Ranný brífing: STVR je na čistky ako stvorená, advokáti v trestoch problém nevidia

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Premiér Robert Fico sa netají túžbou po čistkách vo verejnoprávnom médiu. Kým samotný vznik STVR pracovníkov ešte sám osebe neovplyvní, k odstraňovaniu nepohodlných moderátorov, redaktorov a ďalších môže dôjsť veľmi skoro. Vytvorením novej organizačnej štruktúry môžu noví šéfovia odôvodniť prepúšťanie.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ústavný súd už má k dispozícii všetky stanoviská k novele Trestného zákona, ktorú presadzuje vláda. Prekvapí najmä stanovisko Slovenskej advokátskej komory, ktorá by kontroverznú novelu nechala v platnosti. Advokáti píšu aj o legitímnom práve vládnej koalície na zmeny v trestnej politike štátu.

Načítavam… STVR je na čistky ako stvorená, advokáti v trestoch problém nevidia

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín SME ženy. Prečítate si v ňom rozhovor so Soňou a Emou Müllerovou o vzťahu mamy a dcéry, o mužoch, o starnutí aj o živote v Paríži. Dáme vám tipy na svadobné trendy a na zmiernenie strií, ale aj rady na skutočne biele zuby bez rizika. SME na celý víkend spolu s magazínom SME ženy stojí len 1,95 eur.


Časť redaktorov RTVS pracuje na externé zmluvy. V novej STVR sa ich zbavia najľahšie

Verejnoprávny rozhlas a televíziu čakajú po ovládnutí vládnou koalíciou personálne čistky. Netají sa tým ani premiér Robert Fico, keď na príklade moderátorov politických diskusných relácií RTVS Marty Jančkárovej a Mareka Makaru priamo povedal, že nie sú nenahraditeľní.

V skutočnosti však bude v ohrození všetkých 1 200 zamestnancov a spolupracovníkov, ktorí sa v marci vo verejnom liste ohradili proti zámeru zrušiť RTVS a vytvoriť novú Slovensku televíziu a rozhlas priamo podriadenú koalícii cez jej nominantov.

Najhoršie postavenie budú mať spolupracovníci s externými zmluvami, ktoré RTVS dlhodobo uzatvára aj s ľuďmi, ktorých práca sa v skutočnosti neodlišuje od práce zamestnancov. Nemajú totiž žiadnu ochranu vyplývajúcu zo Zákonníka práce. Takúto ochranu síce majú zamestnanci, no už skúsenosti z roku 2018 ukazujú, ako ich dokáže vedenie média donútiť, aby výpovede dali sami.

Ako ľahko sa bude môcť vedenie STVR zbaviť Jančkárovej, Makaru, ďalších známych tvárí a hlasov a tiež množstva technických a administratívnych pracovníkov? Aké majú práva a ako by ich podľa vzoru z minulosti mohli z média vyštvať? Denník SME s otázkami oslovil advokátsku kanceláriu Taylor Wessing.

  • Ohlupovací potenciál televízie: Za hlbokého mečiarizmu bola v týždenníku Domino rubrika Klub nepozeračov. Formát sarkasticky komentoval programy, manipulácie, hlúposti a iné zvrhlosti, prečo bola „kubišovská“ STV nepozerateľná. Zákon o likvidácii RTVS, ktorý ide z vlády do Národnej rady, vyzerá ako viac než slušná šanca na to, že história sa zopakuje ako fraška, píše Peter Schutz.
  • Fico je majster marketingového folklóru: Na Babišovom družstve v Dolnej Krupej, neďaleko Hambálkovej základne Putinových Nočných vlkov, došlo ku koaličnému aktu násilnej „kolektivizácie“ verejnoprávnosti RTVS vládnym Trojspolkom. Ešte je predčasné uzatvárať, ako porážka verejnoprávnosti na Slovensku dopadne. No dôsledok čo nevidieť spoločne tvrdo pocítime, píše Juraj Krúpa.

Je kontroverzná novela Trestného zákona protiústavná? Advokátska komora radí Ústavnému súdu, že nie

Ústavnému súdu už zrejme nič nebráni rozhodnúť o tom, či novela trestných kódexov je v súlade s ústavou, alebo nie. K dispozícii má podľa zistení denníka SME zrejme už všetky stanoviská inštitúcií či profesijných organizácií právnikov, ktoré sa bežne v rámci obdobného konania oslovujú.

