Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

Přestože byl víkendový útok Íránu na Izrael podle řady expertů bezprecedentním krokem, světové trhy ho podle všeho zatím ustály.

Barel severomořské ropy Brent sice zdražil k 90 dolarům, cena se ovšem začala zvedat už několik dní před avizovanou odvetou Íránu a dnes dokonce mírně klesla. 

„Bohužel tato situace na Blízkém východě už trvá nějaký čas a čím déle je zde určité geopolitické napětí, tím více trhy vyčkávají a panika se v první řadě nekoná,“ vysvětluje reakci trhu pro server BBC April LaRusseová, šéfka investic společnsoti Insight Investement.

Jistotu ale trhy stále nemají, teď čekají na reakci Izraele a spojenců a také na další vývoj v Gaze. „Podle posledních informací zatím neplánují USA a západní země uvalit na Írán přísnější sankce, takže produkce a export země budou pravděpodobně nadále stoupat,“ odhaduje Boris Tomčiak, analytik společnosti Finlord. 

Koncem dubna se podle něj současné zdražování pohonných hmot v tuzemských čerpacích stanicích zastaví. Momentálně stojí benzinu Natural 95 v průměru 39,77 koruny za litr a je tak nejdražší od poloviny loňského října. Za litr nafty řidiči dají v průměru 39,12 koruny, nejvíc od konce první listopadové dekády, ukazují data společnost CCS.

Zajímavost :  Japonský konglomerát Toshiba prepustí tisícky ľudí

„U nafty očekáváme zlevnění. Dlouhodobě je významnějším faktorem rozhodnutí celého uskupení OPEC+ omezovat těžbu ropy. V produkčním limitu plánuje kartel pokračovat minimálně do konce června. Dlouhodobě by se řidiči měli připravit na přibližně současné ceny,“ předpovídá Tomčiak.

Nejistoty týkající se dění ve světě často šponují nahoru také cenu zlata, investoři ho totiž v podobných chvílích skupují ve velkém jako sázku na jistotu.

Naposledy v pátek zlato překonalo hranici 2400 dolarů (v přepočtu asi 57 000 korun) za troyskou unci, samotný víkendový útok na Izrael už ale s cenou příliš nehnul.

Zajímavost :  Vláda na post eurokomisára za Slovensko opäť navrhne Šefčoviča, vyhlásil Fico

Podle Vlka není vývoj ceny zlata v posledních týdnech úplně typický. „Nevypadá to ale, že by cenu určovaly tradiční faktory jako výnosy dluhopisů, síla dolaru nebo velikost strachu investorů,“ říká Vlk. Za růstem ceny jsou podle něj spíše rozsáhlé nákupy centrálních bank, které tak rozšiřují své rezervy. „Nedokážu ale říct, jak velké nákupy mají naplánované a kdy tedy mohou skončit,“ dodává analytik.

Podle Tomčiaka z Finlord na cenu zlata působí také rostoucí poptávka v průmyslu a růst nákladů na produkci. „Poptávka po zlatě by měla být vysoká i v nejbližších měsících a postupný nárůst ceny zlata by měl pokračovat,“ odhaduje analytik. 

Pavla Adamcová

Autor článku Pavla Adamcová

Na Peníze.cz píše hlavně o spotřebitelských tématech. Začínala v roce 2006 v Hospodářských novinách, o rok později se připojila k ekonomické redakci Aktuálně.cz, kde s přestávkami působila deset let a poslední rok ji také… Další články autora.

Zajímavost :  Český svaz ochránců přírody nesouhlasí s případnou stavbou gigafactory v Dolní Lutyni na Karvinsku (video)

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO