Boom elektroaut se nekoná. Koncern Volkswagen včetně Škody Auto hlásí v Evropě nižší prodeje i zisk

Elektrická éra v autoprůmyslu stále nepropukla. Automobilky sice přicházejí na trh se stále větším množství elektromobilů, zájem o ně však v Evropě není zdaleka takový, jak výrobci aut očekávali. V prvním čtvrtletí letošního roku se to projevilo na výsledcích německého koncernu Volkswagen, který zůstává největší automobilkou v Evropě a jehož součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto. Také ta si v prvním kvartálu pohoršila, za celý loňský rok však zisk i tržby výrazně zvýšila.

Německá skupina Volkswagen podle čerstvě zveřejněných výsledků v prvním čtvrtletí hospodařila s provozním ziskem 4,59 miliardy eur (115,4 miliardy korun), což je meziroční pokles přibližně o 20 procent. Prodej aut pak největší automobilce v Evropě klesl na 2,08 milionu z 2,12 milionu před rokem. Mírně klesly, také tržby z prodeje aut a to o procento na 75,46 miliardy eur.

O něco lepší výsledky zaznamenala mladoboleslavská Škoda Auto, byť si meziročně v prvním kvartálu také pohoršila. Provozní zisk ji v prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loni klesl přibližně o 1,3 procenta na 535 milionů eur (téměř 13,5 miliardy korun). Celkový prodej aut se pak snížil o 2,5 procenta na 268 tisíc vozů.Tržby automobilce klesly meziročně o více než tři procenta na 6,57 miliardy eur.

Zajímavost :  Čeští letečtí dopravci loni přepravili 4,3 milionu lidí, meziročně o 5 % víc

Nejprodávanějším modelem značky zůstává Octavia. „Škoda v prvním čtvrtletí představila vylepšenou verzi svého bestselleru Octavia,“ uvedl Volkswagen. Nový Superb Combi je pak vybaven řadou nových technologií, interiérem vyrobeným z udržitelných materiálů spolu s intuitivním ovládáním a podporou umělé inteligence (AI).

Za celý loňský rok Škoda zvýšila provozní zisk o 182 procent na 1,77 miliardy eur. Tržby se zvýšily o 26 procent na 26,5 miliardy eur. Výrobu automobilka loni zvýšila o 16 procent na 888 tisíc vozidel.

Německý boj o Čínu

Celkový odbyt koncernových aut dodaných zákazníkům ve čtvrtletí meziročně vzrostl o tři procenta na 2,10 milionu. Tyto údaje již zahrnují i nekonsolidované výsledky společných podniků v Číně. 

Odbyt v západní Evropě zůstal meziročně beze změn, skupina ale zaznamenala růst ve všech ostatních regionech. Odbyt plně elektrických vozidel dodaných zákazníkům pak meziročně klesl o 3,3 procenta, což podnik dává do souvislosti částečně i s nedostatkem dílů.

Německý Volkswagen chce do roku 2030 udržet na čínském trhu současný asi 15procentní podíl. Řekl to dnes regionální šéf podniku Ralf Brandstätter. Firmě tam v posledních třech letech tržní podíl výrazně klesl kvůli oblibě elektromobilů. Mezi čínskými výrobci elektrických aut nyní zuří cenová válka.

Video placeholde

Škoda Vision bude jezdit ve hře Gran Turismo 7 • PlayStation

Zajímavost :  Veľký prehľad kompaktných áut: Kto si trúfa na Octaviu či Golf?

Největší evropská automobilka na Čínu hodně sází a počítá s velkými investicemi. S jejich pomocí chce podpořit prodej svých aut, řekl Brandstätter. Do roku 2030 chce Volkswagen v Číně prodávat asi čtyři miliony aut ročně.

Cíle na rok 2030 ukazují, s jakými těžkostmi se Volkswagen v Číně potýká. Loni měl Volkswagen na čínském trhu podíl 14,5 procenta, zatímco ještě v roce 2020 jeho podíl činil 19,3 procenta.

„Ceny dnes klesají rychleji, než jakým tempem se zlepšují náklady,“ řekl Brandstätter, který je členem představenstva Volkswagenu a vedoucím čínské součásti koncernu. „Očekáváme, že v příštích letech, zejména v následujících dvou, bude cenová válka pokračovat,“ řekl Brandstätter analytikům a dodal, že tato situace znamená tlak na tvorbu zisku.

Volkswagen koncem roku 2022 přišel o pozici nejprodávanější automobilové značky v Číně, jeho místo obsadil čínský rival BYD. Přispěl k tomu pokles prodeje aut se spalovacím motorem a rychlý nástup elektromobilů, kde se prosazují právě čínské značky. Brandstätter řekl, že investice do nového výzkumného centra v Číně a partnerství s čínskými výrobci a dodavateli elektromobilů by mu na čínském trhu mohly pomoci rychleji vyvíjet cenově dostupnější elektromobily.

Zajímavost :  Odbory si nepřejí Royal Mail vlastněnou cizinci. Labouristé prý jsou ke Křetínskému otevřenější
Elektromobily ztrácí na hodnotě rychleji. Rekordman přišel za dva měsíce o dvě třetiny ceny

Zdroj Zde