Kurz ceny bitcoinu klesá již čtvrtý týden v řadě – máme se bát?

Máme za sebou týden od čtvrtého halvingu bitcoinu a kurz ceny se stále tváří nerozhodně. Týdenní svíčka na grafu maluje dlouhý knot nahoru i dolu. A navíc je již čtvrtý týden červená. Budeme dále pokračovat v poklesu nebo se již chystáme na průlom vzhůru? Pokusíme se dnes na tuto otázku najít odpověď.

Začneme hodinovým grafem uplynulého týdne. Hned v pondělí v noci se kurz odrazil k růstu a asijské trhy nás vytáhly přes 67 000 USD. Pak ale již nastalo vyčkávání. Vidíme to hezky i na slabých objemech. Vyčkávalo se až do středečních makroekonomických zpráv ze Spojených států. Objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby rostou. Lidé si hodně kupují nová auta a firmy objednávají letadla. Čísla předčila očekávání a dolar se tedy vydal na cestu růstu. Dolar vzhůru, bitcoin dolů. Spadli jsme zpět k 64 000 USD.

Čtvrteční údaje kolem HDP zase hřebínek ekonomice srazily, ale bitcoin to v růst dokázal proměnit jen dočasně. Postupně klesal a na burze CME se futures v pátek zavřely na 64 300 USD. V pátek v noci sice přišel ještě mírný propad na 62 400 USD, ale postupně se k hladině CME vracíme. Zatím to tedy nevypadá, že by kurz v pondělí otevřel s nějakým velkým CME gapem, který by šel dobře zobchodovat.

Čtyřhodinový graf testuje klesající trend

Na čtyřhodinovém grafu jsem vyznačil klesající trend, který bitcoin respektuje již od počátku dubna. V tomto týdnu jej opět otestoval a zamítnutí vidíme poměrně razantní. Doplnil jsem Fibonacciho retracement v pásmu, kde se pohybujeme již skoro dva měsíce. Vidíme, že zamítnutí v tomto týdnu odpovídá 50 %. Tedy hladině, kde často k obratu dochází. Propad našel support na hladině 78,60 % a zatím to vypadá, že další otestování klesajícího trendu by mohlo přijít na úrovni 61,80 % (64 950 USD). Uvidíme, zda již dokáže prorazit nebo ho opět zachrání support kolem 62 900 USD. Rezistence nad námi vychází přibližně na 66 350 USD a 67 750 USD.

Zajímavost :  8.5.2024 Přehled trhu: Warren Buffett prodal více jak 100 milionů akcií Apple. Bitcoin zpátky u 64 000 USD a zlato znovu roste

Denní graf stále tvoří býčí pattern Vlajky

Na denním grafu jsem nechal zaznačený býčí pattern Vlajky, který jsem namaloval v minulém týdnu. Doplnil jsem 100denní klouzavý průměr, který tvoří support spolu se spodní hranou vlajky.

Zároveň jsem do grafu doplnil i indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Ze střednědobého hlediska (Kijun-sen, modrá) je kurz ceny bitcoinu stabilní a neutrální. Z krátkodobého (Tenkan-sen, červená) se nám začíná trend obracet a rosteme. Support tvoří poměrně široký mrak Komo, nicméně Chikou span se nachází pod grafem. To by šlo číst jako medvědí signál. Aktuální denní svíčka se nachází pod Tenkan-sen. Opět krátkodobý medvědí signál. Ale indikátor také naznačuje možné brzké překřížení Tenkan-sen a Kijun-sen. V tomto směru by to šlo vyhodnotit jako signál k možnému nákupu.

Celkově lze pattern číst jako býčí s cílovou úrovní kolem 92 000 USD. Připomínám ale, že se jedná o denní graf, takže i při naplnění patternu se tam můžeme klidně dostat až třeba na konci května. Graf ale ukazuje i množství medvědích signálů. Možná proto je trh tak nerozhodný. Chybí nějaký jasný signál v jednom směru.

Týdenní graf ukazuje nerozhodnost a potenciál pro pokles

Týdenní graf nám maluje červené svíčky již čtvrtý týden po sobě. Svíčky mají poměrně malé tělo a dlouhé knoty. Značí tedy na trhu spíše nerozhodnost. Na indikátoru MACD lze vidět potenciální blížící se medvědí překřížení. To by mohlo značit možný další pokles ceny. Obdobná situace nastala i v listopadu 2021 a po překřížení došlo k poklesu ceny bitcoinu skoro o 35 %. Při aplikaci této logiky na současnou cenu by nás to dostalo někam na úroveň 40 000 USD.

Do grafu jsem vyznačil i sadu exponenciálních klouzavých průměrů. Začínáme 3týdenním a pak jdeme po 3 až k 66týdennímu. Modře je zaznačený ještě 200týdenní exponenciální klouzavý průměr. I tady lze najít podobnost s listopadem 2021. Z dlouhodobého hlediska by nám to mohlo sloužit jako varování. I když tehdy ten pokles trval skoro 9 týdnů. Nejednalo se tedy o nějaký prudký pád.

Zajímavost :  Ministr Síkela: V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem

Musíme si samozřejmě uvědomit, že v listopadu 2021 bylo velké množství makroekonomických událostí, které měly na kurz ceny bitcoinu vliv. Svět se vypořádával s podzimní vlnou COVIDu, inflace letěla vzhůru a řešila se energetická krize. Tyto události tu tentokrát nemáme.

Internetoví analytici jsou býčí a sledují altcoiny

Samozřejmě ani dnes se nezapomenu podívat na internet. Nemám patent na rozum a tak se podíváme co si myslí populární analytici. Například Titan of Crypto ukazuje na grafu velikost korekcí během historických býčích fází trhu. Tvrdí, že býčí fáze neskončila a v porovnání s historií je tato korekce jen velmi slabá.

Keith Alan, spolutvůrce nástroje Material Indicator, vidí současné pásmo mezi 61 000 a 65 500 USD. Přál by si další otestování supportu kolem 59 000 USD a pak opět odraz směrem k 70 000 USD. Poukazuje ale i na riziko spojené s koncem měsíce a velkými hráči.

Na konec měsíce upozorňuje i Crypto Rover. Měsíční svíce je zatím záporná a jestliže tak měsíc i uzavře, tak to bude první pokles po osmi měsících.

Zajímavost :  Čo vám ušlo z V politike: Vláda podľa Šimečku len fňuká a vyhovára sa. Šutaj Eštok vyčítal europoslancom protislovenský postoj

Titan of Crypto také ukazuje na vývoj dominance bitcoinu. Vidí tam potenciální zamítnutí na úrovni 56 % a čte to jako potenciální počátek sezóny altcoinů.

Shrnutí na závěr

Dostáváme se na konec dnešní analýzy. Co si z toho odnést? Při pohledu na hodinový graf vidím relativně vyšší RSI a tedy možný pokles a pak návrat na páteční uzavírací hodnotu CME. Support bych hledal na čtyřhodinovém grafu kolem 62 900 USD (78,60 % Fibonacciho retracementu). Otevřel jsem si krátkou pozici a kolem 63 000 USD jí plánuji zavřít. Připravím si tam ihned dlouhou pozici s potenciálním otestováním 64 950 USD. To vidím pro dnešek, možná ještě zítřek.

Ze střednědobého hlediska očekávám otestování spodní hrany patternu Vlajky (cca 59 000 USD). Nepřijde-li nějaká výrazná makroekonomická událost, tak by mohl přijít odraz a test 70 000 USD (horní linie patternu).

Sledoval budu rozhodně uzavření měsíce a týdenní svíce. Z dlouhodobého hlediska si nejsem moc jistý. Zájem o spotová ETF upadá. Tři týdny po sobě klesáme a IBIT (BlackRock) za poslední tři dny vykazuje samé nuly. Ale možná to změní prodeje spotových ETF, která se za pár dní začnou prodávat v Hong Kongu.

Stále věřím, že letos kurz ceny bitcoinu otestuje 100 000 USD, ale nemyslím si, že by to stihl do prázdnin. Nevím samozřejmě jaké makroekonomické události se na nás chystají, ale budu to dál pečlivě sledovat. Pro jistotu si vždy u každé pozice na kryptoměnových derivátech nastavuji dobře stop loss (SL).

Vám ale tento článek nemá sloužit jako investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor na současnou situaci na trhu s bitcoinem. Vám pouze doporučím si udělat vlastní průzkum, na jeho základě si dobře určit investiční strategii a tou se řídit. DYOR.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO