Velký odchod. Ondřej Vlček po skoro třech dekádách opouští Avast

Jeden z nejviditelnějších českých manažerů Ondřej Vlček odejde z pozice prezidenta společnosti Gen Digital, která vznikla po spojení českého kybernetického giganta Avast s americkou konkurenci NortonLifeLock. V Avastu pracoval téměř třicet let a postupně se dostal až na jeho vrchol. 

„Po založení Gen Digital jsem zůstal v roli prezidenta a soustředil se na zajištění hladké integrace našich společných silných stránek. Tato práce je však nyní dokončena, a tím moje mise zde končí,“ vysvětlil v příspěvku na sociální síti LinkedIn Vlček. Do role CEO Avastu český manažer nastoupil v roce 2019, pod jeho vedením došlo v roce 2022 k fúzi s americkým NortonLifeLockem. Výsledkem se stala společnost Gen Digital, která má aktuálně hodnotu kolem 300 miliard korun. 

Vlček nastoupil do Avastu v roce 1995, kdy podle jeho slov společnost sídlila v „komunistickém paneláku“ a celý tým čítal pouze sedm lidí. „V těch raných dnech, kdy internet začal pronikat do každodenního života, jsme věděli, že naše práce v oblasti kybernetické bezpečnosti není jen důležitá. Byla nezbytná,“ vzpomíná na své začátky Vlček. 

Avast dostal rekordní pokutu 350 milionů korun, předával data o uživatelích

Aktualizováno

Do jedné z nejúspěšnějších porevolučních firem Vlček nastoupil jako vývojář, postupně ale v hiearchii postupoval vzhůru a přes pozice technického a následně provozního ředitele se stal nejvýše postaveným člověkem v Avastu. 

Zajímavost :  Vodík a baterie. Do veřejné dopravy i železnice zamíří evropské miliardy

„V té době už byl Avast silou, se kterou se muselo počítat, byl kótován na burze, zaměstnával více než 1 500 zaměstnanců ve více než 20 pobočkách a poskytoval služby více než 400 milionům uživatelů po celém světě,“ popsal tehdejší stav v roce 2019 Vlček. 

Manželé Vlčkovi o své charitativní činnosti v rozhovoru pro Reflex.cz (2021)

Video placeholde

• reflex.cz

V čele Avastu stál úspěšný tuzemský manažer i v době, kdy vyšly najevo problémy s ochranou osobních údajů v divizi Jumpshot. V roce 2020 americká média odhalila, že Avastu prodává třetím stranám osobním údaje svých uživatelů, kterým poskytoval kybernetickou bezpečnost pro jejich zařízení. Za tyto prohřešky dostala česká společnost stamilionové pokuty v Česku i ve Spojených státech. 

Dosavadní prezident Gen Digital neupřesnil, do čeho se nyní pustí. V příspěvku na sociální síti pouze napsal, že „dychtivě očekává příležitosti a výzvy, které jsou před námi.“ „Na nové začátky! Je čas znovu začít stavět – tak se připoutejte a Let’s Fucking Go!“ uvedl. 

Kromě byznysu se Vlček věnuje také filantropii. V této oblasti směřuje své síly společně s manželskou Katarínou zejména do projektu dětského hospicu na pražské Cibulce. Do nadace věnující se tomu projektu manželé Vlčkovi vložili 1,5 miliardy korun. 

Zajímavost :  Dom v Ivanke: Tehla nemusí byť iba červená a z každej izby sa dá vyjsť do záhrady

Nové začátky Avastu

Avast za 31 let existence samostatné České republiky patří mezi nejúspěšnější byznysové příběhy moderní éry. Jeho začátky sahají až do roku 1988, kdy na jejím zárodku začali pracovat pozdější zakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Postupně se česká společnost propracovala mezi největší společnosti na světě v oboru kyberbezpečnosti. 

Mezi důležité milníky v historii české společnosti patří pohlcení brněnské konkurence AVG a vstup na londýnskou burzu, což je v českých podmínkách i v dnešní době spíše ojedinělý úspěch. 

Byznys model české společnosti je dlouhé roky postaven na tzv. freemium. Drtivé části ze svých víc jak 400 milionů uživatelů poskytuje základní zabezpečení bezplatně, disponuje ale také pokročilejší produkty, za které musí uživatelé platit. Po spojení s americkou konkurenci a vytvoření nástupníka Gen Digital vedení Avastu deklarovalo, že se v dalších letech chce soustředit na nový aspekt bezpečnosti na internetu.

Tento přístup popisovali jako poskytování „digitální svobody“ a v rámci něj začali uživatelům například nabízet služby, které jim zajišťují ochranu soukromí v online prostoru. 

Zajímavost :  Změlíkův poslední trojboj. Olympionik medaile neprodá, soudce má zazvonit na rodiče

„Slovo Freedom je pro nás půvabné v tom, že je otevřené, nepředepisuje to, že jsme jen kyberbezpečnostní firma nebo jiná jedna konkrétní kategorie, ale že poskytujeme všechno, co lidé v digitálním prostředí pro efektivní a svobodnější pohyb potřebují. Tedy že jim to pomáhá dělat věci lépe a zároveň to eliminuje rizika, která na ně číhají. To všechno je v naší kompetenci,“ popisoval v roce 2022 pro e15 Vlček. 

Zdroj Zde