Příjmy Ruska z ropy se meziročně více než zdvojnásobily, vyplývá z dat…

Příjmy Ruska z ropy se meziročně více než zdvojnásobily, vyplývá z dat ruského ministerstva financí. Kreml v dubnu utržil více než bilion rublů (téměř 270 miliard korun).

Oznámení o rekordních příjmech z ropy přichází ve chvíli, kdy se po dvaceti letech dostal do ztráty ruský plynárenský gigant Gazprom. V souvislosti se sankcemi je tak stále více zřejmé, že se musí Moskva více spoléhat na příjmy z ropy, respektive z ropných daní. Klesající význam plynu a rostoucí podíl ropných příjmů vyplývá z dat na stránkách ruského ministerstva financí.

Zajímavost :  Dom v Ivanke: Tehla nemusí byť iba červená a z každej izby sa dá vyjsť do záhrady

Jak uvádí agentura Bloomberg, Rusko příjmy z daní počítá s odhadované ceny ropy na úrovni 70,34 dolaru za barel, v loňském roce to bylo pouze 48,67 dolaru za barel. Právě úroveň kolem 70 dolarů za barel zajišťuje Kremlu relativně stabilní státní rozpočet.

Obchodování s ruskou ropou je zasažené cenovým stropem, ten ale kvůli obcházení sankcí není funkční. Minulý týden obnovila dodávky do Indie ruská rejdařská společnost Sovcomflot, která je na sankčních seznamech.

Kremlu ale pomáhá také kurz rublu, který je významně slabší než před rokem, tehdy dosahoval úrovně asi 77 rublů za dolar, nyní se stabilně pohybuje nad devadesáti rubly. Tuto úroveň přitom nejspíš neopustí, odhaduje například ruský analytik Dmitrij Polevoj, podle něj může rubl ještě mírně oslabovat, také kvůli politice ruské centrální banky.

Zajímavost :  Suchová: Na Slovákov a Slovenky sa svet pozerá ako na hrdinov, ktorí zobrali veci do vlastných rúk

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO