniklý projaderný evropský tábor. Ochutnávkou takového užšího vztahu byla ostatně i březnová návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se netajil tím, že do Prahy přišel podpořit snahu EDF vyhrát jaderný tendr.

Podcastový seriál o energetice #3: V Česku mluví do větru všichni. I proto z něj vyrábíme desetkrát míň než Rakousko

Podle novináře a redakčního odborníka na energetiku Ondřeje Součka bude teď záležet, s čím se vytasí Korejci. „Zaznívají spekulace, že se korejská delegace chystá do Prahy v první polovině května. Podle mých informací by měli oznámit něco důležitého, co se týče subdodávek.“

Zajímavost :  Tržby RegioJetu loni vzrostly o 600 milionů na 3,4 miliardy korun

Aby vyvážili geopolitickou výhodu, kterou v tendru Francie má, budou Korejci muset přijít s něčím hmatatelnějším. Dá se předpokládat, že půjde o zapojení českého průmyslu do stavby nových bloků.

budoucnosti české energetiky bude jádro hrát čím dál větší roli, a to nejen kvůli plánované dostavbě nových jaderných bloků. Podle letos aktualizované Státní energetické koncepce se do budoucna počítá i se stavbou deseti menších, modulárních reaktorů, které mají mít dohromady výkon tři gigawatty.

Kde budou modulární reaktory? Podle čeho se bude stát rozhodovat, jestli postaví dva, nebo čtyři velké bloky? A co budou nové reaktory dělat v létě, když bude v síti velké množství elektřiny z obnovitelných zdrojů? To všechno se dozvíte v nové epizodě podcastu Business Club.

Zdroj Zde

Zajímavost :  Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí překvapivě zvolnil na 1,6 procenta

Doporučujeme ke čtení také :