Časť nielen odbornej verejnosti zrejme prekvapí najmä stanovisko Slovenskej advokátskej komory. Ak by sa ústavní sudcovia riadili jej závermi, kontroverznú novelu, ktorou sa napríklad znižujú trestné sadzby za ekonomickú kriminalitu či skracujú premlčacie lehoty, by nechali v platnosti. A to bez ohľadu na neštandardný spôsob, akým bola prijatá, či na zmätok týkajúci sa jej opráv do poslednej chvíle.

Zajímavost :  Borila sa s nezáujmom, bola terčom vtipov. Aký je príbeh žilinského postupu?

Advokáti vo svojom stanovisku píšu o legitímnom práve vládnej koalície na zmeny v trestnej politike štátu. Oceňujú tiež znižovanie drakonických trestov a zľahčujú aj zrušenie špeciálnej prokuratúry.

Zásadný problém, na základe ktorého by sa dala novela označiť za protiústavnú, nenašli prakticky na ničom z toho, na čo poukazovala prezidentka Zuzana Čaputová či opozícia vo svojich podaniach na Ústavný súd. Naopak, poukazujú na to, že skôr posudzovanie ústavnosti zmien v trestnej politike štátu nie je štandardné.

V krátkosti z domova:

  • Fico Dolinkovej neverí: Premiér Robert Fico rozhodol, že novú nemocnicu v Prešove nevybuduje ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, pod ktorej rezort zdravotnícke zariadenie patrí, ale minister obrany Robert Kaliňák. Viacerí experti na zdravotníctvo hovoria, že Fico neverí Dolinkovej, že by nemocnicu dokázala postaviť. Kaliňák na rozdiel od nej už totiž jednu novú nemocnicu postavil.
  • Pellegrini nikde visieť nemusí: Zvolený prezident Peter Pellegrini sa na oficiálny portrét fotil s pocitom, že bude visieť vo všetkých školách a úradoch. Portrét prezidenta však nepatrí medzi oficiálne štátne symboly, ktoré sú ustanovené zákonom. Školy, úrady a inštitúcie sa tak môžu samy rozhodnúť, či vo svojich priestoroch portrét prezidenta vystavia, alebo nie.
  • Súd s Černákom odročili: Pojednávanie o podmienečnom prepustení Mikuláša Černáka bolo na Okresnom súde Trnava v Piešťanoch odročené na 2. mája. Advokát Erik Magál vysvetlil, že pojednávanie nebolo možné otvoriť pre procesné pochybenie. Na doživotie odsúdený mafiánsky boss má odsedených 26 rokov, nárok na podmienečné prepustenie získal už vlani.

Čína robí sprostredkovateľa medzi Moskvou a Pchjongjangom. Svedčia o tom satelitné zábery

Čína Rusku poskytuje obrábacie stroje, polovodiče a ďalší materiál dvojakého použitia, ktorý Rusku pomáha obnovovať priemyselnú základňu. Podporuje tak „najväčšie ohrozenie európskej bezpečnosti od konca studenej vojny“.

Týmito slovami americký minister zahraničia Antony Blinken nabádal svojich partnerov zo združenia krajín G7, aby zvýšili tlak na Čínu. Samotný Blinken má na to aktuálne príležitosť, je na návšteve Číny. Západ dlhodobo podozrieva Peking, že Rusku materiálne pomáha pri jeho agresii proti Ukrajine.

Agentúra Reuters aktuálne zverejnila dôkaz o tom, že Čína nielen Rusku pomáha z vlastných zdrojov, ale umožňuje aj prevoz vojenského materiálu zo Severnej Kórey, čo je v rozpore s medzinárodným embargom.

V spolupráci s britským think-tankom RUSI zmapovala pohyb ruskej nákladnej lode Angara, ktorá aktuálne kotví v čínskom prístave, no podľa RUSI už od augusta 2023 preniesla tisíce kontajnerov severokórejskej munície do Ruska. Práve čínska podpora ruskej agresii má byť jednou z hlavných tém aktuálnej Blinkenovej návštevy v Číne.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Dôsledky meškajúcej pomoci: Niekoľkomesačné meškanie americkej vojenskej pomoci Ukrajine mohlo poskytnúť ruským silám čas na oslabenie efektívnosti úderov raketami dlhého doletu ATACMS, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny. Dodáva však, že zostáva nejasné, či Rusi dostatočne spevnili muničné sklady alebo ich výrazne rozptýlili.
  • Masívna výroba zbraní: Rusko už vyrába viac zbraní a munície ako potrebuje pre inváziu na Ukrajinu, tvrdí nemecký minister obrany Boris Pistorius. Dá sa podľa neho vysledovať, že v Rusku so stúpajúcimi výdavkami na zbrojenie a zavedením vojnovej ekonomiky „veľká časť alebo časť toho, čo sa nanovo vyrobí, rozhodne nemieri na front, ale končí v skladoch“.
  • Návrat mužov s brannou povinnosťou: Poľsko pomôže Ukrajine s návratom mužov s brannou povinnosťou po tom, ako Kyjev zmenil legislatívu, avšak forma pomoci bude závisieť od ukrajinskej vlády. Aj Litva bude nabádať Ukrajincov vo veku pre brannú povinnosť, ktorí sa nachádzajú v krajine, aby sa vrátili domov.
  • Zatykače na opozičných exilantov: Súd v Rusku nariadil v neprítomnosti vziať do väzby exilových opozičných politikov Garriho Kasparova, Gennadija Gudkova, Jevgeniju Čirikovovú a Ivana Ťutrina na základe obvinenia z vytvorenia teroristickej bunky, jej vedenia, financovania teroristických aktivít a ich verejného schvaľovania. V prípade uznania viny im hrozí až do 20 rokov väzenia.
Zajímavost :  ODEMČENO: ČNB rozdala tresty úvěrářům, muničky bojují o prach, čínské MG4 překvapilo

Zo zahraničných webov:



Fiasko s preplácaním hypoték vláda napravila. A opäť so zásadnou chybou

Príspevok štátu na pomoc so splátkami hypoték nefunguje ideálne. Úrady práce množstvo žiadostí odmietajú a žiadatelia nerozumejú dôvodom. Jedným z nich je Peter, ktorý si požiadal o preplatenie časti zvýšenej splátky, ale schvaľovacím procesom úradu práce neprešiel. „Spĺňam všetky podmienky, aspoň som si to myslel,“ povedal.

Najskôr mu z úradu práce pred pár týždňami odpísali, že pozastavujú konanie na neurčito. Zistili podľa neho nesúlad v úverovej zmluve, ktorú poskytol na posúdenie. Nakoniec po dvoch týždňoch od pozastavenia konania mu žiadosť pred pár dňami definitívne zamietli. „Ani neviem, ako na to reagovať,“ hovorí.

Príspevok úrad práce zamietol aj Jozefovi, no jeho situácia bola špecifickejšia. Jeho úver bol určený na splatenie starého úveru, ale zvyšok šiel na kúpu pozemku a na výstavbu domu. „Takže podľa mňa sme splnili podmienku, teda nadobudnutie tuzemskej nehnuteľnosti určenej na bývanie alebo jej časti,“ tvrdí.

Vláda nedostatky pôvodného zákona opravila a systém pomoci po kritike zmenila. Najnovšie by mali dostať príspevok aj tí, ktorí hypotéky refinancovali v iných bankách. Lenže aj táto oprava má zásadnú chybu.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Fico chce vaše peniaze: V rámci plánovanej revízie využívania finančných prostriedkov EÚ bude možné navrhnúť ich presunutie. Podľa premiéra Roberta Fica treba okrem tradičných eurofondov zdynamizovať čerpanie zdrojov aj v Pláne obnovy a odolnosti. Za potrebné pri investovaní označil tiež využívanie verejno-súkromných projektov či vklady ľudí v bankách a dôchodkovom sporení.
  • Progresívne Slovensko varuje Fica: Ľudia podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku v druhom pilieri dosahujú slušné zhodnotenie v akciových a indexových fondoch. Ak sa premiér Fico pokúsi zobrať ľuďom našetrené peniaze na dôchodok a použiť ich na štátne účely, tak PS avizuje protesty v mestách „aj každý deň“.
  • Finančné výsledky Proxenty: Finančná skupina Proxenta doteraz rozširovala svoj biznis v realitách a potravinárstve najmä pomocou vlastných zdrojov a tiež cez dlhopisy a zmenky. Jej finančné výsledky za minulý rok však naznačujú, že sa z rizikového dlhového financovania postupne preklápa do stabilnejšieho biznisového modelu.

Nitra bola takmer na lopatkách, ale oslavuje. Toto je šesť dôvodov, prečo získala titul

Hokejisti HK Nitra ziskom majstrovského titulu zavŕšili 31. extraligovú sezónu. Úvod základnej časti aj jej koniec corgoňom nevyšiel podľa predstáv a Nitrania sa museli “prehrýzť” do štvrťfinále play-off cez predkolo.

Nitra bola pred posledným kolom základnej časti na piatom mieste, ale jej prehra po slabom výkone v Banskej Bystrici ju odsunula na ôsme miesto, do predkola proti Dukle Trenčín. V sérii na tri víťazstvá prehrávala 1:2 a nastupovala na zápas na súperovom ľade. Nitra kľúčový moment zvládla a odvtedy vyhrala štrnásť zápasov z osemnástich.

Na reťazi, ktorú kapitán corgoňov Branislav Mezei zdvihol v strede klziska po poslednom finále, sa tak vynímalo pätnásť pukov. Jeden za každé víťazstvo v play-off. Tento tímový rituál v skratke definoval nitriansku cestu za titulom.

Kde našiel nový majster zrazu toľko sebavedomia, aby v play-off pokoril tri najlepšie tímy po základnej časti? Ponúkame šesť dôvodov, prečo Nitra získala hokejový titul.


Sú na Slovensku chránené muchy, ako tvrdí Kuffa? Niektoré druhy hmyzu žijú len u nás

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa sa nad národným parkom prevážal vo vrtuľníku v čase, keď je v jeho častiach uzávera kvôli hniezdiacim druhom.

„Chápete, to je taká hypotetická rovina, aj teraz poškodzujete napríklad chránené živočíchy. Teraz, keď si sadnete do auta a preveziete sa autom do svojej redakcie, zrazíte päť chránených múch,“ povedal Kuffa minulý týždeň novinárom po mimoriadnom zasadnutí výboru pre životné prostredie, kde sa riešil jeho let vrtuľníkom.

„Nemáme chránené muchy,“ odpovedala mu reportérka Martina Töröková z televízie Markíza, ktorá slovnú výmenu zverejnila na svojom instagrame.

Faktom je, že na Slovensku skutočne žijú aj chránené muchy. Nie sú to však tie, s ktorými sa bežne stretávate napríklad v domácnosti. Rad hmyzu, do ktorého patria muchy ale napríklad aj komáre, sa odborne nazýva dvojkrídlovce. Ľudovo sa však veľká časť zástupcov tohto radu prezýva aj muchy.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Trh s ťavím mliekom: Vo svete sa rozvíja ťaví priemysel. Zvieratá postávajú vo veľkých stajniach s ohradami a vemená majú napojené na automatický dojací systém – podobne, ako u kráv. Hoci niektorí vidia v ťavách odpoveď na klimatickú zmenu – prežijú suchá a produkujú menej metánu ako prežúvavce – tradiční pastieri varujú pred chybami z minulosti.
  • Voyager 1 sa ozval: Po piatich mesiacoch nezmyslov zasiela sonda Voyager 1 na Zem opäť zrozumiteľné údaje. Od novembra 2023 jej tak inžinieri z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír konečne prvýkrát rozumejú. Voyager 1 je najvzdialenejší ľudský objekt vo vesmíre, putuje ním už 46 rokov.
  • Rodokmeň kávy arabica: Vedci vytvorili rodokmeň kávy arabica a zistili, že tento druh vznikol prirodzeným krížením dvoch iných odrôd kávy odhadom pred 610-tisíc až jedným miliónom rokov v etiópskych lesoch. To znamená, že tento druh je starší ako Homo sapiens.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Obed sa dá uvariť aj do polhodiny. Vyskúšajte delikátne kuracie karí so špenátom.

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Pracovné stretnutie premiéra Roberta Fica a podpredsedu vlády Petra Kmeca
  • Virtuálne rokovanie ministrov obrany Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny
  • Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken ukončí trojdňovú návštevu Číny
  • Prípravný zápas slovenskej hokejovej reprezentácie proti Česku
  • Odovzdávanie Národných filmových cien Slnko v sieti

Dnes v histórii

26. apríla 1986 došlo v centrálnej ukrajinskej jadrovej elektrárni v Černobyle k výbuchu štvrtého bloku reaktora a k následnému požiaru. Ide o najväčšie nešťastie v dejinách jadrovej energetiky, pri ktorom sa uvoľnilo obrovské množstvo rádioaktívnych látok, ktoré postupne zamorili takmer celú Európu. 32 ľudí zomrelo priamo pri nehode a tisíce ďalších v nasledujúcich rokoch.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO