Unikátny liehovar už desaťročia chátra i keď je kultúrnou pamiatkou. Pokúsia sa ho zachrániť

Zaradenie na zoznam pamiatok nepomohlo.

MALACKY. Malacký liehovar z roku 1918 stojí v lokalite Vinohrádku pri potoku Malina oproti pálffyovskému majeru. V roku 2020 sa dostal na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Bola to však dlhá cesta. Ani to ho nezachránilo.

V priebehu posledných desaťročí budova stále chátra. Mesto sa už pred rokmi pokúšalo liehovar odkúpiť od súkromného majiteľa, zatiaľ sa to nepodarilo. Z úst primátora Juraja Říhu padla zmienka o opätovnej snahe pálenicu odkúpiť. Potrebujú na to však státisíce eur.

Prehovoril aj vnuk bývalých vlastníkov. Z toho, ako situácia dopadla, je sklamaný.

Súvisiaci článok V Malackách vysádzajú lúky priateľské k opeľovačom, ktoré neškodia ani alergikom Čítajte 

Stavebný unikát

K histórii Pálffyovského kaštieľa v Malackách nepochybne patrí aj spomínaný liehovar.

Štefan Tesarovič, je vnukom rodiny Tesarovičovcov a Bilkovičovcov, ktorí patrili medzi akcionárov liehovaru.

“Išlo o spolok. Dávali doň svoje naturálie,” povedal. Nasledujúcich majiteľov nazval neprajníkmi, ktorí sa o budovu nestarali.

“Boli sme malé deti, môj otec bol veľký sedliak, bol aj pri zakladaní družstiev. Na chrbtoch nosili úrodu. Zachraňovali ju. Mali to veľmi ťažké v tej dobe. Chodil som do základnej školy a namiesto futbalu som pomáhal a robil. Naši rodičia a starí rodičia sa tam zodrali a vidíte, nič z toho nemajú,” vysvetlil.

Liehovar je jedinou autenticky dochovanou stavbou bývalého hospodárskeho dvora Pálffyovcov v Malackách a je zároveň dokladom kvalitnej stavebnej a remeselnej práce zo začiatku 20. storočia v regióne.

Zachoval sa pôvodný architektonický koncept budovy, výzdoba fasád, pôvodný tehlový komín pri severozápadnom rohu obytnej časti liehovaru – bytu správcu, ale aj časti interiéru. Stavba svojím architektonickým prevedením, estetickými a urbanistickými kvalitami je dodnes jednou z najvýznamnejších technických stavieb regiónu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Zajímavost :  Nelegálny zber lesných plodov vás môže vyjsť draho. Predíďte vysokej pokute, prečítajte si podmienky a výnimky

Kvôli blízkemu potoku bol pôvodne spojený s mlynom a počas svojej existencie mal veľa vlastníkov.

Strastiplná cesta

Dostať liehovor na zoznam národných kultúrnych pamiatok trvalo približne dva a pol roka. Tak dlho trval proces posudzovania na pamiatkovom úrade, liehovar v dôsledku ľudskej činnosti však schátral.

Súvisiaci článok Svetový unikát z druhej svetovej vojny našli v Malackách. Enigma má výstavnú premiéru v Čechách Čítajte 

Primátor Juraj Říha sa pokúšal pálffyovskú pálenicu kúpiť už v minulosti. Na mestské zastupiteľstvo 22. júna 2017 bol predložený materiál o jej kúpe do majetku mesta za 270-tisíc eur.

„Každá pamiatka môže predstavovať bremeno, ale osobne to vnímam ako výzvu pre našu generáciu,“ povedal vtedy Říha.

Hodinu pred začiatkom rokovania sa však dozvedel, že vtedajší vlastníci sa na poslednú chvíľu rozhodli inak a liehovar predali inému záujemcovi.

“Bola to naša dlhodobá ambícia. Pre nás je veľmi podstatné, že je to jedna zo zachovaných technických pamiatok. V časoch svojej slávy mala rešpekt a účel,” povedal Juraj Říha.

V roku 2020 sa napokon podarilo vyhlásiť budovu za národnú kultúrnu pamiatku. Zatiaľ však naďalej bezradne stojí a chátra. O kaštieľ má radnica záujem stále.

“Viem si predstaviť, že by sme tam znovu obnovili výrobu a prepojili náš región cez pálenku. Možno by sa tu konali niektoré z tradičných podujatí,” vysvetlil s tým, že už navštívil mnohé pivovary a pálenice aj v zahraničí.

S vlastníkom primátor komunikuje. “Už sme rokovania s vlastníkom ukončili, dosiahli sme dohodu,” vysvetlil primátor.

Súčasný majiteľ rozšíril aj rozsah pozemkov, ktoré by mesto teoreticky mohlo odkúpiť. Ide o 350-tisíc eur.

Říha skonštatoval, že si uvedomuje stav liehovaru a jeho poškodenia.

“Snažím sa to riešiť pragmaticky. Ak poslanci podporia túto kúpu, mali by sme zastabilizovať sanáciu objektu. Nasledovať by malo úplné prestrešenie liehovaru, zároveň niektoré statické opatrenia v murive a v niektorej časti pri komínoch. Náklady na prvé kroky by dosiahli sumu približne 250-tisíc eur,” dodal.

Ak chcú dostať liehovar do vlastníctva a zachovať ho, musia podľa Říhu pripraviť ešte v tomto roku zhruba 600-tisíc eur.

“Bude verejná diskusia s poslancami, budem rešpektovať rozhodnutie poslancov, ak sa zhodneme, že sú aj iné priority. Obávam sa však, že to bude definitívna bodka za liehovarom na dlhé roky.

Zajímavost :  Sev.en přerušuje těžbu uhlí v lomu na Mostecku. Propustí 500 zaměstnanců

Písali sme Nie všetko, čo vidíme, je aj zaručene pravdivé. Deti po celom Slovensku sa učili kritickému mysleniu Čítajte 

Hovorkyňa mesta Ľubica Pilzová vysvetlila, že ešte nie je stanovené, či a kedy by sa téma kúpy liehovaru dostala na program mestského zastupiteľstva.

Obyvatelia by sa podľa jej slov mohli obávať, že kaštieľ by na úkor liehovaru strádal, bude totiž potrebovať investície vo výške približne štyri milióny eur.

“Sme na to finančne pripravení. Akákoľvek podpora zo strany Európkej únie v súčasnosti nie je určená na pamiatky. Preto sa sústredíme na cezhraničnú spoluprácu. Kaštieľ máme v pláne rekonštruovať ešte v tomto volebnom období,” dodal Říha.

Ide o jeden milión eur navyše, využili by ich na rekonštrukciu kaplnky. Chcú riešiť tiež nádvorie, fasádu, okná či vlhkosť stien.

Malacky

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO