Stát chystá kapacitní platby pro plynovky. Budou mezihrou mezi uhlím a obnovitelnými zdroji

Dočasná náhrada. Tak by se dala podle redaktora e15 a odborníka na energetiku Ondřeje Součka ve zkratce popsat budoucnost zemního plynu v české energetice. To, že plyn má ve střednědobém horizontu z velké části nahradit uhlí a zároveň sloužit jako vyrovnávací mezičlánek mezi obnovitelnou a jadernou energií se ví už nějakou dobu. V současnosti nicméně plynové elektrárny představují nerentabilní byznys a stát tak chystá jejich podporu formou aukčního systému. Jak to bude fungovat? A stihnou se plynovky postavit dřív, než zavřou uhelné elektrárny? Na to odpovídá nová a poslední epizoda speciální energetické série podcastu Business Club.

V současnosti tvoří zemní plyn necelých 5 % energetického mixu České republiky, s očekávaným nárůstem na asi 7 % do roku 2030 a následným poklesem na 2–5 % do roku 2040, který bude způsoben mimo jiné větším využitím „zelených“ plynů, dostavbou nových jaderných bloků a výstavbou dalších obnovitelných zdrojů.

Zajímavost :  Firma OpenAI představila nový model umělé inteligence, nabízí ho zdarma

Aby podpořil výstavbu nových plynových zdrojů a tím zajistil ve střednědobém horizontu stabilitu sítě, plánuje stát v nejbližších letech zavést kapacitní mechanismus, který by mohl podpořit rentabilitu plynových elektráren.

Podcastový seriál o energetice #4: Korejci se chystají lobbovat za vítězství v tendru

Celková spotřeba plynu má podle odhadů zůstat stejná, což souvisí se současným snižováním spotřeby plynu u domácností a firem, které přecházejí na obnovitelné zdroje a tepelná čerpadla. Nové plynové elektrárny spotřebu opět navýší, ale postupně budou přecházet na bezemisní zdroje.

Zajímavost :  Muniční šero ubírá české iniciativě, která má pomoci napadené Ukrajině, body

Vláda také do budoucna počítá s postupným přechodem na bezemisní plyny jako je vodík a biometan, avšak jejich plná implementace se očekává až v polovině století. V souvislosti s vodíkem zůstává otázkou, zda Evropská komise v budoucnu podpoří jeho výrobu z jádra tím, že ho zařadí do mezi „zelené“ zdroje.

Jsou v současnosti dodávky plynu ze třetích zemí do Česka stabilní? A bude pro Česko problém, že plynové zdroje plánuje ve velkém stavět také například Německo? Poslechněte si celý podcast Business Club

Zdroj Zde