Študenti si na letisku v Bidovciach otestovali vlastnoručne zostrojené satelity. Chcú sa zapojiť do národnej súťaže

Vedecký experiment

Hlavným zadaním pre študentov bolo podľa organizátorov vyrobiť satelit veľký ako plechovka a zmestiť doň napájanie, senzory aj komunikačný systém. Ten musel po vynesení do výšky jedného kilometra vykonať vedecký experiment alebo demonštráciu technológie, bezpečne pristáť a analyzovať zozbierané údaje. Počas letu a pristátia zbieral každý satelit dáta a komunikoval s pozemnou stanicou, ktorú si tímy samostatne pripravili a riadili ju.

Slovenská vesmírna kancelária

Povinnou primárnou misiou bolo vysielať a zbierať údaje o teplote a tlaku vzduchu aspoň raz za sekundu prostredníctvom rádiovej komunikácie. Sekundárna misia bola otvorená voľbe študentov, mohol to byť napríklad systém autonómneho pristávania či analýza zemskej atmosféry. Organizátorom súťaže CanSat je Slovenská vesmírna kancelária v spolupráci aj s Leteckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a spoločnosťou Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.

Zajímavost :  Jak nejlépe zhodnotit větší balík peněz? Studie se shodují na postupu, který jde proti běžným poučkám

“Okrem toho, že súťaž rozširuje povedomie o možnostiach vesmírneho sektora medzi študentmi stredných škôl a mladými ľuďmi na Slovensku, zároveň demonštruje, že vesmírny sektor je perspektívnou oblasťou, v ktorej je možné sa rozvíjať a uplatniť. Tento pilotný ročník súťaže predstavuje aj výsledok spolupráce Východoslovenského vesmírneho klastra, kedy väčšina organizátorov patrí medzi jeho hlavných signatárov,” uviedol prorektor TUKE Juraj Gazda. V rámci súťaže vyzdvihol funkciu lokálnych mentorov a pedagógov.

Kto sa do testu zapojil?

Do testu v Bidovciach sa zapojili stredoškolské tímy zo Strednej priemyselnej školy (SPŠ) elektrotechnickej v Prešove, Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej v Prešove a Strednej odbornej školy (SOŠ) technickej v Rožňave.

“Projekt je zaujímavý už svojou komplexnosťou, keďže si študenti môžu vyskúšať vytvoriť zariadenie, ktoré bude merať ľubovoľné veličiny, spracovávať odmerané veličiny a odosielať ich prostredníctvom rádiového signálu do ďalšieho zariadenia, ktoré bude vizualizovať získané veličiny,” priblížil Pavol Pavlanin, učiteľ odborných elektrotechnických predmetov zo Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej. Vyzdvihol prínos súťaže, keďže si v rámci nej študenti posilnia svoje odborné zručnosti aj mäkké zručnosti.

Zajímavost :  Suchová: Na Slovákov a Slovenky sa svet pozerá ako na hrdinov, ktorí zobrali veci do vlastných rúk

“Súťaž CanSat poskytuje študentom praktické skúsenosti v oblasti leteckého inžinierstva, projektového manažmentu a tímovej práce. Tento projekt podporuje kreativitu a inováciu v oblasti vesmírnych technológií,” uviedol Andreas Truls, výkonný riaditeľ Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Slovenské domácnosti v roku 2024 výrazne zvyšujú svoje úspory, potvrdili najnovšie údaje

Doporučujeme ke čtení také :